3.HAFTAKİ RAKİBİMİZ ALBA BERLIN

Çift maç haftasında ilk ayağında deplasmanda Alba Berlin’e konuk oluyoruz. Koç Aito Reneses’in bırakmasının ardından bu seneye yardımcı koç Israel Gonzalez ile başlayan Alba Berlin, iki hafta sonunda iki mağlubiyet aldı. Lig öncesi tahminlerde de en alt sıralar için aday gösterilen Almanya temsilcisinin play off yarışına girmesi zor görünüyor.

KADRODA GELEN/GİDEN OYUNCULAR

Kadrosundan Fontecchio, Granger, Giffey ve Siva’yı kaybederken, yerlerine Almanya’da en değerli oyuncu seçilen Jaleen Smith, NCAA Stanford üniversitesinde son senesini 18,5 sayı ve 6,7 riabund ortalamaları ile oynayan Oscar Da Silva, geçen sene Hapoel’de 12,2 sayı ve 8 asist ortalamaları tutturan David Blatt’in oğlu Tamir Blatt, ve Maccabi’deyken yıldız adayı olan Yovel Zoosman eklemelerini yaptılar.

YOVEL ZOOSMAN

Takımın geçen seneki iskeletinden Luke Sikma, Ben Lammers, Maodo Lo, Marcus Eriksson gibi önemli oyuncularla da devam ediyorlar.

Senelerdir Aito Reneses’in yardımcılığını yapan Gonzalez, oyun sistemini değiştirecek gibi durmuyor. Ancak Reneses’in tecrübesinin ve bilgisinin yanında koç Gonzalez’in ilk koçluk deneyimi olacağı için yaşayacağı sıkıntılar Alba Berlin’in geçen seneden daha az galibiyet ile sezonu bitirmesine yol açabilir.

İSTATİSTİKLERLE ALBA BERLIN

Henüz iki hafta olduğu için istatistikler resmin önemli bir kısmını göstermese bile, Alba Berlin basketbolu hakkında bazı ipuçları veriyor.

Ligin en fazla üç sayılık atış denemesi yapan (30) takımı olmalarına rağmen sadece %23,6 isabet oranı (en kötü 3.takım) nedeniyle skor üretmekte çok zorlandılar. İki maç sonunda 65,5 sayı ortalaması ile Baskonia’nın ardından 17.sıradalar. Benzer bir şekilde iki sayılık atış yüzdesinde de sadece %44,3 isabet oranı ile oynuyorlar ve yine ligin sondan ikinci takımı oldular. Bu iki yüzde onları gerçek şut yüzdesinde (TSR) %36,1 ile yine Baskonia’nın ardından en kötü takım yapıyor.

JALEEN SMITH İKİ MAÇ SONUNDA 4/17 İSABET BULABİLDİ

Yine hücum verimliliğinde %75,7 ile 17. , savunma verimliliğinde %109,2 ile 18.sıradalar.

Ribaundlarda durum biraz ilginç. Hücum ribaundlarında 16,5 ribaund ile ilk sırada yer alırken, savunma ribaundlarında 14,5 ile son sıradalar. Yani hücum ribaundundan daha az savunma ribaundu alıyorlar.

Hep söylediğim bir konu var, ribaund adedin çok yüzdesine bakmak lazım diye. Çok kötü bir şut yüzdesine sahip oldukları için rakip potadaki ribaund pozisyonu sayısı haliyle fazla oluyor. Barcelona maçında rakip potada oluşan 44 ribaund pozisyonunun 14’ünü aldılar. Asvel maçında ise yine rakip potada oluşan 45 pozisyonun 19’unu aldılar. İki maç sonunda rakip potadaki pozisyonların %37 sini alarak bu departmanda Barcelona ve Real Madrid’in ardından 3.sırayı aldılar.

Hücum ribaundlarındaki bu iştahlarını maç başına 15,5 ikinci şans sayısı bularak (en iyi 2.takım) skora yansıtmayı başarıyorlar. Savunma ribaundlarında ise çok da başarılı olmamaları onların hızlı hücum sayılarında sadece 3’te kalmalarına yol açıyor.

İşin savunma tarafında ise durumları daha da kötü. Rakiplerine %63,9 ile 2 sayı, %51,3 ile 3 sayı isabet şansı veren Alba Berlin iki istatistikte de en kötü takım. Bunun yanında rakiplerine 17,5 top kaybı yaptırarak en çok top kaybına sebebiyet veren savunma oldular. Yine hücum ribaundlarındaki iştahları rakiplerin hızlı hücum sayıları bulmasına da engel oluyor. Barcelona maçında da, Asvel maçında da sadece 2’şer sayı yediler.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN OYUNCULAR

Takımın en güvenilir ve en istikrarlı oyuncusu Luke Sikma. Bu sene 5.sezonuna başlayan Amerikalı forvet kendi pozisyonunun en komple oyuncularından biri. Birçok hücum silahına sahip olmasının yanında oyun görüşü ve doğru tercihleri ile takıma büyük katkı sağlıyor. Euroleague de iki maç sonunda 11sy, 9rb, 3,5as ortalamaları yakalayan Sikma, Almanya Liginde 3 maç sonunda 14sy, 5rb, 5.3as ortalamaları yakalamış durumda.

HERŞEYİ YAPAN ADAM: LUKE SIKMA

Granger’ın Baskonia’ya gitmesiyle oyun kurucu pozisyonunu Maodo Lo ve yeni transfer Jalen Smith paylaşıyorlar. Smith henüz şut ritmini bulamamış olmasına rağmen Lo iki maç sonunda %53,8 iki sayı, %45,5 üç sayı isabet oranları yakalayıp maç başına 17 sayı ile, takımın skor bulmaktan çok zorlandığı bir dönemde önemli bir katkı sağladı.

MAODO LO 17 SAYI İLE TAKIMIN SKOR LİDERİ

Yeni transferlerden Oscar Da Silva ise ilk defa Asvel maçında yer alıp, maçı 14 sayı 6 ribaund 2 asist 3 top çalma ile tamamlayıp önemli bir katkı verdi.

Bu üç oyuncu haricinde çift haneli skor katkısı verebilen başka bir oyuncu çıkmazken, Lo’nun bulduğu 5 üçlük isabetini çıkardığımız zaman takımın geri kalanın 9/49 ile %18,3 isabet tutturmuş olması şut ritminden ne kadar uzak kaldıklarının delili olarak ortaya çıkıyor.

MAÇIN KİLİT NOKTALARI

Karşımızda, çok da hazır olmadığımız bu sezon başı dönemde, olabilecek en makul takımlardan biri var. Başımıza dert açabilecek tek konu rakibin hücum ribaundları. Bunun haricinde sahanın her yerinde ve istatistik kağıdının her bölümünde üstünlük sağlayabileceğimiz bir rakibe karşı oynayacağız.

Tüm bunlar maçı çok rahat alabileceğimiz gibi bir sonuç çıkarmasın. Euroleague’de her deplasman zordur, bunu geçen hafta fazlasıyla hatırladık.

Perşembe günü sahamızda oynayacağımız Unics Kazan maçı öncesi, seyahat dolayısıyla zaten yorucu bir dönem geçirecek olan Fenerbahçe Beko, umarım maçı çok zora sokmadan ve kritik oyuncular olan Vesely ve Nando’yu çok fazla sahada tutmadan bir galibiyet çıkarabilir.

Herkese iyi seyirler.

Basketbolla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir