YENİ SEZON DEĞERLENDİRMELERİ BÖLÜM 5..REAL MADRID

Senelerdir sakatlıklar, giden oyuncular, değişik problemler nedeniyle hep büyük sıkıntılar yaşayan Fenerbahçe Beko’nun yaşadıkları bile Real Madrid’in geçen sene yaşadıkları yanında çok hafif kalır.  Tüm olumsuzluklara rağmen F4’ü bir üçlük ile kaçıran Real Madrid bu sene kadro yapılandırmasını çok daha geniş tutmayı tercih etti.

Kadro yapılanması ile başlayalım.

GUARD: Carlos Alocen, Nigel Willams-Goss, Thomas Heurtel, Sergio Llull, Fabian Causeur, Alberto Abalde, Jaycee Carroll

FORVET: Adam Hanga, Rudy Fernandez, Jeffrey Taylor, Anthony Randolph, Trey Thomkins, Guerschon Yabusele, Tristan Vukcevic

CENTER: Walter Tavares, Vincent Poirier

GUARD ROTASYONU

Facundo Campazzo’nun sezon ortasında ayrıldığı dönemde bir ekleme yapmalarını beklemiştik. Bu eksikliği kadro içinden çözmeye çalışan Laso sezon sonunda iki ekleme birden yaptı. NBA dönüşü geçen yılı Kuban’da %50 üçlük yüzdesiyle 17 sayı 5,2 asist ortalamaları ile tamamlayıp marketin en ilgi çeken oyuncularından biri haline gelen Goss transfer edildi. Ayrıca sezon ortasında konuşulmaya başlanan Heurtel transferi de tamamlandı. Kadroda geçen seneden kalan Alocen ve Llull eklemeleri ile bu bölgeli zenginleştirdiler.

Tabii Heurtel konusu en önemli konulardan biri. Senelerdir büyük takımlarda oynuyor olmasına rağmen bir türlü beklentileri karşılayamayan Heurtel nasıl oluyor da sürekli büyük takımlardan transfer teklifi alıyor? Baskonia sonrasında geldiği Efes’te hiç de parlak bir dönem geçirmeyen Heurtel devamında Barcelona’ya gitti.Orada daha da kötü bir performansa sergilemesine ve bir sürü probleme rağmen bu sefer Real Madrid tarafından transfer edildi.

Pablo Laso bu transferi yapınca insan bir kez daha düşünmek istiyor ancak piyasaya çıktığı günden beri değişmeyen olumsuz özelliklerini 32 yaşından sonra değiştireceğini ummak biraz fazla iyimserlik olarak görünüyor.

Diğer yandan Goss takım için önemli bir ekleme oldu. Her iki guard pozisyonunda da oynayabilen, kendi pozisyonunu yaratabilen, sahayı görebilen, fiziksel olarak uzunlara ezilmeyen bir oyuncu. Takıma katkı vereceği kesin.

Ayrıca Alocen bu sene daha da olgunlaşan basketbolu ile önemli sorumluluk alacaktır.

Heurtel hiçbir katkı yapmasa bile RM guard rotasyonu Llull ve Causeur gibi tecrübeli oyuncuların ve Abalde gibi bir jokerin de desteği ile gayet tatmin edici duruyor.

FORVET ROTASYONU

Senelerdir Macuilis, Nocioni, Taylor, Deck gibi fizikli ve savunma tarafı güçlü kısa forvetlerle oynayan Laso bu sene de Deck’in yerine Adam Hanga tercihini yaptı. Ligin en iyi savunmacılarından biri olan Hanga kısa forvet pozisyonuna atletizmi ile de ayrı bir çeşitlilik de getirecek.

4 Numara için elinde Randolph ve Thomkins olan Laso bir de Yabusele eklemesine gitti. Geçen sene Asvel’de çok iyi bir sezon geçiren Fransız forvet değişik bir oyuncu. Kalça ve omuz genişliğine, yaklaşık 120kg ağırlığı da ekleyince çok hareketli bir uzun beklemezsiniz. Ancak Yabusele tam bir yıkıcı. Bu gücü, hızı çevikliği ile birleştirip durdurulması zor bir kütleye dönüşüyor. Bir de buna dış şut yeteneğini eklenince çok özel bir oyuncu çıkıyor ortaya.

Ligin en zengin forvet rotasyonlarından biri var Laso’nun elinde. Ve bu oyuncuları yetenekleri sayesinde farklı şekillerde kullanmayı da başarabilirler.

Tüm bu zengin rotasyona rağmen bir şekilde Usman Garuba’nın savunma katkısını arayacaklar

CENTER ROTASYONU

Aslında elinde Tavares gibi bir oyuncu varken Poirier transferi sorgulanabilirdi. İkisinin birçok benzer özelliği var. Diğer yandan Poirier çok özel bir oyuncu. Yanındaki uzunun çeşidine göre oyun içinde farklı şeyleri sahaya koyabiliyor. Bu iki oyuncunun beraber oynayacağı anlar da olacaktır ki o zaman çemberin tamamen kararacağını söylemek gerekir. Belki hücum için çok üretken oyuncular değiller ama kısa oyuncuların yaratıcılığında ve hücum ribaundlarından çıkaracakları sayılarla hücumda da bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Savunma tarafında ise adam değişme sonrası kısa karşısındaki zaaflarının yanında boyalı alanı en iyi savunan uzun ikilisi aynı forma altında buluştu.

SONUÇ

Pablo Laso son birkaç yılda yaptığı koçlukla takımına her zaman büyük etki etti. Bu sene geçen sene yaşadıkları olumsuzlukları yaşamazlarsa kadro anlamında daha güçlüler ne kadar Heurtel gibi sorunsalları olsa da.

Normal sezonu ilk dört içinde bitirebileceklerini tahmin ediyorum. F4 için de kuvvetli aday olacaklardır.

Bir de Jaycee Carroll durumu var. Artık 38 yaşına geldi ve sanırım hala devam edip etmeyeceği kararını vermedi. Eğer onun yerine de bir ekleme yaparlarsa daha da güçlenebilirler.

Son olarak güç sıralamasındaki yerleri ile bu analizi de bitirelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir