MACCABI MAÇI RAKİP ANALİZİ VE FB BEKO DEĞERLENDİRMESİ

MACCABI GELENEĞİ

FINAL 4 LARA HATTA ŞAMPİYONLUKLARA ALIŞMIŞ BİR CAMİA OLAN MACCABI 2014 ŞAMPİYONLUĞU SONRASINDA BIRAKIN ŞAMPİYONLUĞU BİR DAHA FINAL4 BİLE GÖREMEDİ. 2015 PO LARINDA FB’YE ELENEN MACCABI O TARİHTEN SONRA GEÇEN SENEYE KADAR BİR DAHA PO DAHİ GÖREMEDİ. GEÇEN SENE DE ÇOK KÖTÜ BİR SEZON GEÇİREN MACCABI SEZON ORTASINDA KOÇ SFAIRPOULOS’U GÖREVDEN ALMIŞ YERİNE EKİP İÇİNDEN AVİ EVEN’İ GETİRMİŞ VE RUS TAKIMLARININ LİGDEN ATILMASIYLA DA BÜYÜK AVANTAJ YAKALAYARAK VE KENDİ EVİNDE İYİ SONUÇLAR ALARAK LİGİ 5.SIRADA BİTİRİP PO BİLETİ ALMIŞLARDI. BUNA RAĞMEN KENDİ LİGLERİNDE DE YARI FİNALDE ELENMİŞ OLMALARI ONLARI BİR KEZ DAHA SİL BAŞTAN KADRO KURMAYA İTTİ.

ODED KATASH VE BLATT KADROSU

İLK OLARAK TAKIMIN BAŞINA İSRAİL BASKETBOLUNDA OYUNCULUK KARİYERİ ÇOK BÜYÜK OLAN ODED KATTASH GETİRİLDİ. TABİİ BURASI ASLINDA BİRAZ KARIŞIK. TAKIMIN KOÇU OLARAK KATTASH GÖRÜNÜYOR VE MAÇLARA DA KOÇ OLARAK HALİYLE KATTASH ÇIKACAK. ANCAK BİRKAÇ YILDIR RAHATSIZLIĞI NEDENİYLE BASKETBOLDAN UZAK KALAN DAVİD BLATT MACCABI’YE GERİ DÖNDÜ. MACCABI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR İSİM OLAN BLATT GERİ PLANDA OLACAK BİR ROL İLE GÖREVE BAŞLADI. KURULAN TAKIMA BAKTIĞIMIZDA İSE BU OYUNCU TERCİHLERİNDE BLATT DOKUNUŞLARINI ÇOK NET GÖREBİLİYORSUNUZ. BU KADRO KURULURKEN GEÇEN SENEKİ U.KAZAN TAKIMINDAN ESİNLENİLDİĞİ DE BELLİ OLUYOR. MACCABI BASKETBOLUNUN ÖZÜNE DE UYGUN OLAN BU TARZ ATLETİK, SERT, TEMPOLU OYUNU SEVEN OYUNCULAR BİR ARAYA TOPLANDI.

AMERİKALI OYUNCU ÇOKLUĞU

MACCABI BASKETBOLUNDA AMERİKALI OYUNCULAR HEP MERKEZDE OLMUŞTUR. KADRODA AMERİKA DIŞINDAN DA OYUNCULAR OLMAKLA BERABER GENELDE TERCİH AMERİKALI OYUNCULARDAN YANA OLMUŞTUR. BU SENE TRANSFER EDİLEN TOPLAM 10 OYUNCUNUN 8’İ YİNE AMERİKALI.

TRANSFER EDİLEN OYUNCULARIN AMERİKALI OLMALARI DIŞINDA GENEL ORTAK NOKTALARI DA EUROLEAGUE DENEYİMİ OLAN OYUNCULAR OLMASI. LORENZO BROWN, WADE BALDWIN, AUSTIN HOLLINS, DARRUN HILLIARD, ALEX POYTHRESS VE JOSH NEBO BU TARZ OYUNCULAR. BUNLAR HARİCİNDE ESKİ OYUNCUL GUY PNINI VE RAFI MENCON GİBİ İSRAİLLİ OYUNCULARI TAKIMA KATTILAR. SON İKİ TRANSFERDEN BİRİ TÜRKİYE LİGİNDEN TANIDIĞIMIZ BONZIE COLSON VE NBA DENEYİMİ OLAN JARELL MARTIN.

İSRAİLLİ ÇEKİRDEK KADRO

AMERİKALI OYUNCULAR HARİCİNDE TAKIMIN GERİ KALAN TÜM OYUNCULARI DA İSRAİLLİ. YERLİLEŞME KONUSUNDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI. ZATEN TAKIMDA DIBARTELEMEOU, IFTAV ZIV, ROMAIN SORKIN VE JAKE COHEN GİBİ İSİMLER VARKEN, BU İSİMLERE GEÇEN SENENİN İSRAİL ŞAMPİYON HAPOEL HOLON TAKIMINDAN RAFI MENCO VE GUY PNINI TRANSFERLERİ YAPILDI. TÜM KADROYA BAKTIĞIMIZDA 8 AMERİKALI 7 İSRAİLLİ OYUNCU GÖRÜYORUZ.

KADRONUN GÖSTERDİĞİ

BU KADROYA BAKTIĞIMIZ ZAMAN BİRÇOK BASKETBOLSEVERİN GÖZÜNDE AYNI RESİM CANLANIYORDUR: TİPİK MACCABI TAKIMI, ATLETİZMİ YÜKSEK, TEMPOLU OYNAYAN, BİREYSEL YETENEKLERİ ÖN PLANDA OLAN OYUNCULAR.

KISA ROTASYONU TOP İSTEYEN OYUNCULAR

KADRO GENİŞLİĞİ ANLAMINDA HER POZİSYONDA BİRDEN FAZLA OPSİYONU OLAN BİR TAKIM OLMALARINA RAĞMEN ÖZELLİKLE KISA ROTASYONU ELİNDE TOP OLMADAN OYNAMAKTA SIKINTI ÇEKEBİLECEK OYUNCULARDAN OLUŞUYOR.

LORENZO BROWN

GEÇEN SENENİN VE AVRUPA ŞAMPİYONASININ ÖNEMLİ YILDIZLARINDAN LORENZO BROWN TAKIMIN BELKİ DE EN ÖNEMLİ TRANSFERLERİNİN BAŞINDA GELİYOR. AVRUPAYA KIZILYILDIZ TAKIMI İLE GİRİŞ YAPAN BROWN DEVAMINDA ÇOK DA PARLAK OLMAYAN FENERBAHÇE SERÜVENİNİ YAŞAMIŞ VE SON OLARAK GEÇEN SENEYİ U.KAZAN TAKIMINDA TAKIMIN LİDERİ ROLÜNDE BİTİRMİŞTİ. BU LİDERLİK ROLÜNDE VE PERASOVİC’İN SAVUNMA MERKEZLİ VE GEÇİŞ HÜCUMLARININ AĞIRLIKLI OLDUĞU OYUNDA KENDİNİ İYİCE BULAN BROWN, MACCABI BASKETBOLUNA DA UYGUN BİR İSİM GİBİ DURUYOR. HEM TAKIMI ORGANİZE ETMEKTE HEM DE KENDİ SKORUNU YARATMAKTA HİÇ SIKINTI YAŞAMAYAN BİR İSİM OLARAK, FİZİĞİ VE SAVUNMA DİRENCİ İLE EKSTRA KATKILARI DA SAHAYA SÜREN BROWN, MACCABI TAKIMININ DA DİREKSİYONU GEÇME İHTİMALİ EN YÜKSEK OYUNCU.

WADE BALDWIN

KAFA KARIŞTIRICI KONU İSE WADE BALDWIN TRANSFERİ. ASLINDA TOPA HÜKMETME VE ELİNDE İSTEME KONUSUNDA LORENZO BROWN İLE BENZER ÖZELLİKLERİ OLAN BALDWIN VE BROWN İKİLİSİ NASIL BİR ROL PAYLAŞIMINDA OLACAK VE BERABER NASIL OYNAYACAKLAR EN ÖNEMLİ KONU OLARAK ORTADA DURUYOR.

GEÇMİŞİ

BALDWIN DE EUROLEAGUE’DE İLK DENEYİMİNİ OLYMPIACOS İLE YAPMIŞ VE HİÇ DE İYİ BİR YIL GEÇİRMEMİŞTİ. SONRASINDA TRINCHIERİ VE BAYERN MUNICH İLE İSTEDİĞİ SEVİYELERE ÇIKAN BALDWIN LİGİN ÖNEMLİ OYUN KURUCULARI ARASINA İSMİNİ YAZDIRMIŞTI. BASKONIA’DA İSE BAŞLANGIÇTA UYUM SORUNLARI YAŞASA DA, KOÇ DEĞİŞİKLİĞİ SONRASI KENDİNİ BULMUŞ VE SEZONU DA ÇOK İYİ BİTİRMİŞTİ.

ÖZELLİKLERİ

ATLETİZMİ VE PATLAYICILIĞI ÇOK ÜST DÜZEY OLAN BALDWIN SÜREKLİLİK VE İSTİKRAR KONUSUNDA BROWN KADAR GÜVEN VERMİYOR. ÖZELLİKLE KENDİNİ İYİ HİSSETTİĞİ GÜNLERDE BİR MAÇI TEK BAŞINA ALABİLECEK KADAR ÜSTÜN PERFORMANSLAR SERGİLEYEBİLEN BALDWIN İÇİN EN BÜYÜK HÜCUM SİLAHI OLARAK POTAYA GİDİŞLERİ VE ORTA MESAFE STOP JUMP SHOT LAR DİYEBİLİRİM.

SAVUNMA

FİZİKLİ BİR OYUNCU OLMASINA VE ÇABUK EL AYAKLAR SAHİP OLMASINA RAĞMEN SAVUNMADA DA İSTEDİĞİ ZAMAN BİR ŞEYLER YAPAN ANCAK GENELDE İSTEMEYEN BİRİ. VE ONUN LORENZO BROWN İLE UYUM SORUNU KADAR BÜYÜK BİR SORUNU DAHA VAR Kİ O DA: BAŞROLDE OLMAYINCA YAŞADIĞI SIKINTI. BAYERN’DE O SAHADAYKEN KESİNLİKLE ANA KARAR VERİCİ OYDU. BASKONIADA DA O ROLE GEÇTİKTEN SONRA BAŞARILI OLDU. YENİ ROLÜNÜ KABUL EDİP ETMEYECEĞİ YANİ OLGUNLAŞIP OLGUNLAŞMADIĞI ONUN MACCABI PERFORMANSINI ETKİLEYECEK.

BROWN/BALDWIN FARKI

BU İKİ OYUNCUYU TANIMLARKEN BELKİ DE EN KESKİN AYIRIMIN BROWN’IN ÖNCELİĞİNİN TAKIMI OYNATMAK, BALDWIN’IN İSE KENDİ SKORUNU YARATMAK DİYEBİLİRİZ. BROWN EĞER PAS OPSİYONU OLMAZSA KENDİ ŞUTUNA GİDİYOR, BALDWIN İSE KENDİ ŞUTUNU BULAMAZSA PAS VERİYOR.

HILLIARD/HOLLINS

ŞUTÖR GUARD POZİSYONUNDA DA YİNE ÖNEMLİ İKİ İSME SAHİP MACCABI. HILLIARD VE HOLLINS İLE HER TÜRLÜ ŞUT İMKANI YARATABİLEN VE KENDİ SKORUNU DÜZEN GEREKTİRMEDEN BULABİLEN OYUNCULARI VAR. HILLIARD İSİM OLARAK DA PERFORMANS OLARAK DA ÖNEMLİ BİR KONUMDA. BU İKİ OYUNCUNUN SENE İÇİNDE ROLÜ NE KADAR OLACAK, BROWN/BALDWIN İKİLİSİNDEN BU İKİ OYUNCUYA NE KADAR SÜRE KALACAK GÖRECEĞİZ.

BONZIE COLSON

3 NUMARA YANİ KISA FORVET POZİSYONU YILDIZ TRANSFERİ YAPILMAYAN TEK BÖLGE GİBİ DURUYOR. DARÜŞŞAFAKA VE KARŞIYAKADAN TANIDIĞIMIZ COLSON ÖNEMLİ BİR SKORER AMA BU SEVİYELERDEKİ SAVUNMALARA KARŞI NASIL HÜCUM EDECEK GÖRECEĞİZ. GEÇEN SENE KARŞIYAKADA 16,9 SAYI 7  RİBAUND 1,6 ASİST ORTALAMALARI İLE GAYET İYİ BİR YIL GEÇİREN COLSON İÇİN EUROLEAGUE YAPMASI BEKLENİYORDU. %40 A YAKLAŞAN 3 SAYILIK ATIŞ YÜZDESİNİ MACCABIDE DE TUTTURURSA KATKI TAKIMIN VAZGEÇİLMEZ OYUNCULARINDAN BİRİ HALİNE GELEBİLİR.

JARELL MARTIN

4 NUMARA İÇİN TRANSFER EDİLEN JARELL MARTIN BU SENENİN YİNE EN MERAK ETTİĞİM OYUNCULARINDAN BİRİ OLACAK. 2,08 BOYUNDAKİ 28 YAŞINDAKİ OYUNCU NBA DRAFTLARINDA 25.SIRADAN SEÇİLMİŞ OLMASINA RAĞMEN GERÇEK ANLAMDA NE 4 NE 5 OLMAMASI İKİ POZİSYON ARASINA SIKIŞMIŞ OLMASI VE İSTİKRAR KAZANMAYAN DIŞ ŞUTU VE POTA ALTI BİTİRME PROBLEMİ NEDENİYLE ORADA KALICI OLAMADI.

SON İKİ SENESİNİ AVUSTRALYADA SYDNEY KINGS TAKIMINDA GEÇİREN MARTIN BENCE EL İÇİN UYGUN BİR İSİM. ÇABUK AYAKLARI, PERİMETRE DIŞINDAN OYNAYABİLMESİ, BOYUNA VE FİZİĞİNE RAĞMEN TOPU YERE VURABİLME KONUSUNDAKİ BAŞARISI İLE İŞİN SKOR TARAFINDA MACCABININ 4 HATTA BAZEN 5 OYNARKEN ÖNEMLİ BİR OPSİYONU OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.

NEBO/POYTHRESS

5 NUMARAYA DA ZENITTE İKİ İYİ SEZON GEÇİREN POYTHRESS VE YİNE İSRAİL DENEYİMİ YAŞADIKTAN SONRA GEÇEN SENEYİ ZALGİRİSTE GEÇİREN NEBO İLE ATLETİZM, SERTLİK VE ÇEMBER KORUMA İŞİNİ ÇÖZDÜLER. BU İKİ OYUNCU DA İKİLİ OYUNLARI İYİ OYNAYABİLİYOR, RİBAUNDLARDA ETKİLİ, FİZİKSEL OYUNDA GERİ ADIM ATMAYAN VE ARKADA BEKÇİ ROLÜ GÖREBİLEN OYUNCULAR.

İSRAİL KUPASI MAÇLARI

İSRAİL KUPASI ÇEYREK FİNALİNDE HAPOEL GİLBOA GALİL İLE KARŞILAŞTILAR VE BU MAÇI 85-75 KAZANDILAR. BU MAÇTA COLSON 16 SAYI 5 RİB, BALDWIN 15 SAYI 6 ASİST, SORKIN 12, HILLIARD 10 POYTHRESS 8 SAYIYLA OYNADI.

YARI FİNALDE İSE HAPOEL HOLON OYNAYAN MACCABI KARŞILAŞMAYI 97-91 KAZANDI. BU MAÇTA POYTHRESS 17 SAYI 11 RİBAUND, LORENZO BROWN İSE 13 SAYI 12 ASİST İLE OYNADILAR. MENCO VE NEBO 14 SAYI BALDWIN DE 12 SAYI İLE OYNADI.

ZALGIRIS MAÇI

EUROLEAGUE İLK HAFTA MAÇINDA İSE SAHASINDA ZALGIRIS İLE OYNAYIP SON TOPA GİDEN MAÇI ZALGIRISIN O TOPTAKİ KÖTÜ TERCİHLERİ NEDENİYLE SAYI BULAMAMASI SONUCUNDA KAZANDILAR.

İLK YARI OLDUKÇA ZORLANAN MACCABI, 3.ÇEYREKTE 19/3 BİR SERİ YAKALAYARAK GERİDEN GELİP FARKI ÇİFT HANELERE TAŞIMIŞ OLSALAR DA ZALGIRISIN GERİ DÖNÜŞÜNE ENGEL OLAMADILAR.

KATASH DİZGİNLERİ VERMİŞ

İLK MAÇ TABİİ Kİ KESİN HÜKÜMLER VERMEK İÇİN ERKEN AMA ZALGIRIS MAÇINDA KOÇ KATASH’IN BÜTÜN DİZGİNLERİ BROWN VE BALDWIN’E VERDİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİM. TABİİ BU DİZGİNLER BROWN DA OLURSA ÇOK DA PROBLEM DEĞİL AMA BALDWIN İÇİN AYNI ŞEYİ SÖYLEMEK ZOR. İSTATİSTİK KAĞIDINA TEPEDEN BAKIP 24DK SAHADA KALIP %50 İSABETLE 15 SAYI ATMASI 2 ASİST 2 RİBAUND 3 TOP ÇALMA YAPMASI GAYET İYİ GÖRÜNEBİLİR. DİĞER YANDAN SON ÇEYREKTE ZALGIRISIN GERİ DÖNÜŞÜNDE BALDWIN’IN KÖTÜ TERCİHLERİNİN BÜYÜK ETKİSİ VARDI.

ASLINDA SAHA GÖRÜŞÜ PAS YETENEĞİ İLE ÇOK BAŞKA BİR OYUN KURUCUYA DÖNÜŞME İHTİMALİ VARKEN DAHA ÖNCE BAHSETTİĞİM OLGUNLAŞMA VE TAKIM OYUNCUSU OLMA KONUSUNDA HALA GELİŞİME İHTİYACI VAR.

MAÇIN ADAMI COLSON

ZALGIRIS MAÇININ MACCABI AÇISINDAN EN İYİ OYUNCUSU BONZIE COLSON OLDU. 32DK SAHADA KALAN COLSON, L.BROWNDAN SONRA EN ÇOK SÜRE OLAN İSİM OLDU. 0-3 ÜÇLÜK ATMASINA RAĞMEN İKİ SAYILIK ATIŞLARDA 6-7 ATARAK TOPLAM 16 SAYI 6 RİBAUND 2 ASİSİT 2 TOP ÇALMA VE 4 BLOKLA 29 VERİMLİLİĞE ULAŞTI.

ÖZELLİKLE BROWN İLE ARALARINDA BİR UYUM YAKALAMIŞ GÖRÜNDÜLER. LORENZO BROWN’UN YAPTIĞI 11 ASİSTİN 5’İNİ COLSON’A YAPMIŞ OLMASI BU UYUMUN EN NET GÖSTERGESİ.

L.BROWN

L.BROWN İSE BIRAKTIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR. KENDİNE GÜVENİ İYİCE YÜKSELEN BROWN MACCABI SEYİRCİSİ İLE DE KISA SÜREDE BİR İLETİŞİM KURMUŞA BENZİYOR. MAÇI 13 SAYI 11 ASİST İLE TAMAMLADI VE TAKIMIN İHTİYACI NEYSE ONU VERMEYE DEVAM EDİYOR.  

KULLANILAMAYAN UZUNLAR

UZUN ROTASYONUNU İSE BU MAÇTA 3 OYUNCU İLE GEÇTİLER. MAÇA ZATEN İKİ PİVOT POYTHRESS VE NEBO İKİLİSİ İLE BAŞLAYIP BU OYUNCULARA YAKLAŞIK 30DK SÜRE VERDİLER. GERİ KALAN SÜREYİ DE JARREL MARTIN İLE DOLDURDULAR. BU ÜÇ OYUNCUYU HÜCUMUN BİR PARÇASI OLARAK KULLANMADILAR DESEM YANLIŞ SÖYLEMİŞ OLMAM. BU KADAR MOBİL İKİ UZUNUN ÇOK DA FAZLA İKİLİ OYUNLARDA KULLANILIYOR OLMASINI BEKLERDİM. TAKIMIN İKİ OYUN KURUCUSU BROWN VE BALDWIN’IN UZUN OYUNCULARA VERDİĞİ ASİST SAYISI SADECE 4(3 TANE POYTHRESS 1 TANE NEBO). NEBO GİBİ İKİLİ OYUNLAR SONRASINDA ÇABUK DEVRİLEN VE HAVAYA ATILAN TOPLARI BİTİRME YÜZDESİ YÜKSEK OLAN BİR OYUNCU, TAKIMIN OYUN KURUCULARINDAN SADECE 1 ASİST ALMIŞ OLMASI ŞAŞIRTICI.

SAVUNMA RİBAUNDU ALAMADILAR

MACCABI TAKIM OLARAK ZALGIRIS KARŞISINDA EN ÇOK SAVUNMA RİBAUNDLARINDA ZORLANDI. KENDİ POTASINDA OLUŞAN 36 RİBAUND POZİSYONUN 17’SİNİ ZALGIRIS ALDI VE BUNUN 11 TANESİNİ HAYES/SMITS İKİLİSİ ALDI. KENDİ POTASINDA OLUŞAN TOPLAM RİBAUNDLARIN %52,8 İNE TEKABÜL EDİYOR Kİ 9 MAÇ İÇİNDE EN DÜŞÜK ORANDA KALDILAR.  HÜCUM RİBAUNDLARI EĞER SAYIYA DÖNÜŞÜRSE SAVUNMA İÇİN ÇOK KIRICI OLUYOR. ZALGIRIS DE BU 17 HÜCUM RİBAUNDUNUN DEVAMINDA 23 SAYI ÇIKARDILAR. TAKIMINIZDA POYTHRESS GİBİ NEBO GİBİ HATTA MARTIN GİBİ KALIPLI RİBAUNDCU OYUNCULAR VARKEN BU DEPARTMANDA BU KADAR YENİLİYORSANIZ BUNUN SORGULANMASI LAZIM. ZALGIRIS GİBİ HÜCUM GÜCÜ ÇOK DA BÜYÜK OLMAYAN BİR TAKIMDAN 83 SAYI YEMEK VE MAÇI SON TOPTA KURTARMIŞ OLMALARININ EN BÜYÜK NEDENİ 2.ŞANS SAYILARI OLDU.

RİBAUNDLARIN ÖNEMİ

MACCABI TAKIMININ DAHA İYİ SONUÇLAR ALABİLMESİ İÇİN SAVUNMA RİBAUNDLARI ÇOK KRİTİK. DAHA ÖNCE DE  SÖYLEDİĞİM GİBİ BU TAKIM ATLETİZM VE TEMPO İLE OYNAYACAK VE BURADAN GÜÇ BULACAK. EĞER SAVUNMA RİBAUNDUNU NET ALIR VE DEVAMINDA HIZLI HÜCUMA ÇIKARLARSA SET OYUNUNDAN ÇOK DAHA RAHAT BİR ŞEKİLDE SKOR ÜRETEBİLİRLER.

RAKİP TOP KAYBI SONRASI SAYILAR

MACCABI TAKIMININ BAŞKA BİR ÜRETİM KAYNAĞI DA GEÇEN SENEKİ U.KAZAN TAKIMI GİBİ SAVUNMADA AKTİF OLUP TOP KAPMAYA VE RAKİBİ TOP KAYBINA ZORLAMAK VE BURADAN SAYILAR BULMAK. ASLINDA MAÇTA 10 TOP ÇALMA YAPIP RAKİBİ 17 TOP KAYBINA ZORLADILAR ANCAK BUNLARDAN SADECE 11 SAYI ÜRETEBİLDİLER.

SONUÇTA MACCABI TAKIMI OYUN ZEKASI İLE DEĞİL DAHA ÇOK BİREYSEL YETENEK VE ENERJİ İLE OYNACAK BİR TAKIM. ÖZELLİKLE KENDİ SAHALARINDA ZAMAN İLERLEDİKÇE ÇOK DAHA İYİ OYNAYABİLİRLER. BUNUN İÇİN BAZI DÜZELTMELERE İHTİYAÇLARI VAR. BALDWIN VE HILLIARDIN ROLLERİNİ BAŞTAN TANIMLAMAK GİBİ, HIZLI HÜCUM ÇIKIŞLARI GİBİ, UZUNLARI İKİLİ OYUNLARDA DAHA ÇOK KULLANMAK GİBİ.

FENERBAHÇE BEKO

MAÇ ÖNÜ BEKLENTİ

HAZIRLIK MAÇLARI SONRASINDA CB KUPASI VE İLK BSL MAÇINDA ÇOK DA HAZIR GÖRÜNMEYEN FB BEKO İÇİN BM DEPLASMANINDAN GALİBİYET İLE DÖNMEK ÇOK BÜYÜK KAZANIM OLDU.

DÜZELEN SAVUNMA

SEZONUN İLK İKİ RESMİ MAÇINDA, SAVUNMADA ÇOK DAĞINIK GÖRÜNEN FB BU MAÇTA KOÇ ITOUDIS’IN DE SÖYLEDİĞİ GİBİ BAZI KÜÇÜK DÜZELTMELER İLE SAVUNMANIN DAHA İYİ OLMASINI SAĞLADI. NEYDİ BU DÜZELTMELER DERSEK ADAM DEĞİŞME SAVUNMASINDAKİ TERCİHLER. HER POZİSYONDA İSTİNASIZ ADAM DEĞİŞMEK YERİNE, RAKİP OYUNCUYA GÖRE BUNU UYGULAMAYA GİTTİLER. MESELA WILBEKIN VE EDWARDS GİBİ ÇABUK AYAKLI OYUNCULAR ÇOK MECBUR KALMADIKÇA SWITCH YAPMAYIP ADAMLARINI KOVALADILAR.

JEKIRI GİBİ ÇABUK AYAKLARI OLAN BİR UZUNUN OLMASI SAYESİNDE RAKİP İKİLİ OYUN OYNARKEN PERDELERİN ARKASINA JEKIRI RAKİP KISAYA EL GÖSTERİP ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE ADAMINA GİDEREK RAKİBE FIRSAT TANIMADI.

WILBEKIN/CALATHES HİÇ GEÇİLMEDİ

TABİİ Kİ SAVUNMANIN İYİ GÖRÜNMESİNDEKİ BAŞROLLERDEN BİRİ DE WILBEKIN/CALATHES İKİLİSİNİN NEREDEYSE HİÇ GEÇİLMEMESİYDİ. TEPEDEN KOLAY DELİNMEYEN SAVUNMA DA ÇOK DAHA KOLAY ORGANİZE OLUYOR, BU SAYEDE SÜREKLİ YARDIMA GİDİP RİSK ALMAK DURUMUNDA KALMIYORSUN. WILBEKIN’IN İLK ÇEYREKTE JARAMAZ’A YAPTIĞI SAVUNMA BUNA BİR ÖRNEK.

MAÇIN YILDIZI: ITOUDIS

BANA GÖRE MAÇIN YILDIZI KOÇ ITOUDIS İDİ. ÇOK İYİ BİR RAKİP ANALİZİ VE MAÇ HAZIRLIĞI YAPIP 8,5 KİŞİLİK ROTASYONU İDEAL KULLANARAK TAKIMINA KRİTİK BİR MAÇ KAZANDIRDI. BU MAÇIN ARDINDAN KENDİ EVİNDE 3 MAÇA ÇIKACAK FB BEKO SEZONU 4-0 İLE AÇMA ŞANSINI YAKALADI. ÜSTELİK TRINCHIERİ GİBİ ÇOK İYİ BİR KOÇUN MAÇ İÇİNDEKİ HAMLELERİN HEPSİNE CEVAP VERMESİ, RAKİBİN LUCIC GİBİ RUBİT GİBİ SİLAHLARINI İYİ DURDURMASI ÖNEMLİYDİ. TÜM BUNLARIN DIŞINDA MAÇ İÇİNDEKİ VÜCUT DİLİ, MAÇI YAŞAMASI, HIRSI VE ENERJİSİ İLE MAÇIN YILDIZI OLDU.

BM GİBİ BİR DEPLASMANDAN GALİBİYET ÇIKARTMAK TAKIMIN ÖZGÜVENİ VE TARAFTARIN TAKIMA İNANCI AÇISINDAN DA ÇOK DEĞERLİYDİ. ELEŞTİRMEYE ÇOK AÇIK HATTA BU ELEŞTİRİYİ ABARTMAK KONUSUNDA HİÇ ÇEKİNMEYEN BİRÇOK TARAFTAR İÇİN BM MAÇINDA OYNANAN BASKETBOL ÖNEMLİ BİR MESAJ OLDU.

ŞEHMUS PG OLMUYOR

KOÇ AÇISINDAN ŞU ÜÇ NOTU VEREREK OYUNCU DEĞERLENDİRMELERİNE GEÇMEK İSTİYORUM. SEZON BAŞINDAN BERİ ŞEHMUS’U CALATHES’IN ARDINDAN HATTA BAZEN ÖNÜNDEN OYUN KURUCU OLARAK DEĞERLENDİRMEYİ DENEYEN ITOUDIS BUNDAN HAKLI OLARAK ÇABUK VAZGEÇTİ. ŞEHMUS’UN İLK GELDİĞİ GÜNDEN BERİ SÖYLÜYORUM, BİR KEZ DAHA SÖYLEMEK İSTİYORUM. BU ÇOCUĞUN BİRÇOK FAYDALI ÖZELLİĞİ VAR AMA ONLARIN İÇİNDE OYUN KURUCULUK MEZİYETLERİ YOK. ONU BU ŞEKİLDE KULLANMAYA ÇALIŞMAK HEM TAKIMA HEM ŞEHMUSA BÜYÜK ZARAR VERİYOR. BU MAÇTA GÖRDÜK Kİ EN AZINDAN EL MAÇLARINDA ITOUDIS ŞEHMUS’U OYUN KURUCU OLARAK OYNATMAYACAK.

CALATHES PERFORMANSI

BURADAN CALATHES’IN PERFORMANSINA BİRAZ DEĞİNMEK LAZIM. CALATHES NBA’E GİTMEDEN ÖNCE DE, NBA DÖNÜŞÜ DE EL’IN EN ELİT OYUN KURUCULARINDAN BİRİ OLDU. TÜM BU ZAMANLARDA ŞUT PROBLEMİ VARDI. ONU DEĞERLİ YAPAN ŞEYLERİN İÇİNDE HİÇBİR ZAMAN ŞUTU OLMADI YİNE DE CALATHES HEP TERCİH EDİLEN YÜKSEK MAAŞLAR ÖDENEN OYUN KURUCULAR ARASINDA YER ALDI. ONUN PAS YETENEĞİ VE SAHA GÖRÜŞÜ HAKKINDA BİR DÖNEM BERABER ÇALIŞTIKLARI RICK PITINO’NUN SÖZLERİNİ ARADA HATIRLAMAK LAZIM. B.MUNICH MAÇINDA BU ÖZELLİĞİNİ İZLEYİCİLERE YİNE BİR KAÇ POZİSYONDA GÖSTERDİ. İSTATİSTİK KAĞIDAN BAKTIĞINIZDA 5 ASİST YAPMIŞ NE VAR Kİ BUNDA DİYEBİLİRSİNİZ. HATTA LORENZO BROWN VE DARIUS THOMPSON 11 ER ASİST YAPMIŞ DİYEREK CALATHES’IN ASİST SAYISINI DAHA DA KÜÇÜMSEYEBİLİRSİNİZ. CALATHES’IN İSTATİSTİK KAĞIDINI GİRMEYEN BAZI PASLARI VAR Kİ BUNLARI İZLERKEN İNSAN GERÇEKTEN BASKETBOLU NEDEN SEVDİĞİNİ BİR KEZ DAHA HATIRLIYOR. İLK ÇEYREĞİN 3.DAKİKASINDA CALATHES, MOTLEY’E BİR PAS VERİYOR. MOTLEY PASI YAKALIYOR AMA SMACI KAÇIRIYOR HALİYLE BU PAS ASİSTE DÖNÜŞMÜYOR. BU PASI BİRAZ ANLATMAK LAZIM. ÇOĞU ZAMAN BİR MAÇI İZLERKEN TV VEYA SAHADAN FARK ETMEZ SAHAYI YUKARDAN VE GENİŞ AÇIYLA GÖRÜYOR OLMANIN VERDİĞİ AVANTAJLA BOŞ OYUNCULARI VE PAS AÇILARINI SAHA İÇİNDEKİ OYUNCULARDAN DAHA İYİ BİR ŞEKİLDE GÖRME ŞANSINIZ OLUR. EĞER DİKKATLE İZLİYORSANIZ HADİ PASI VERSENE DİYE İÇİNİZDEN GEÇİREBİLİRSİNİZ. BAZI PASLARI İSE HİÇBİR ŞEKİLDE ÖN GÖREMEZSİNİZ. NE AÇIYI TAHMİN EDEBİLİRSİNİZ NE DE O BOŞLUĞU. CALATHES’IN MOTLEY’E VERDİĞİ PAS DA BÖYLE BİR PASTI.  O ANDA ÖYLE BİR PAS İHTİMALİ GÖREBİLMEK ÇOK DA MÜMKÜN DEĞİL, ANCAK CALATHES O PASI İHTİMALİNİ VE AÇISINI GÖRÜYOR VE O PASI MÜKEMMEL BİR ŞEKİLDE TAKIM ARKADAŞINA VEREBİLİYOR. İŞTE BU YÜZDEN CALATHES DEĞERLİ.

CALATHES VE SAVUNMA

CALATHES’IN SAVUNMADAKİ EFORUNDAN DA AYRICA BAHSETMEK GEREKİYOR. ÇABUK AYAKLI KISALARA DA FİZİKLİ UZUNLARA DA YENİLMİYOR. YENİLSE DAHİ RAKİBİN ÇOK EKSTRA YETENEKLERİ SAYESİNDE YENİLİYOR. YAŞLANDI, AYAKLARI ESKİSİ KADAR HIZLI DEĞİL SAVUNMA DA İYİ DEĞİL DİYENLERE B.MUNICH MAÇINDA SAVUNMADA YAPTIKLARINI BİR KEZ DAHA İZLEMELERİNİ TAVSİYE EDİYORUM.

CARSEN EDWARDS

CARSEN EDWARDS KONUSU BÜTÜN SENE GÜNDEMİ MEŞGUL ETMEYE DEVAM EDECEK. BAZI MAÇLAR SAÇ BAŞ YOLDURURKEN BAZI MAÇLAR NEREDEN BULDULAR BU SAYI MAKİNESİNİ DEDİRTEBİLECEK BİR OYUNCU. HEP ONUN SKOR GÜCÜNÜ KONUŞTUK, ŞUTLARINI, POTAYA GİDİŞLERİNİN ETKİNLİĞİNİ. SAYI ATMADIĞI ZAMANLAR BU TAKIMA BİR YÜK OLACAĞI DÜŞÜNÜLDÜ. ANCAK RESİM ÖYLE İLERLEMİYOR. EDWARDS DUYGUSAL BİR ÇOCUK VE SAHADA OLAN BİTENLERDEN ETKİLENİYOR. ÜNİVERSİTE YILLARI VE GLEUAGE DE OYNADIĞI ZAMANLARDA TAKIMIN HEP İLK SKOR OPSİYONU OLMUŞTU. ŞİMDİ BURADA O VASFA ULAŞABİLMEK İÇİN ZAMANA VE ÇOK ÇALIŞMAYA İHTİYACI VAR. BENİM DÜŞÜNCEM BUNU BAŞARMA İHTİMALİNİN ÇOK YÜKSEK OLDUĞU. BUNA SEBEP OLAN ŞEY İSE EDWARDS’IN ÇABUK ÖĞRENME YETENEĞİ. HAZIRLIK DÖNEMİNDE TÜBAD TURNUVASININ İLK MAÇINDA BEŞİKTAŞA KARŞI İNANILMAZ BİR RİTM YAKALAYIP 8 ÜÇLÜK İSABETİ BULMUŞTU. BİR SONRAKİ MAÇTA A.EFES KARŞISINDA BU ŞUTLARA ATACAK İMKAN BULAMADI. RAKİP SAVUNMA BJK SAVUNMASINA GÖRE ÇOK DAHA SERTTİ. BİR TÜRLÜ ŞUT SOKAMIYOR VE GİTTİKÇE SİLİK BİR GÖRÜNTÜ ÇİZİYORDU. WILBEKIN DİZGİNLERİ ELİNE ALMIŞTI EDWARDS İSE GERİ PLANA ÇEKİLMİŞTİ Kİ BJK MAÇINDA BUNUN TAM TERSİ BİR SENARYO VARDI. ANCAK MAÇ İLERLEDİKÇE EDWARDS ATAMADIĞI ŞUTLAR YERİNE POTAYA GİTMEYE BAŞLADI VE YİNE DE O SKORU ÜRETMEYİ BAŞARDI.

B.MUNICH MAÇINDA DA YİNE SKOR ÜRETMEKTE BÜYÜK SIKINTI YAŞADI. NE DIŞ ATABİLİYOR NE POTAYA GİDEREK SAYI BULABİLİYORDU. BUNUN FARKINA VARIP TAKIMA BAŞKA TÜRLÜ KATKI SAĞLAMAM LAZIM YOKSA SAHADA KALAMAYACAĞIM DİYEREK ACAİP BİR SAVUNMA YAPMAYA BAŞLADI. BİRDEN BAŞKA BİR OYUNCUYA DÖNÜŞTÜ. RAKİPLERİNE SAVUNMADA TAM 3 HÜCUM FAUL YAPTIRDI. TOP ÇALDI ASİST YAPTI VE SAHADA KALMAYI HAKETTİ. O BU ZİHNİYETTE OLDUĞU SÜRECE MUTLAKA SKORU DA BULACAĞI GÜNLERİ YAKALAYACAKTIR. VE O RİTM BULDUĞU ZAMANLARDA RAKİPLERİNE KABUS GÖRDÜRME YETENEĞİNE SAHİP.

MARKO GUDURIC’İN KULLANIMI

DİĞER ÖNEMLİ BİR KONU DA GUDURIC’IN NASIL KULLANILACAĞI . 3 NUMARADA ÇOK DAHA RAHAT EDECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM GUDURIC İÇİN ANLAŞILAN KOÇ ITOUDIS DE AYNI ŞEKİLDE DÜŞÜNÜYOR. SAHADA İKİ TANE GUARD İLE OYNAMAK ONA ÇOK DAHA KOLAY GELİYOR VE 2 NUMARA OYNADIĞINDAKİ BASKIDAN KURTULUYOR. ZAMAN ZAMAN YİNE 2 OYNAYACAKTIR AMA ASIL GÖREVİNİN 3 NUMARADAN OYUN YÖNLENDİRMEK OLDUĞUNU GÖRDÜK Kİ BU ÇOK DOĞRU BİR KARAR. BM MAÇINDA 19 DK SAHADA KALMASINA RAĞMEN OYUNU YÖNLENDİRME TAKIM ARKADAŞLARINA POZİSYON HAZIRLAMA KONUSUNDA GAYET İYİ BİR PERFORMANS SERGİLEYİP 5 ASİST YAPTI.

NIGEL HAYES-DAVIS’İN ETKİSİ

HAYES TRANSFERİ DE YİNE TARAFTARI ÇOK MEMNUN ETMEYEN BİR TRANSFERDİ. KENDİ ADIMA KONUŞMAM GEREKİRSE ONUN YERİNE BİR KISA DAHA ALINMASI TARAFTARIYDIM.. BENİM ŞAHSİ FİKRİM EĞER ONUN 3 NUMARA İÇİN ALINDIYSA YANLIŞ BİR TRANSFER OLDUĞU, UZUN ROTASYONUNDA 4 TANE YABANCI VE HATTI PIERRE’İN DE KISITLI ZAMANLARDA ORAYA KAYACAĞINI DÜŞÜNÜRSEK 5 TANE YABANCI VE SON ZAMANLARDA YÜKSELEN FORMU İLE METECAN’IN VAR OLMASI ONA İHTİYACIN AZ OLACAĞI DÜŞÜNCESİNE BENİ İTMİŞTİ. ANCAK HAYES, KOÇ ITOUDIS’IN ONU NEDEN İSTEDİĞİNİ SON BİRKAÇ MAÇLIK PERFORMANSI İLE HEPİMİZE GÖSTERDİ. 1 DEN 5’E KADAR HER OYUNCUYU RAHATLIKLA SAVUNABİLİYOR OLMASI BİLE YETERLİ BİR ÖZELLİKKEN, 4 VE 5 NUMARA OLARAK SAHADA KALDIĞI ANLARDA HÜCUMDA YARATTIĞI ÇEŞİTLİLİK VE TERS EŞLEŞME AVANTAJLARINI FAZLASIYLA İYİ BİR ŞEKİLDE KULLANIYOR. ZATEN HÜCUMDA EŞLEŞTİĞİ OYUNCULARI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE EĞER KENDİNDEN KISA BİR OYUNCU BULURSA SIRTI DÖNÜK, KENDİNDEN UZUN VE KALIPLI BİR OYUNCU BULURSA YÜZÜ DÖNÜK, PERİMETRE DIŞINA ÇIKMAK İSTEMEYEN BİR PİVOT BULURSA DIŞ ŞUT İLE SKORU ÜRETEBİLİYOR OLMASI İLE TAKIMA HEM SAVUNMADA HEM HÜCUMDA BÜYÜK KATKI VERİYOR. BM MAÇINDA DA 34 DK SAHADA KALARAK, ITOUDIS’IN EN ÇOK SÜRE VERDİĞİ OYUNCU OLDU VE 5/6 İSABETLE 11 SAYI 3 RİBANUD 1 ASİST 2 TOP ÇALMA YAPTI.

MOTLEY VE GELİŞİMİ

MOTLEY İSE TRANSFER EDİLDİĞİNDE EN BÜYÜK BEKLENTİ YARATAN OYUNCULARDAN BİRİYDİ. GÜCÜ, ATLETİZMİ, HÜCUMDAKİ ÇEŞİTLİLİĞİ İLE TARAFTARLARI HEYECANLANDIRMIŞTI. HAZIRLIK MAÇLARINDA DA BUNU DESTEKLEYEN PERFORMANSLAR SERGİLEDİ. ANCAK RESMİ MAÇLARIN BAŞLAMASIYLA SAHADA ÇOK ACEMİ HATALAR YAPMAYA, BASİT TURNİKELER KAÇIRMAYA, VE ZATEN KENDİNDEN BEKLENEN KOLAY FAUL ALIP FAUL PROBLEMİ YAŞAMAYA BAŞLADI. TÜRKİYEDEKİ TARAFTAR İKLİMİNİN ÇABUK VE KESİN KARAR VERME ALIŞKANLIĞI ONUN ÜZERİNDE DE ÇALIŞTI VE BU DEFA OLUMSUZ TEPKİLER YÜKSELMEYE BAŞLADI.

B.MUNICH MAÇINDA MOTLEY’IN 4 ASİST YAPMASI FB BEKO HÜCUMLARI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ. SEZON BAŞINDA ITOUDIS BASKETBOLUNUN NE OLACAĞI ÜZERİNE TAHMİNLER YAPARKEN, HÜCUMDA TOPUN KISALAR TARAFINDAN KULLANILSA BİLE MUTLAKA BOYALI ALANA İNİP TEKRAR DIŞARI ÇIKACAĞINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜ BELİRTMİŞTİM. BU PAS TRAFİĞİ KISA DEVRİLMELERLE DE OLABİLECEĞİ GİBİ SIRTI DÖNÜK OYUNLARIN DEVAMINDA GELEN İKİLİ SIKIŞTIRMALARDAN ÇIKMAK İÇİN TOPUN TEKRAR DIŞARI ÇIKMASI ŞEKLİNDE DE OLABİLİRDİ. MOTLEY VERDİĞİ 4 ASİSTİN 3’ÜNÜ İLK ÇEYREKTE HAYES, CALATHES VE PIERRE’IN ÜÇLÜKLERİNE YAPTI. MOTLEY VE BJELICA ÜZERİNDEN BU TARZ İÇ-DIŞ OYUNLARI ÇOK GÖRECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM.

SON ÇEYREKTE İSE BU DEFA BİTİRME TARAFINDA BİRAZ DAHA GÜVENLİ OYNAYARAK SKOR KATKISI DA YAPTI.

MOTLEY ÇOK YETENEKLİ BİR OYUNCU AMA ONUN HENÜZ EL İÇİN ÇAYLAK BİR OYUNCU OLDUĞUNU UNUTMAMAK LAZIM. 27 YAŞINDA OLMASINA RAĞMEN HALEN ÖĞRENMEKTE OLAN BİR BASKETBOLCU. HATALAR YAPMAYA DEVAM EDECEK VE TAKIMLA BERABER O DA GELİŞECEK. BEN ONUNLA İLGİLİ BEKLENTİLERİ ŞİMDİLİK BİRAZ AŞAĞI İNDİRMENİN VE HATTA SAHADA KALDIĞI SÜRELERİ BİRAZ DAHA KISITLAMANIN DOĞRU OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. ZATEN BJELICA DÖNÜNCE UZUN ROTASYONUNDAKİ SÜRELER BAŞTAN HESAPLANACAK AMA BEN HER ŞEYE RAĞMEN ONUN ALIŞMA DÖNEMİNDE ALDIĞI SÜRELERİN BİR KISMINI JEKIRI’YE KAYDIRMANIN HEM TAKIM İÇİN HEM MOTLEY İÇİN DAHA İYİ OLACAĞI KANISINDAYIM.

MAÇIN EN DEĞERLİ OYUNCUSU JEKIRI

MAÇIN OYUNCUSU SEÇİLEN JEKIRI SADECE 14DK SAHADA KALIP 15 SAYI 6 RİBAUNDLUK BİR PERFORMANS SERGİLEDİ.

JEKIRI BİREYSEL OLARAK ÇOK ÖNE ÇIKABİLECEK BİR OYUNCU DEĞİL. TAKIM İÇİNDE VE İYİ BİR DÜZENDE FAYDALI OLABİLECEK BİR İSİM. B.MUNICH MAÇINDA,FB BEKONUN EN SKORER İSMİ OLURKEN BUNU SADECE 14 DK YAPTIĞINI HATIRLAMAK LAZIM. ATTIĞI 15 SAYININ 6’SI ASİST ÜZERİNDEN GELDİ VE SADECE BİR POZİSYONDA ASİST ALMADAN SAYI ÜRETTİ. JEKIRI’YI DEĞERLENDİRİRKEN ATTIĞI SAYILARDAN ÖNCE SAVUNMA KATKISINI KONUŞMAK TABİİ Kİ DAHA DOĞRU. ZATEN BİREBİRDE İYİ BİR SAVUNMACI OLDUĞUNU SÖYLEMEYE GEREK YOK, DİĞER TARAFTAN İKİLİ OYUN SAVUNMALARINDA SAHADA KAPLADIĞI HACMİ VE ÇABUK AYAKLARI İLE GÜVEN VERİYOR.

ONUN TRANSFER VİDEOSUNDA SAHADA KALDIĞI SÜRELERİN ARTMASI DURUMUNDA PERFORMANSININ OLUMLU YÖNDE ETKİLENDİĞİNDEN BAHSETMİŞTİM. HATIRLATMAK GEREKİRSE 25DK NIN ÜZERİNE ÇIKTIĞINDA ASVEL’DE OYNADIĞI YILLARDA ATTI SAYI %20, ALDIĞI RİBAUND %30 TOPLADIĞI VERİMLİLİK PUANI %30 ARTMIŞTI.

BENZER BİR SENARYO HATTA DAHA İYİSİ BASKONIA’DAYKEN DE GERÇEKLEŞTİ. ORTALAMA 18,5DK SÜRE ALIYORDU AMA 25DK NIN ÜZERİNDE SÜRE ALDIĞI MAÇLARDA ATTIĞI SAYI %50 ALDIĞI RİBAUND %73 TOPLADIĞI VERİMLİLİK PUANI İSE %100 YUKARI GİDİYORDU.

KAZAN PERFORMANSINDA ZATEN 24,5 DK ORTALAMA İLE OYNADIĞI İÇİN BU ARTIŞLAR %10 SEVİYESİNDE KALMIŞTI AMA BİZE YİNE DE NET BİR MESAJ VERİYOR. ONUN SAHADA FAZLA KALMASI TAKIMA BİR AVANTAJ YARATABİLİR.

JEKIRI İLE İLGİLİ ŞUNU DA BİR KEZ DAHA SÖYLEMEK İSTİYORUM. JEKIRI TAKIM İYİ OLDUĞU ZAMAN İYİ OLABİLECEK BİR İSİM. TAKIM KÖTÜYKEN JEKIRININ İYİ PERFORMANSLARINI GÖRMEK ÇOK NADİR OLUR. ORGANİZASYONUN İYİ OLDUĞU ZAMAN JEKIRI HEP BU TARZ PERFORMANSLAR VEREBİLİR AMA ORGANİZE OLUNAMAYAN MAÇLARDA JEKIRI ÇOK ETKİSİZ GÖRÜNECEKTİR.

BOOKER VE SAVUNMA AÇIĞI

BOOKER KONUSU DA KOÇUN ÇABUK VE DOĞRU KARAR VERDİĞİ KONULARDAN BİRİ. O SAHADAYKEN SAVUNMA HENÜZ İSTENEN TAKIM SAVUNMASI SEVİYESİNE GELMEDİĞİ İÇİN BÜYÜK SORUN OLUYOR. BU NEDENLE BM MAÇINDA ONU KISITLI SÜRELERDE SAHADA TUTTU. YİNE DE ONUN SAHADA OLDUĞU ANLARDA BM, FB BEKOYA 15 SAYI FARK ATTI. BOOKER HARİCİNDE SAHADAYKEN EKSİ İSTATİSTİK YAPAN TEK OYUNCU İSMET OLDU Kİ O BÖLÜMDE MAÇ SONU FARK 20 OLMUŞKEN GEVŞEYEN TAKIM NEDENİYLE BU EKSİ İSTATİSTİK GERÇEKLEŞTİR.

TAKIM SAVUNMASININ OTURDUĞU VE BAZI OYUNCULARI TÖLERE EDEBİLECEK HALE GELDİĞİNDE BOOKER DAHA ÇOK SÜRE BULABİLİR.

MACCABI MAÇI TAHMİNLERİ

CUMA AKŞAMI OYNANACAK MAÇTA MACCABI TAKIMI YİNE BROWN VE BALDWIN ÜZERİNDEN FB BEKO SAVUNMASINI DELMEK İSTEYECEKTİR. BU OYUNCULARA BİREBİRDE YENİLMEMEK ÖNEMLİ OLACAK. GEÇEN HAFTANIN EN İYİ SAVUNMA TAKIMLARINDAN BİRİ OLAN FB BEKO BU İKİ OYUNCUYU TUTARKEN WILBEKIN/CALATHES İKİLİSİNİN GEÇEN HAFTA VERDİĞİ SAVUNMA EFORUNA YİNE İHTİYAÇ DUYACAK.

BROWN’UN PAS KANALLARINI TIKAMAK DA ÖNEMLİ BİR STRATEJİ OLACAKTIR. ÖZELLİKLE COLSON İLE ARALARINDAKİ TRAFİĞİ KESMEK VE ONU DAHA ÇOK KENDİ ŞUTUNA İTMEK TAKIMIN GERİ KALANININ DEVREYE GİRMEMESİ AÇISIN FB BEKOYA FAYDA SAĞLAYABİLİR.

BALDWIN’IN ŞUT RİTMİ YAKALAMAMASI ÖNEMLİ. ÇOK İYİ BİR ŞUTÖR OLMASA DA RİTM YAKALADIĞI ZAMAN CAN YAKABİLİYOR BUNA DİKKAT ETMEK LAZIM.

HILLIARD ZALGIRIS MAÇINDA ÇOK DEVREYE GİREMESE DE ÖNEMLİ BİR İSİM. ONUN DA BİREBERLERİNE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR.

ŞUT HARİTASINA DA BAKTIĞIMIZDA MACCABININ SAHANIN SAĞ KANADINDAN DAHA YÜKSEK YÜZDEYLE OYNADIĞINI GÖRÜYORUZ. BU DA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULARDAN BİRİ OLARAK NOT EDİLMELİ.

SAVUNMA İSTATİSTİKLERİ
  F.BAHÇE MACCABI
YENİLEN SAYI 62 83
RAKİP ŞUT YÜZDESİ 43,7% 49,4%
SAVUNMA VERİMLİLİĞİ 92,5% 118,6%
RAKIP HR ADEDİ 10 17
RAKIP HR % 33,3% 47,2%
RAKİP 2.ŞANS SAYILARI 5 23
TOP KAYBI 8 7
RAKİP TOP ÇALMA 4 3
TK SONRASI RAKİP SAYI 7 13
RAKİP F.BREAK SAYILARI 5 4
   
HÜCUM İSTATİSTİKLERİ
  F.BAHÇE MACCABI
ATILAN SAYI 74 84
ŞUT YÜZDESİ 48,4% 50,3%
HÜCUM VERİMLİLİĞİ 113,8% 118,3%
ASİST/TOP KAYBI ORANI 250% 300%
RAKİP TOP KAYBI SAYISI 19 15
TOP KAYBI SONRASI SAYILAR 27 11
HIZLI HÜCUM SAYILARI 13 10

B.MUNICH MAÇINDA FB BEKO İÇİN İYİ HÜCUM ETTİ DİYEMEYİZ. BU MAÇTA EDWARDS VE MARKO GUDURIC’IN ÖZELLİKLE YAYIN GERİSİNDEN ŞUTLARINA İHTİYAÇ OLACAKTIR. ZALGIRIS SAVUNMASININ ÇOK ZORLAMADIĞI MACCABI KISALARINA KARŞI YAPILACAK BASKI VE ONLARI TOP KAYIPLARINA İTMEK DE YİNE İLK HAFTA GİBİ FB BEKONUN SAYI ÜRETİMİNE DESTEK OLACAKTIR.

EĞER FB BEKO UZUNLARI MACCABI UZUNLARINA KARŞI YENİLMEZ VE POTA ALTI HAKİMİYETİNİ ALIRSA FB BEKO AÇISINDAN MAÇ BİRAZ DAHA KOLAY GEÇEBİLİR.

BU MAÇTA BJELICA’NIN DA DÖNECEĞİ SÖYLENİYOR. BU SAYEDE SET HÜCUMLARINDA OYUNA EKSTRA ÇEŞİTLİLİK VE ZEKA GELECEKTİR.

FB BEKO SEYİRCİSİ ÖNÜNDE EĞER İLK MAÇ HEYECANINI ÇOK FAZLA YAŞAMAZSA MAÇA FAVORİ OLARAK ÇIKACAKTIR. TABİİ Kİ RAKİBİN BİREYSEL YETENEKLERİ FAZLA OLAN OYUNCULARININ KARİYER REKORLARINI KIRACAK OYUNLAR SERGİLEMESİ İHTİMAL DAHİLİNDE Kİ BU FB BEKO İÇİN ÇOK DA SÜRPRİZ BİR DURUM DEĞİLDİR.

GÜZEL VE TEMPOLU BİR MAÇ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. ZATEN ÇOK İYİ DURUMDA OLAN BROWN ESKİ SALONUNDA MESAJ MAÇI OYNAMAK İSTEYEBİLİR. HERKESE İYİ SEYİRLER.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir