EUROLEAGUE’DE 13.HAFTA.RAKİP MONACO..

Takımımızın çok da iyi gitmediği ve 12 maç sonunda sadece 3 galibiyet alabildiğimiz bu dönemde rakip analizi çok da önemli değil diyebilirsiniz. Haksız da değilsiniz. Yine de biz elimizden geldiğince basketbolu bilerek izlemek ve izletmek misyonumuzdan vazgeçmeden, maç öncesi rakibimizin güçlü ve zayıf yanları üzerine çalışmamızı yapmaya devam edelim.

Sezona gayet iyi girip ilk 10 hafta sonunda 5-5 lik derece ile playoff potasında olmalarına rağmen arka arkaya aldığı 3 yenilgi ile bizim maça 5-7 derece ile giriyorlar.

Mike James transferine kadar ligin en zayıf kadrosu görünümündeki Monaco, James’in ardından Will Thomas ve Dwayne Bacon eklemeleri de yaptılar.

Ligin en çok sayı atan 3., en çok sayı yiyen 1.takımı Monaco. Şut performanslarını biraz inceleyelim.

BARLAR ATIŞ ADEDİN, GRİ HAT İSABET ADEDİNİ, SİYAH HAT İSABET YÜZDESİNİ GÖSTERİR

Yeşil barlar Monaco’nun kazandığı, kırmız barlar ise kaybettiği maçların şut adetleri. 2 Sayılık atışlarda istikrarsız bir görüntü çiziyorlar. 33 deneme yaptıkları maç olduğu gibi 51 deneme yaptıları maç da var.

BARLAR ATIŞ ADEDİN, GRİ HAT İSABET ADEDİNİ, SİYAH HAT İSABET YÜZDESİNİ GÖSTERİR

3 sayılık atışlarda da benzer bir durum söz konusu. Bir korelasyon bulmak kolay değil. %47 ile attıkları Efes maçını kaybettikleri gibi %23 ile attıkları Kızılyıldız maçını kazanmayı bildiler.

SİYAH BARLAR MONACO, YEŞİL VE KIRMIZI BARLAR RAKİP TAKIMI GÖSTERİR. YEŞİL RENKTE GALİBİYET KIRMIZI RENKTE MAĞLUBİYET SONUCU OLMUŞTUR

Şutları ile ilgili asıl gösterge işte bu grafikte. Rakiplerinden yüksek yüzdeyle attıkları 5 maçın 4’ünü kazandılar. Kızılyıldız maçında rakiplerinden daha kötü şut atmalarına rağmen yine de kazandılar. Yenildikleri 7 maçın tamamında ise rakiplerinden daha kötü şut attılar.

SİYAH BARLAR MONACO, YEŞİL VE KIRMIZI BARLAR RAKİP TAKIMI GÖSTERİR. YEŞİL RENKTE GALİBİYET KIRMIZI RENKTE MAĞLUBİYET SONUCU OLMUŞTURG

Ribaundlarda oynadıkları 12 maçın 10’unda rakiplerinden daha az ribaund aldılar. İlginç olan ise, ribaundlarda yendikleri iki takımın (Barcelona ve Kızılyıldız) ligin TRR yani ribaund yüzdesinde ligin 3. ve 5. sıradaki takımları olması. Hatta Kızılyıldız maçında şut yüzdesinde yenilmelerine rağmen 60-40 ribaund yüzdesi ile rakiplerini bu alanda ezdikleri için maçı kazanmayı başardılar.

SİYAH BARLAR MONACO, YEŞİL VE KIRMIZI BARLAR RAKİP TAKIMI GÖSTERİR. YEŞİL RENKTE GALİBİYET KIRMIZI RENKTE MAĞLUBİYET SONUCU OLMUŞTUR

Top kayıpları da önemli bir gösterge. Yendikleri maçların hepsinde rakiplerinden daha az ya da eşit sayıda top kaybı yaptılar.

Şimdi biraz da FB Beko ile karşılaştırmalı olarak bakalım.

Toplam şut yüzdesi ve 2 sayılık atışlarda FB Beko daha üstünken, beklenildiği gibi zaten ligin neredeyse en kötüsü olduğumuz 3 sayılık atışlarda Monaco’nun yüzdesi daha iyi.

Ribaundlarda birbirine çok benzer iki takım görünüyor. Bu konuda üstünlük sağlayan takım bir adım öne geçiçektir.

Top çalma ve rakibe top kaybı yaptırmada ligin en iyi takımlarından olan bu iki ekibin , top kayıpları sonrası atılan sayılara baktığımızda yine FB Beko için çok üzücü bir sonuç ortaya çıkıyor. Rakibimiz top kayıpları sonrası bulduğu 17 sayı ile lig lideri iken, biz sadece 13,6 sayı ile 13.sıradayız.

Yine maalesef ki, FB Beko ligin en çok top çaldıran takımı, ve aynı zamanda en çok top kaybı yapan 3.takımı. Yine bu top kayıpları sonrası rakiplerin bulduğu sayılarda da ligin en kötü takım.

MONACO İLE İLGİLİ NOTLAR

  1. Yenildikleri maçlarda bir maç hariç 85 ve üzeri sayı yediler. Baskonia maçında yedikleri 78 sayıyı devre dışı bırakırsak yenildikleri maçlardaki yedikleri sayı ortalaması 90,5. Ligin en çok sayı yiyen takım.Ancak yendikleri maçlarda savunmaları çok farklı performans gösterip rakiplerini sadece 71,7 sayıda tutuyor.
  2. Rakiplerin 10 ve üzeri üçlük attığı 6 maçın 5’ini kaybettiler. Yendikleri maçlarda rakiplerini %26,7 üçlük yüzdesinde tutarlarken, kaybettikleri maçlardaki rakip üçlük yüzdesi %38,3 e çıkıyor.
  3. Şut yüzdeleri onların maç kazanmadaki en kritik noktası. Yendikleri maçlarda %49,5 ile atarken yenildikleri maçlarda bu oran %43,1 e düşüyor. Görüldüğü gibi rakiplerinden %4,9 daha yüksek atıyorlar. Yenildikleri maçlarda ise rakipler %8,7 yukarı çıkıyor.
  4. Yenildikleri maçlarda hücum ribaundu sayıları artıyor. 4 ribaund daha fazla alıp 2.şans sayılarından 4 sayı daha fazla buluyorlar.
  5. Bir marjinal fark da rakiplerini tuttukları asist/top kaybı oranları. Yendikleri zaman rakiplerini %91,3 e çekerken, yenildikleri maçlarda rakipleri %156,8 e çıkıyor.

OYUNCU İSTATİSTİKLERİ

Mike James takımın büyük yıldızı ancak takımın %37 TSR ile en kötü şut atan 3.oyuncusu. Hala beklenen etkiyi vermiş durumda değil. Ancak o büyük bir yıldız ve gününde olduğu zaman onu durdurmak imkansız.

Donte Hall bu senenin sürpriz oyuncularından biri. Potaya yakınken inanılmaz etkili olan Hall, potadan uzaklaştıkça vasatın altına düşüyor. Çember seviyesinin çok üzerinde yaşıyor. İnanılmaz bir blok ve ribaund gücü var.

Paris Lee kısa boyuna ve fizik dezavantajına rağmen önemli katkılar veriyor. Özellikle son iki maçta 29 dk sahada kalan Lee, %50 iki sayı, %69 üç sayı isabet oranları ile 19 sayı, 2.5 asist ve 20 verimlilik ortalamaları tutturdu. Çok formda ve onun özellikle 3 sayılık atışlarına dikkat etmek gerekiyor.

Motiejunas hücumda çok yetenekli bir oyuncu. Her mesafeden şut sokabilen çok düzgün bileklere sahip. Ancak fiziksel temasları hiç sevmeyen, savunmada varlığı bile belli olmayan bununla beraber tüm sahayı görebilen bir pivot.

Andjusic de keskin şutörlerden. Özellikle perde çıkışlarında çok hızlı çıkardığı şutlarla çok can yakıyor.

Diallo ise takımın fizik ve enerji deposu. Doğru şut seçimleri, potaya gidişleri , ribaundlara verdiği destek ile takımın en güvenilir oyuncularından biri.

Son olarak NBA patentli Bacon da takımın en çok top kullanan oyuncularından biri. Düşük şut yüzdelerine rağmen özellikle topla potaya gidişlerinde çok korkusuz ve iyi bir bitirici. Onu savunurken şutunu riske edip toplu oyunlarına önlem almak daha mantıklı olabilir.

MAÇIN KİLİT NOKTALARI

  1. FB Beko’nun top kayıpları
  2. Monaco’nun şut yüzdesi
  3. FB Beko’nun iç-dış şut dengesi

Herkese iyi seyirler.

Basketbolla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir