YENİ SEZON DEĞERLENDİRMELERİ BÖLÜM 2: BARCELONA

Yeni sezon takım değerlendirmelerinde ikinci sırada geçen sezonun finalisti Barcelona bulunuyor.

Önce rotasyonla başlayalım:

GUARD: Nick Calathes, Leandro Bolmaro, Nicolas Laprovittola, Rokas Jakubaitis, Cory Higgins, Kyle Kuric

FORVET: Alex Abrines, Nigel Hayes, Nikola Mirotic, Roland Smits, Sergi Martinez

CENTER: Brandon Davies, Sertaç Şanlı, Pierre Oriola

Geçen sene normal sezonu lider bitirip ardından Zenit eşleşmesinde seriyi 5.maçta bitirip , Final 4 da çok zor bir maçın ardından Milan’ı geçerek finale kalan Barcelona final maçında Efes’e yenilerek sezonu tamamladı.

Bütün sene poing guard mevkisinde yaşadığı zorluklarla uğraşan Saras kadroya Real Madrid’den Laprovittola ve Zalgiris’ten Jokubaitis eklemeleri ile guard rotasyonunu zenginleştirdi. Uzun rotasyonuna ise Sertaç Şanlı ve Nigel Hayes eklemeleri yapıldı. Geçen seneki kadrodan ise Adam Hanga ve Victor Claver ile yollar ayrıldı.

Gelen oyuncuların dördü de büyük yıldız kategorisinde oyuncular değiller. Laprovittola RM tarafından tercih edilmedi, Sertaç Şanlı geçen sene çıkış yapmış olsa da EL ilk transfer edilecek pivot sıralamasında ilk sıralarda değildi, Nigel Hayes henüz EL de rüştünü tam olarak ispat etmiş bir oyuncu konumunda değil, Jokubaitis büyük bir potansiyel ama bu seviyelerin oyuncusu mu sorusunu anca bu yıl anlayabileceğiz.

Büyük ses getiren transfer olmasa da hepsi Sarunas Jasikevicius’un kendi yaptığı transferler oldu. Geçen sene hazır kadroya koçluk yaparken bu sene birkaç hamle ile takıma dokunabildi.

SARAS’IN KADRO HAMLELERİ

Bu yaz sezonundaki Saras hamleleri aslında oynanacak basketbol hakkında değişik ip uçları veriyor. Konuyu biraz açalım.  

Barcelona geçen sene takımın hücum potansiyelinin tamamını kullanan bir takım beklentisini gerçekleştirmekten uzak ancak savunmada beklenenden fazlasını yapan bir takım hüviyetindeydi. Basketbollarının temelinde savunma vardı. Pozisyon sayısı az, set hücumlarında üretkenliği sınırlı, sırtı dönük oyunları tercih edip ikili oyunları çok kullanmayan bir basketbol tercih ediyorlardı.

Bu sistem içinde de Hanga ve Claver aslında önemli dişlilerdendi. Geçen senenin kadrosunda savunması en güçlü oyuncular kimler diye sorsak bir çok kişi bu iki ismi verirdi. Şimdi bu iki oyuncu yok kadroda yok.

Diğer yandan biraz önce bahsettiğim gibi hücumda ikili oyunlardan çok sırtı dönük oyunları veya Higgins’in birebirlerini tercih edelerdi. Sezona Sertaç hamlesi ile başlayan Saras için kafamda oluşan ilk soru buydu: Sertaç P&R ve P&P oyuncusu, sırtı dönük hücum etmekte hiç de başarılı değil, Saras Sertaç’ı ne yapacak acaba? Ancak sonraki hamleler oynanacak basketbolda bazı değişikliklere gidileceğini gösterip Sertaç transferini biraz daha anlamlı kıldı. Laprovittola ve Jokubaitis, Calathes ile birlikte ikili oyunları çok iyi yönlendirebilecek oyuncular. Sertaç, Davies, Hayes ve Mirotic de bu oyunlara ayak uydurabilecek uzunlar.

Tüm bunları bir araya getirince Saras bu sene oyunun merkezine savunmayı değil hücumu koyacak gibi duruyor. Geçen sene zaten takım savunmasını gayet oturtmuştu. İşin o kısmına güveni tam. Zaten böyle düşünmese Laprovittola transferi de savunma açısında bakınca  ne alaka dedirtecek bir transfer.

GUARD ROTASYONU NİCELİK OLARAK YETERLİ Mİ

Nick Calathes ligin en iyi pasörü , sahayı en iyi gören oyun kurucusu denebilecek bir oyuncu. Ancak şutu ve hatta serbest atışları bu kadar sorunlu bir oyun kurucu ile şampiyonluk hedefine ulaşmanın mümkün olmadığını geçen sene gördük. Şimdi yanına skor anlamında daha üretken ve ayrıca tempolu oyuna daha uygun bir guard olan Laprovittola’yı getirdi. Ayrıca geçen seneki kadordan devam Bolmaro da bu sene biraz daha olgun ve gelişmiş bir performans sergileyebilir. Ancak bana göre Barcelona hücumunun ve takımın guard rotasyonunun tavanını belirleyecek isim Jokubaitis olacak. Geçen sene Martin Schiller’in onu daha çok 2 numarada değerlendirmesiyle farklı bir role soyunmuştu. Artan süreleri ve güçlenen rolü ile NBA takımlarının radarına girip ikinci tur da olsa Draft edildi. Şimdi onu ilk piyasaya süren Saras’ın ellerinde başka bir seviyeye atlayabilir. Bunun için her şey hazır. Ve eğer Jokubaitis geçen sene yaptığı sıçramayı bu sene de devam ettirirse Barcelona guard rotasyonu birkaç basamak yukarı çıkacaktır. Ayrıca arka alanı tamamlayan harika bir yaratıcı Higgins ve belki de ligin en iyi şutörü Kuric’in de kadroda oldukları unutmamak lazım.

FORVET DE HANGİ FORVET

Geçen sene Hanga ve Claver’i kısa forvet olarak kullanıyor , Mirotic’i daha çok Smits ile yedekliyordu. Bu sene Hanga ve Claver yok. Onların yerine Hayes transferi yapıldı. Ve bence Barcelona basketbolunu belirleyecek konulardan biri de Hayes’in kullanılma şekli olacak. Geçen seneki Saras’ın onu kısa forvet pozisyonunda da değerlendireceğini söylemek gayet normal olurdu. Sahada fizikli kalmayı her zaman tercih ediyordu. Ama işte bu kısa forvet pozisyonundaki oyuncu  tamamen savunma ağırlıklı olunca hücum çeşitliliği de sorun yaşıyordu. Hayes ne kadar savunma ağırlıklı bir oyuncu olmasa da ve ara ara kısa forvet olarak da katkı verebilecek bir oyuncu olsa da onun asıl verim vereceği yer 4 numara pozisyonu. Bu sayede Mirotic kenardayken yine fizikli ve savunma merkezli Smits yerine hücumda daha fazla rol alabilecek Hayes skor gücüne olumlu katkı sağlayacaktır.

SERTAÇ ŞANLI..

Sertaç geçen sene Micic, Larken ve Simon gibi topu yönlendiren, ikili oyunları çok iyi oynayan ve pozisyonu hazırlayan oyuncularla oynadı. Onlar sayesinde hem pota altında çok basit pozisyonlarda topla buluştu, hem de dışarı açılıp boş şutlar atma imkanı yakaladı. Saras onu daha önce bahsettiğim gibi ikili oyunlarda hem içeri devrilerek hem de dışarı çıkarak kullanacaksa ondan verim alabilir ama eğer geçen seneki hücum sistemleri devam edecekse Sertaç’ı sırtı dönük oynarken ya da kendi pozisyonunu yaratırken görebileceğimizi hiç sanmıyorum. O sistemde Sertaç transferi hem takım için hem de Sertaç için çok olumsuz sonuçlanır.

SONUÇ

Barcelona çok zor bir camia. Beklentiler her zaman çok yüksek. Saras bana göre ilk seneyi olabilecek en iyi seviyede geçti. Ligi birinci bitirip F4’e finale kaldı ve belki de karşısında Efes gibi çok güçlü bir takım olmasaydı yılı şampiyonlukla bitirecekti.

Bu sene işler onun için geçen seneye göre daha iyi olacak diye düşünüyorum. Hem istediği birkaç oyuncu eklemesi yaptı hem de sistemini oturttu. Normal sezonu ilk 4 içinde bitireceklerini ve PO için saha avantajını yakalayacaklarını düşünüyorum. Eğer ilk iki içinde bitirirse ki bunu da yüksek ihtimal olarak görüyorum devamında F4 içinde Barcelona’nın bir bileti olacaktır.

Güç sıralaması değerlendirmesi ise şu şekilde olmuştu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir