Seri 9.Maça Taşınacak mı? Rakip Zenit..

Sezona iddialı takımlar içinde başlamayan Zenit, koç Xavi Pascual yönetiminde Playoff için önemli adaylardan biri oldu.

Geçen sezon Şubat ayında göreve gelen Pascual kadroda önemli değişikliklere gitti. Pangos, Gudaitis, Baron, Poythress, Rivers ve Fridzon eklemeleri yapıldı. İstediği savunma ağırlıklı ve düşük tempolu basketbolu bu sene takımına uygulatabilen koç Pascual’ın Zenit’i 23 hafta sonunda iki maç eksikle 13 galibiyet alarak 6. sırada yer alıyor.

Sezonun ilk yarısında Rusya’da oynanan karşılaşmayı Fenerbahçe Beko 63-75 kazanmıştı. İşlerin çok da iyi gitmediği o dönemde FB Beko, İspanyol takımları ile arka arkaya oynadığı 4 karşılaşmayı kaybetmekle kalmamış, takıma olan güven yerlere düşmüştü. Koç, oyuncular, yönetim her açıdan sorgulanmaya başlamıştı ki deplasmanda gelen bu galibiyet o sıra takıma ilaç olmuştu.

Nando DeColo’nun da sakatlığı nedeniyle oynamadığı karşılaşmaya Fenerbahçe Beko fizikli bir beş ile başlamış (Leo, Pierre, Ulanovas, Barthel ve Vesely) ve ilk yarıda oyunu tamamen kontrol ederek devreye 32-45 önde girmişti. Farkın bir ara 17 sayılara kadar çıkmıştı. Zenit, FB Beko’nun risk ettiği üçlükleri sokmaya başlayınca 3. çeyrek sonunda skor 53-53 olmasına rağmen, son çeyrekte Barthel ve Bobby ikilisinin etkili oyunları ile karşılaşmayı kazanmıştı.

Rakibine 19 hücum ribaundu vermiş olmasına rağmen çok iyi savunma yapan Fenerbahçe Beko, Zenit’in şut yüzdesini çok aşağılarda (%46,2 iki sayı, %25,8 üç sayı) tutarak kazanmanın yolunu bulmuştu.

TAKIM İSTATİSTİKLERİ

Zenit az sayı atan ve az sayı yiyen bir takım. Aslında iyi savunma yapmaları (Defans ratingleri 96,7) yanında iyi de hücum (hücum ratingleri 100,9) eden bir takım olmalarına rağmen bu skor azlığı onların tempolarından ve pozisyon sayılarından kaynaklanıyor. Maç başına 76,7 pozisyon sayısı ile ligin en az pozisyon ile oynayan takımı Zenit.

Belki ligin en iyi ribaund alan takımı değiller ancak rakiplerine sadece 29,9 toplam ribaund vererek bu kategoride zirvedeler. Aynı zamanda yine sadece 9,1 verdikleri hücum ribaundu ile en iyi 3.takım.

Yine rakiplerine verdikleri 15,1 asist ile bu kategoride de en iyi 2.takım durumundalar. Bununla beraber maç başına sadece 5,8 top çalma ve rakiplerin sadece 11,8 top kaybı yaptırmaları ile bu defa da ligin en kötü takımı oluyorlar.

Az pozisyonla oynamalarının da etkisiyle maç başına 31,5 iki sayılık denemeyle en az 2 sayılık atış deneyen takım Zenit. Toplam top kullanımlarının %56,2 oranında iki sayılık atış deniyorlar ki bu onların en az deneyen 3.takım olmalarına neden oluyor.

İki sayılık atış yüzdeleri onların kazanıp kaybetmelerinde önemli bir kriter. Kazandıkları maçlarda bu oran %60,3 olurken, kaybettikleri maçlarda %48,8’e düşüyorlar.

3 sayı savunmasını iyi yapmalarının yanında rakiplerinin potaya daha yakın oynamayı tercih etmelerinin de etkisiyle , rakiplerine 20,2 üç sayı deneme yaptırarak en az üç sayı denemeye izin veren 2.takım oldular. Rakiplerinin yayın gerisinden elde ettikleri yüzde de yine onların kazanıp kaybetmelerinde önemli bir faktör. Kazanırken rakipleri %30,5 ile atarken, kaybettiklerinde bu oran %43,2’ye çıkıyor.

RAKİBİN ŞİFRELERİ

*** MAÇ BAŞINA 76,7 POZİSYON SAYISI İLE OYNAYAN ZENİT 80’İN ÜZERİNE ÇIKTIĞI 4 MAÇI DA KAYBETTİ (BARCA, FB, BM, KHIMKI)
*** MAÇ BAŞINA 77,4 SAYI ATAN ZENIT 83 VE ÜZERİ SAYI ATTIĞI 6 MAÇIN 5’İNİ KAZANDI

*** 75 SAYININ ALTINDA YEDİKLERİ 10 MAÇIN 9’UNU KAZANIRKEN SADECE FB BEKO’YA YENİLDİLER
*** %50,2 TSR İLE OYNAYAN ZENIT %48,6 VE ALTINDA KALDIĞI 7 MAÇTA 6 MAĞLUBİYET ALIP SADECE ASVEL’İ YENDİLER
*** TSR 51 VE ÜZERİNE ÇIKTIKLARI 8 MAÇTA 8 GALİBİYET ALDILAR

*** PANGOS/GUDAITIS İKİLİSİ , 2 MAÇ EKSİK OYNAMALARINA RAĞMEN 37 ASİST İLE İLK SIRADA

OYUNCU ANALİZLERİ

Koç Pascual maç planına sonuna kadar uyan bir koç. Belirli kalıpların dışına çıkmayı sevmiyor hatta beceremiyor. Tek bir plan üzerinden oynuyor ve o plan tutarsa kazanıyor , tutmazsa kaybediyor. Bu nedenle bazı maçlarda rakiplerine müdahale etmekte gecikip önemli seriler yemelerine engel olamıyor.

Tüm oyuncularından belirlenmiş dakikalarda faydalanan Pascual’ın ana rotasyonu şu şekilde : Pangos, Hollins, Ponitka, Thomas ve Gudaitis. Bu beşi Baron, Fridzon, Rivers, Zubkov ve Poythress ile destekliyor. İkinci beşteki isimlerden Poythress harici hiçbiri ilk beşteki isimlerden daha çok süre almıyorlardı. Poythress’ın sakatlanmasıyla rotasyona giren Pushkov , Gudaitis’in daha çok süre almasına neden oldu.

Genelde en az iki hatta bazen üç şutör ile sahada olmaya özen gösteriyorlar. Sonuçta ellerinde Pangos, Baron, Hollins, Rivers, Fridzon gibi çok iyi şutörler var. Ayrıca forvet pozisyonundan da Ponitka, Zubkov ve Thomas ile de bu şutları bulabiliyorlar.

Takımın en önemli oyuncusu Kanadalı oyun kurusu Pangos. Son iki seneyi Barcelona’da çok kötü geçiren Pangos, Zenit ile birlikte yeniden Zalgiris günlerine döndü. Takımın en çok süre alıp en çok sayı atan oyuncusu. Özellikle ikili oyunları çok iyi oynayabilen Pangos, hem devrilen uzunu kolayca sayıya götürebilen hem de kendi skorunu üretebilen bir guard. Hatta ligin bu konuda en iyi oyuncularından biri bence. Topla çok hızlı değil, inanılmaz top hâkimiyeti de yok ama aklı ile, topu nereye vuracağını ve nereye atak edeceğini çok iyi seçiyor.

Pangos’un şut haritası

Onun şut yüzdesi asist sayıları takım başarısına doğrudan yansıyor. Hazırladığım tabloda bireysel istatistiklerini görebilirsiniz. En çarpıcı sayı da onun iki sayılık yüzdeleri. Kazanıp kaybettikleri maçlar arasındaki farka baktığımızda %23 gibi bir oranı görüyoruz.

İlk maçta onu savunurken uzun oyuncular seçmiştik. Maçın başında Leo, devamında Lorenzo ile savunup, switch sonrası ise Barthel veya Vesely ile karşısında kalmaya çalışmıştık. Bu savunmada başarılı olmamıza rağmen, başka oyuncu yakaladığı zaman bizi cezalandırmayı başarmıştı.

Onun hem ikili oyunlarını hem de uzun bir savunmacı ile pas açılarını kapatabilmek çok önemli. Bununla beraber bir diğer önemli konu da, o kenardayken yapacağımız savunma.

Pangos yokken oyunu kurma görevi Billy Baron’a geçiyor. Hayatı 2 numara oynayıp 3’lük atmakla geçen Baron için bu iş pek de kolay değil. Topu yere vurma konusunda Pangos’un çok gerisinde kalan Baron sahadayken hücum düzeni daha çok sırtı dönük oyunlara kalıyor. Baron’un bu tarz eksiklerini kapatmak için Ponitka’nın da rolü değişiyor. Topu getirme ve oyunu kurmada Ponitka’ya sorumluluğu veriyorlar. Baron’a göre daha iyi olmasına rağmen Ponitka da bu konuda çok başarılı bir oyuncu değil. Fenerbahçe Beko açısından bu sürelerde yapılacak tam saha baskı, devamında yarı sahada sırtı dönük oyunlara karşı yapılacak yardım savunması önemli bir detay olacaktır.

Gudaitis bu sezon sakatlıklarının etkisinden kurtulmasıyla yeniden yüksek form seviyesine çıktı. Ligin en kalıplı ve en sert uzunlarından biri olan Gudaitis hücumda düzenin en önemli parçalarından biri. Hem perdeleme konusunda hem de devrilme hızında çok başarılı olan Litvanyalı pivot yüksek yüzdeyle bitirebiliyor. Savunmada ise onun yukarı çıkışlarını iyi değerlendirmek de Fenerbahçe Beko için yine önemli bir detay olacaktır.

Rotasyonun belki de en kilit parçalarından biri tecrübeli uzun forvet Thomas. Onun sahada kalması ve verimli oynaması Zenit’i galibiyete götürüyor. 34 yaşına gelmiş olması nedeniyle Pascual onun dakikalarını ayarlamaya çalışıyor. Bununla beraber 26dk üzerinde sahada kaldığı maçlarda Zenit 9-8 galibiyet yakalamış. Özellikle oyunun tıkandığı anlarda sırtı dönük hücumları ile skor üretimine yardımı ediyor. Ayrıca aldığı ortalama 5,1 ribaund ile takımın en çok ribaund alan oyuncusu. Şut seçimlerinin kalitesi ile yüzdeleri de oldukça yüksek.

Ponitka takımın jokeri. Her şeyden biraz biraz yapabilen Ponitka , takımın neye ihtiyacı varsa onu yapıyor. Top getiriyor, oyun kuruyor, ribaund alıyor, sırtı dönük oynuyor, ceza şutlarını sokuyor. Özellikle onun asist sayılarının artması takım için çok önemli. O sahadayken net verimlilik +6,9 iken o yokken -0,4 oluyor. Yine de biraz önce bahsettiğim gibi özellikle Pangos oyunda yokken, top getirme ve oyun kurmadaki görevleri sırasında ona baskı yapmak onun sahadaki verimini azaltacaktır.

Hollins takımın keskin şutörlerinden. Son dönemde özellikle 3 sayılık atış yüzdesinde çok kötü olmasına rağmen (9/35 yani %25,7) takımın önemli oyuncularından. O sahadayken takım +79 iken, o yokken -19 averaj yapıyor. Onun sahada olması tüm takımın hücum verimliliğini yukarı taşıyor. İşin sadece hücum kısmı da değil, savunma kısmında da takıma etkisi çok büyük. Savunma verimliliği o yokken 12,3 puan aşağı düşüyor. Bunun nedeni de onun skor gücü. Rakipler o sahadayken konsantrasyonlarını onun üzerine çeviriyorlar ve diğer oyuncuların skor gücü bu sayede yükseliyor.

KC Rivers ve Baron özellikle boş şut buldukları zaman kaçırmayan oyuncular. Fenerbahçe Beko maçlarını özellikle çok seven Rivers ilk maçta oldukça etkisiz kalmıştı. Yine de onu çok gözardı etmemek lâzım.

Bir diğer bench oyuncusu da Zubkov. Takımdaki birçok oyuncu gibi o da tam bir görev adamı. Ne kadar süre alsa ne zaman alsa elinden ne geliyorsa sahaya koyan bir oyuncu. Temiz bir şutu var ve o da boş şut vermeye gelecek bir oyuncu değil.

Bu kadar çok şutörün olduğu takımda önemli detaylardan biri ise atılan şutların saha içi dağılımı. Genelde köşe üçlüklerinden canı yanan Fenerbahçe Beko için Zenit’in şut haritası çok da korkutucu değil. Köşeleri en az kullanan takımlardan biri Zenit.

KİLİT NOKTALAR

*** TEMPOYU ARTTIR, SET OYNARKEN BİLE YÜKSEK TEMPO İLE SETLERİ OYNA
*** BARON SAHADAYKEN MUTLAKA TAM SAHA BASKI YAP, PONITKA GETİRİRSE ONA DA YAP
*** HOLLINS, RIVERS, FRIDZON GİBİ ŞUTÖRLERİN ŞUTLARINA MUTLAKA EL GÖSTER
*** PANGOS’A KARŞI TERS EŞLEŞME YAKALAYIP HÜCUMDA ÜZERİNE GİT 

FENERBAHÇE BEKO’DA SON DURUM

Galibiyet serisini 8 maça taşırken çok da zorlanmayan Fenerbahçe Beko’nun istatistiklerindeki iyileşme de devam ediyor. Takım her geçen gün oynadığı basketbolu ezbere çevirmeye ve rakiplerine dikte etmeye devam ediyor. Zenit maçı hem puan açısından hem de ikili averaj anlamında FB Beko için büyük önem taşıyor. Eğer FB Beko kazanırsa galibiyet sayısında Zenit’in üzerine çıkacak hem de olası eşitlikte iki maçı da kazanmış olmasıyla yukarıda kalacak.

Bu maç için Fenerbahçe Beko tarafında en kritik konu Pierre ve Marko’nun durumları. Hafta sonu lig maçında sakatlanan bu iki oyuncu birden oynamazsa takım içinde yeni çözümler bulmak gerekecek. İki oyuncu da çok formda ve farklı konularda yerine konamayacak katkılar sağlıyorlar. Oyuncu bazında bu katkıları yerine koyma ihtimalimiz az, o nedenle belki de oyun anlamında koç Igor Kokoskov sahaya değişik bir şeyler koyabilir.

Herkese iyi seyirler.

Basketbolla kalın.

Maç Önü programı videosu için : https://www.youtube.com/watch?v=zz83UAES6I

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir