EUROLEAGUE’DE 6.HAFTA. RAKİP LİDER BARCELONA

Geçen sene final oynamasına rağmen sahaya koyduğu oyunla izleyenleri çok tatmin etmeyen Barcelona bu sene çok flaş olmasa da yaptığı doğru hamlelerle sezona daha geniş bir kadro ile girmeyi başardı.

Takımdan ayrılan Adam Hanga, Victor Claver, Leo Westermann ve Artem Pustovyi yerine, Nicolas Laprovittola, Rokas Jokubaitis, Nigel Hayes-Davis ve Sertaç Şanlı eklemeleri yapıldı.

Euroleague’de oynadığı 5 karşılaşmadan da galip ayrılan İspanya temsilcisi, ACB liginde de 7 maçta 7 galibiyet almış durumda.

KADRO YAPILANMASI

PG: Calathes, Laprovittola, Jokubaitis

SG: Higgins, Kuric

SF: Hayes, Abrines

PF: Mirotic, Smits

C : Davies, Sertaç, Oriola

Nick Calathes’in yanına aldıkları iki yeni point guard ile birlikte sadece Calathes’in organizatörlüğüne bağımlılığı ortadan kalkan Barcelona’nın hücum akışkanlığı bu sene geçen seneye göre daha yükseldi. Üstelik oyun planlarında önemli bir yer tutan Sertaç’ın 3 maçı kaçırmış olmasına rağmen.

Calathes herkesin de çok iyi bildiği gibi şut konusunda çok güvenilir bir oyun kurucu değil. Ancak sahaya koyduğu o kadar fazla iyi şey var ki onun bu eksiğini takımın diğer oyuncularının şut yeteneği ile kapatılıyor. Ayrıca hem Jokubaitis hem de Laprovittola tempo konusunda Calathes’in bir tık üzerinde olmaları nedeniyle Saras’ın oyun kurucu pozisyonunda eli geçen seneye göre daha güçlü.

Bu üç oyuncu toplamda 21 sayı, 10.2 asist, 11 ribaund, 3.6 top kaybı ve 29 verimlilik ortalamalarıyla oynuyorlar.

2 numarada ise yine çok önemli silahlara sahipler. Ligin belki de birebiri en iyi oynayan oyuncularından biri olan Higgins ve yine ligin en iyi şutörlerinden biri olan Kuric. Higgins bu seneye çok da formda girmeyip gayet düşük şut yüzdeleri (%29,6 iki sayı, %30 üç sayı) ile oynuyor olsa da yine de en kritik topları kullanmak için ilk akla gelen isim olmaya devam ediyor. Kuric bu sene hücumda sadece perde çıkışı hareketli şutlar ile değil yüksek atletizmi sayesinde topsuz koşularında aldığı paslarla da skor katkısı veriyor.

3 numarada ise geçen sene kullandıkları iki oyuncunun takımdan ayrılması ve Abrines’in sakatlığı ile ellerinde bir tek yeni transfer Nigel Hayes-Davis kaldı. Aslında 4 numara için daha uygun bir oyuncu olmasına rağmen, Saras’ın 3 numaradan sırtı dönük oyunlar ve fizik avantajı istemesinden dolayı bu takımın üç numarası şeklinde oynuyor. O sahadayken hem savunma sertliği artıyor hem ribaund etkinliği. Hele bir de rakip üç numarada fiziksel olarak ağır üstünlük kurabildiği bir eşleşme yakaladığı zaman etkinliği daha da artıyor.

4 numarada ise ligin en skorer 4 numarası olan Mirotic bu seneye de çok iyi girdi. 22,6 verimlilik ligin en iyi üçüncü, 17,8 sayı ile de ligin en iyi beşinci oyuncusu. Üstelik bu sayı ortalamasını yaparken %69 iki sayı %56 üç sayı isabetleri ile yaptığını da belirtmek lazım.

Pivot pozisyonunda yine ligin en iyi oyuncularından biri olan Davies’in yanına bu sene Sertaç eklendi. Özellikle oyunu açma ve ikili oyunları çok başarılı oynuyor olması nedeniyle Barcelona hücumlarına çeşitlilik katması için düşünülen Sertaç takıma entegre olmasıyla önemli katkı yapabilecek gibi duruyor. Onu Davies gibi sadece sırtı dönük oynatmak yerine ona uygun hücum setleri hazırlayan Saras bu sayede takımın verimliliğini de arttırmış oluyor.

İSTATİSTİK NELER DİYOR

Önce savunma tarafından başlayalım. Maç başına 70,6 sayı ile ligin en az sayı yiyen 3 takımı. Ancak bu ortalamadan iki tane uzayan maçın uzatmada gelen sayılarını düşersek 67,2 ye iniyor ve ligin en az sayı yiyen takımı oluyorlar.

Geçen seneden beri herkesin ortak fikri Barcelona’nın bir savunma takımı olduğu yönünde. Takım gücünü savunmadan alıyor. Önce sayıları verelim sonra detaylara girelim.

Rakiplerini maç başına 13,6 asiste tutuyorlar ve 13,2 asist ile lider olan Milano’nun ardından en iyi 2.takımlar. Topa baskıda belki de en iyi iş çıkaran takım. Savunma verimliliğinde FB Beko’nun ardından yine ikinci sıradalar.

Savunmada her perdede adam değişiyorlar, özellikle uzun oyuncuların hareketli oyun bilgisi yüksek oyuncular olması savunmadaki açıkları azaltıyor. Rakipte risk edilebilecek bir oyuncu varsa mutlaka bu riski alıyorlar. Mesela Olympiacos maçında McKissic’in dış şutunu sürekli risk ettiler. Yine Zenit maçında aynı şekilde Ponitka’yı uzaktan savundular.

Eğer pivotları tepeden oynanan bir ikili oyunu savunmak için yukarı çıkmadıysa genelde boyalı alanda kalıyor ve tüm yardımları o getiriyor. Sertaç da Davies de bu yardımları gayet iyi yapıyorlar.

Barın üstündeki sayı yüzdeyi, altındaki sayı bu istatistikteki sıralamalarını gösterir

Rakiplerinin şut yüzdelerini de en aşağıda tutan takımlardan biri Barcelona. TS yüzdesinde rakiplerini %42,9 da(en iyi 3.takım) , 2 sayılık atışlarda %48,5 de (en iyi 2.takım) , 3 sayılık atışlarda %28,6 da (en iyi 3.takım) tutmayı başardılar.

Buna rağmen savunmalarının zayıf karnı yok diyemeyiz. Bunlardan ilki Laprovittola ve Mirotic gibi savunma yapmayı sevmeyen adamların üzerine gitmek. Genelde rakipler bu açıklarını kullanmaya çalışıyor. Bunların haricinde Hayes’in sahada olmadığı anlarda özellike Kuric 3 numaradayken onun üzerine hücum edenler de genelde başarılı oluyor. Pierre’in o anlardaki sırtı dönük oyunlarından çok sayı çıkabilir.

Bir diğer savunma zaafları da ikinci şans sayılarını çok yiyor olmaları. Maç başına 15 sayı ile en çok ikinci şans sayısı yiyen savunmalar. En çok hücum ribaund veren takım olmamalarına rağmen en çok ikinci şans yiyen takım olmaları, hücum ribaundunu verdikten sonra düşen savunma konsantrasyonları. Ve özellikle eğer pivotları çembere yakın değil ise, ve hücum ribaundu verdilerse sayıyı yemekten kurtulamıyorlar.

Barın üstündeki sayı yüzdeyi, altındaki sayı bu istatistikteki sıralamalarını gösterir

Yedikleri sayıların %55’ini iki sayılıklardan, %27’sini üç sayılıklardan yiyorlar.

İşin hücum tarafında bu sene geçen seneye göre çok daha rahatlar. 5 maç sonunda 19,2 ile ligin en çok asist yapan takımı oldular. Geçen sene neredeyse tamamen sırtı dönük oyunlarla hücum eden Barcelona bu sene hücum portföyünü fazlasıyla geliştirdi. Yine Hayes ve Davies üzerinden sırtı dönük oyunlar, Mirotic ve Higgins ile birebirler, Sertaç ve Davies üzerinden ikili oyunlar, Kuric’in perde çıkışı ve topsuz backdoor koşularından bulunan sayılar ve potaya giden kısaların dışardaki 4 numaralara çıkardığı şut pasları ile fazlasıyla çeşitli hücum silahlarını kullanıyorlar.

Barın üstündeki sayı adedi altındaki sayı bu istatistikteki sıralamalarını gösterir

Hücum ribaundlarında 11,2 ile 6.sırada olmalarına rağmen, rakip pota altındaki %38,3 lük ribaund yüzdeleri ile ilk sırada yer almalarına rağmen bunların sayıya dönüşmesi 10,4 sayıda kaldı. Rakiplere yaptırdıkları top kayıplarından buldukları sayı ise 18,4 (2.sıradalar).

Barın üstündeki sayı adedi altındaki sayı bu istatistikteki sıralamalarını gösterir

Şut yüzdelerinde yine ligin en iyi takımları arasındalar. Hem oyuncu kalitesi hem doğru şut seçimi ile fark yaratıyorlar. 2 Sayılık atışlarda maç başına 22,2 isabet ile ilk sırada bulunan Barcelona %55 isabet oranı ile 5.sırada

Rakip kırılımında atış adedi, isabet adedi, ve isabet yüzdesi

3 Sayılık atışlarda da çok başarılı bir takım. Maç başına 21,6 deneme yapıyor olmalarına rağmen 9,2 isabet ve %42,6 başarı yüzdesi ile en iyi 2.takım oldular.

MAÇIN KİLİT NOKTALARI

  • Hücum ribaundunu zorlayıp ikinci şans sayılarını arttırmak
  • Mirotic, Kuric ve Laprovittola üzerine hücum etmek
  • Tam sahada topa baskı yaptıkları sırada mutlaka yardım ile top çıkarıp top kaybına izin vermemek
  • Hücumda savunmanın dengesini bozana kadar topu çevirmek ve en doğru atışı bulana kadar sabırlı hücum etmek
  • Seyirci faktörü

Barcelona’yı yenmek hiç kolay değil ama imkansız da değil. Bu maddeleri uygulayabilir, forvetlerden skor bulabilme imkanı yaratırsak şansımızın artacağını düşünüyorum. Özellikle hücumda Pierre’in Kuric ile eşleştiği anlardaki fizik üstünlüğünü kullanmamız lazım. Pota altında fazlasıyla sert olmaları nedeniyle 3 sayılık atışlardaki isabet oranını arttırarak savunmanın içeri kapanmasını engellemek de önemli noktalardan biri olacak.

Bu maçta rotasyonu doğru şekilde ayarlamak da çok önemli olacak. Sahada verim vermeyen oyuncuda ısrar etmeden, rotasyon sürelerine sadık kalma isteğinden vazgeçerek en doğru oyuncu ile sahada kalmak kaçınılmaz olacak.

Barcelona sert bir takım. Bizim de aynı sertlikte karşılık vermemiz gerekli. Seyirciler olarak da hem hakem hem de rakip üzerinde kuracağımız baskı ile bu sertliğe mutlaka destek olmamız gerekiyor.

İlk 5 maç sonunda takım karakterinin mücadele ve savunma olduğunu artık anladık. Mücadele gücünün ve savunmanın güçlenmesi için en önemli etkenlerden biri de motivasyondur. Motivasyounun artması için de seyirci faktörünün önemi çok fazla.

Takımın özgüveni ve sıralama için çok kritik olan bu maçın mutlaka kazanılması gerekiyor.

Herkese iyi seyirler.

Basketbolla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir