YENİ SEZON DEĞERLENDİRMELERİ BÖLÜM 1 : ANADOLU EFES

Hareketli geçen transfer döneminin ardından birçok takım kadrolarını neredeyse tamamladı. Mevcut kadroları ve olası eklemeleri ile bu sene Playoff adayı takımları değerlendireceğim yazı dizisinin ilkine hoşgeldiniz.

Bu seriye geçen sezonun şampiyon takımı Anadolu Efes ile başlayalım.

GUARD: Shane Larkin, Vasilije Micic, Rodrigue Beaubois, Buğrahan Tuncer, Erten Gazi, Doğuş Balbay

FORVET: Chris Singleton, Adrien Moerman, James Anderson, Krunoslav Simon, Tolga Geçim, Yiğitcan Saybir

CENTER: Bryant Dunston, Tibor Pleiss, Filip Petrusev

Son yıllarda Euroleague değerli oyuncularını tutmakta çok zorlandı. O seneyi şampiyon bitiren veya başarılı olan takımların iyi oyuncuları bir sonraki sezonda takımlarında kalmadılar. Bu sene de Micic ve Larkin’in, özellikle de hem normal sezonu hem de F4’u MVP olarak tamamlayan Micic’in takımdan ayrılmasına kesin gözüyle bakılırken Efes yönetimi onu takımda tutmayı başarabildi. Tek kayıp , geçen sezon büyük çıkış yaşayan Sertaç oldu. Onun yerine de büyük potansiyel ve çok önemli bir hücum silahı olan Petrusev alındı.

4 senedir beraber oynamanın getirdiği birçok alışkanlık en az kadro kalitesi kadar önemli Efes için. Hem F4’ün hem şampiyonluğun en büyük favorisi olarak Efes’in gösterilmesi bu çerçevede mantıklı görünebilir. Ancak ben pek öyle düşünmüyorum.

RAKİPLER

Rakiplerinin tamamının (CSKA, Barcelon, RM, Milan, FB, Zenit) kadro olarak eklemeler yapıp güçlendiği yaz sezonunu sadece takımı koruyarak geçirmek bu sene için o kadar da yeterli olmayabilir. Yarım kalan sezondaki rakiplerin Efes’e karşı dirençleri ile geçen seneki dirençlerini bir hatırlayalım. İşler bir önceki sezon kadar kolay olmadı. Özellikle Micic&Larkin ikilisine alınan bazı önlemler ve çözümler bir önceki sezondan daha etkili oldu. Sonuçta çok yaratıcı ve durdurulması zor oyuncular olmasına rağmen RM serisinde bunun o kadar imkansız olmadığını gördük.

MOTİVASYON

Bir diğer konu takımdaki oyuncuların motivasyonları. Yarım kalan sezon ile şampiyonluk ile biten sezon arasında bir fark olacağını düşünüyorum. Sezona biz şampiyonuz ve en iyi takımız anlayışı ile başlama ihtimali yüksek olan Efes’in ilk maçlarda beklenmedik mağlubiyetler yaşaması olası. Ayrıca açlık seviyelerinin daha aşağıda  ve bir şeyler kanıtlama ihtiyaçlarının da olmadığını da eklemek lazım. Bütün bunlara ek artık şampiyon takım ünvanını da aldıkları için bütün takımların yenmek için ekstra motivasyon ve arzu ile oynaması da kaçınılmaz.

UZUN OYUNCU

Sertaç geçen sene takımın birinci pivotu olmayı başardı. Bunda en önemli sebep onun yaşadığı gelişim ile beraber Dunston’ın hücumdaki, Pleiss’ın savunmadaki eksiklikleri idi. Oyunun her iki tarafında da daha verimli oynayan Sertaç takım içindeki değeri yükseldi. Artık Sertaç yok, onun yerine hücum tarafında çok çeşitli yetenekleri olan Petrusev takıma katıldı. Çok potanisyelli bir oyuncu olmasına rağmen sisteme ve takım arkadaşlarına alışmak için zamana ihtiyacı olacak. Ayrıca Ergin Ataman gibi sabırsız ve hataya açık olmayan bir koç için oynamak, sadece fiziksel anlamda güçlü olmak yeterli olmadığı , aynı zamanda mental olarak da güçlü olmayı gerektirir. İlk hata yaptığında koç seni kenara aldığında bozulmayıp oyuna tekrar girmeye hazır olabilecek mi Petrusev bunu göreceğiz. Her şekilde takıma entegrasyonu sağlasa bile bu çok çabuk olmayacaktır. Diğer yandan Dunston ve Pleiss’ın ilerleyen yaşları ve yaşadıkları sakatlıklar onların verimini olumsuz yönde etkileyeceğini de düşünüyorum.

Efes hücumlarında P&R oyunlarının önemi çok fazla, ve bu oyunda sahada olan uzunun bitiricilik özellikleri kısa oyuncuların da verimini çok yükseltiyor. Uzunlarından verim alamayan Efes’in kısaları oyuna ağırlıklarını koymakta hep zorlandılar. Bu nedenle Sertaç/Petrusev değişikliği onlara beklendiğinden daha fazla etki yapabilir. Petrusev’in en az Sertaç kadar hatta belki ondana daha iyi bir hücum silahı olduğunu düşünmeme rağmen, savunmada yaratacağı açıklar sahada kalacağı süreyi aşağı çekerse o zaman işleri o kadar kolay olmayabilir.

ARTAN YAŞLAR

Son konu da takımın yaşının bir yaş daha artması. Simon, Dunston, Beaubois, Moerman dörtlüsü 33 ve üzeri, Singleton, Pliess ve Anderson da 32 ve üzeri yaştalar. Form tutmaları, formlarını devam ettirmeleri , olası sakatlıklardan hemen dönememek gibi problemleri yaşamaları olası.

Takım kimyası bir takım için yetenek toplamından daha önemlidir. Efes’in beraber oynama haricinde bir de bu konuda büyük bir artısı var. Birbirlerini seven ve destek olan, rolleri kabullenmiş oyunculardan oluşuyor. Başka bir takımda ya da yeni kurulmuş bir takımda Larkin&Micic ikilisinin maaşları sıkıntı yaratabilirdi, ancak Efes bu konuda sorunsuz bir takım.

Geçen sene Sertaç ekstra bir performans sergileyerek beklenen üzerinde bir katkı vermişti. Bu sene öyle bir oyuncu da takımda yok. Petrusev olamaz mı sorularına istinaden şunu söyleyebilirim ki Petrusev eğer beklenin üzerinde bir katkı verirse zaten Sertaç’ın bir önceki sene yarattığı etkiyi doldurmuş olacak. Benim kastettiğim 2021 yılı şampiyon takımının üzerine ek bir katkı yaratılması. Geçen senenin ortalama ve altı oyuncularından biri böyle bir katkı üretebilirse Efes için durum değişebilir. Ancak mevcut kadroda bu ihtimali taşıyan bir oyuncu yok. Belki de sezon içinde ek bir oyuncu transferi düşünülebilir.

SONUÇ

Kadro kalitesi , uzun zamandır beraber oynama, takım kimyası gibi bir çok avantaja rağmen Efes’in F4 dışında kalabilir. Efes’in sezon başında yaşayacağı beklenmedik yenilgilerin onlara pahalıya patlama ihtimali yüksek . Barcelona, CSKA, RM, Milan ve Efes beşlisinden hangi takım ilk dört dışında kalırsa o takımın F4 yapma ihtimali çok az olacaktır. Çünkü bu takımların ikisi birbiri ile eşleşecek. Bahsettiğim kayıplar nedeniyle Efes’in ilk 4 dışında kalan takım olması ve saha avantajının olmadığı yerde bu dört takımdan biriyle PO serisi oynaması ve bu seri sonunda elenmesi ihtimali benim tahminim.

Yazıyı güç sıralaması için yaptığımız çalışma ile noktalayalım. Bu tablo tamamen benim notlarım sonrasında oluşan tablodur.

Çubuklu Analiz ekibiyle yaptığımız ortak çalışma sonrasında oluşan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir