YENİ SEZON DEĞERLENDİRMELERİ BÖLÜM 3..CSKA

Yeni sezon değerlendirmelerinde 3.sırayı CSKA alıyor. Kadro hamlelerini yapmış olmalarına ve aslında hazır bir rotasyonları olmasına rağmen hala iki soru işareti var:

Mike James ne olacak?

Kevin Pangos gelecek mi?

Mevcut kadroları üzerinden gidelim..

GUARD : Daniel Hackett, Iffe Lundberg, Ivan Ukhov, Alexander Khomenko, Alexey Shved, Marius Grigonis

FORVET: Will Clyburn, Nikita Kurbanov, Andrei Lopatin, Tornike Shengelia, Johannes Voigthmann, Semen Antanov

CENTER: Nikita Milutinov, Joel Bolomboy, Vladimir Ivlev

KISA ROTASYONLARI

Geçen seneye kadar hep kısa rotasyonları çok zengin uzun rotasyonları ise sınırlı kalmıştı CSKA’nın. Ancak geçen sene hem Shengelia hem Milutinov eklemeleri ile ligin belki de en iyi uzun rotasyonuna sahip oldular. Bu sefer de kısa rotasyonları daraldı. Sezon ortasında yaşanan Mike James krizinin ardından Lundberg eklemesi yapıldı ama yine de beklenen arka alan zenginliği yaşanmadı.

Bu seneye önemli iki hamle ile girdiler: Grigonis ve Shved. Lundberg ve Hackett ile birlikte aslında yetenek olarak oldukça iyi bir rotasyon oluşturdular. Ukhov ve Khomenko ile de nicelik eksiği yaşamayacaklar.

Transfer sezonu boyunca konuşulan Kevin Pangos işi ise hala netleşmedi. Pangos beklediği NBA teklifini bulamadı. EL’de de herhangi bir yere imza atmadı. Eğer onu da eklerlerse gerçekten çok çeşitli ve yetenekli bir kısa rotasyonları olacak.

ALEXEY SHVED

Khimki’de geçirdiği yıllar onun repütasyonunda oldukça olumsuz izler bıraktı. NBA’e gitmeden önce EL’in en elit skorerlerinden biriydi. NBA’de de aslında kötü bir performans sergilemedi. Dönüşünde maddi sebeplerle seçtiği Khimki organizasyonu maalesef beklenen seviyeye hiç çıkamadı. Shved için de her zaman takımın ne isterse yapan oyuncusu damgası oturdu.

CSKA imzasından sonra ikinci bir Mike James vakası olacağı görüşü oldukça yaygındı. Ben bu görüşe pek katıldığımı söyleyemeyeceğim. Bir kere Shved , James gibi sorunlu bir kişilik değil, uyumsuz hiç değil. Itoudis gibi elindeki malzemeyi doğru kullanmayı bilen bir koç ve CSKA gibi ciddi bir organizasyonun içinde takıma kaktı sağlayabileceğini düşünüyorum.

İkili oyunları yönlendirme ve uzunu bulma konusunda Shved çok iyi bir oyuncu. Pas zamanlaması , açısı ve şiddeti konusunda bence ligin en iyi oyuncularından biri. Burada da Milutinov, Shengelia ve Bolomboy gibi uzunları devreye  sokma konusunda hiç sıkıntı yaşamayacaktır. Aynı zamanda bu ikili oyunları sadece pas ile değil kendi bitirdiği pozisyonlarda da yüzdesi hep yüksek olmuştur.

İşin hücum kısmında önemli olan konu Shved’in ne kadar özgür olacağı. Khimki’deki gibi oynamayacağı kesin. Ancak koçun onu tamamen sınırlayacağını da düşünmüyorum. Eğer şut seçimlerinde de daha iyi bir noktaya gelirse o zaman CSKA hücumları büyük çeşitlilik kazanacaktır.

Savunma konusunda hiçbir zaman elit bir oyuncu olmadı ama Itoudis daha önce savunması iyi olmayan çok oyuncuyu takım savunması içinde gizlemeyi başarabildi aynı Obradovic gibi. Her iki guard pozisyonunda da ayrıca belirli bölümlerde 3 numara pozisyonunda da süre alıp takımın bir parçası olacak ve önemli bir rol alacaktır.

MIKE JAMES

Mike James’in oyuna kattıklarını konuşmaya çok da gerek yok. Ligin en önemli oyuncularından biri. Ancak problemli kişiliği onu her takımda istenmeyen adam haline getirdi. CSKA’nın da başını ağrıtmaya devam ediyor. Yeni bir takımla anlaşma yapmış durumda değil ve CSKA antremanlarına da haliyle alınmıyor. Ancak Moskova’da kendi başına antremanlarını yapmaya devam ediyor. Görünen o ki bir yere gitmeye de niyeti yok. En son twitter da yaptığı açıklama ile 2,5mio usd olan maaşını alacağını ve bir yere gitmeyeceğini de belirtti. CSKA için bile çöpe atmak için yüksek bir bedel. Umarım kısa süre içinde bu sorun iki taraf için de hayırlı olacak bir şekilde çözülür.

PANGOS HAMLESİ

Transfer döneminin çok konuşulan konularından biriydi bu. Pangos’un hala hiçbir yere imza atmamış olması bu ihtimali hala canlı tutuyor. Açıkcası Itioudis’in elinde çok sayıda guard var, üstelik bu oyuncular (Lundberg, Shved, Grigonis) combo guard diyebileceğimiz her iki guard pozisyonunu da oynayabilen oyuncular. Ancak tam anlamıyla point guard olarak adlandıracağımız tek oyuncuları Hackett. O bölgeye bir de Pangos eklenir ve oyun zekası arttırılırsa CSKA takımı gerçekten çok başka bir seviyeye çıkar.

UZUN ROTASYONU

Shengelia, Voightmann, Antanov, Milutinov, Bolomboy Ivlev hatta Clyburn ve Kurbanov’un zaman zaman 4 numaradan verdiği destekle çok zengin ve önemli bir rotasyon. Yine de burada Bolomboy hariç bir atletizm sorunu olduğu ayrıca Shengelia’nın alan açmakta zorlandığı, sırtı dönük oyunlara fazlasıyla mecbur kaldığı gerçeği de ortada. Yine de ligin en sert, ribaundlar konusunda en etkili, potayı en iyi koruyan uzun rotasyonlarından biri olduğunu söylemek abartmak olmaz.

SONUÇ

CSKA takımı da uzun zamandır birlikte oynuyor. Oyun anlamında yeni bir şey deneyeceklerini düşünmüyorum.  Grigonis ve Shved hücumda onlara yeni zenginlikler getirecek. Clyburn oyun sıkıştığı anlarda birebirleri ile yine çilingir rolü olmaya devam edecektir. Sezon başını da çok sorun yaşamadan geçebileceklerini düşünüyorum.

Sezonu rahat bir şekilde ilk dört içinde bitirmeleri bekleniyor. Pangos eklemesi de gelirse bu sıra ilk iki içinde olacaktır ki ilk ikinin diğer saha avantajı yaşayan takımlara göre Final 4 için çok daha büyük avantaja sahip olacağını düşünüyorum.

Son olarak pozisyon bazlı güç sıralaması ile analizimizi tamamlayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir