Saymaya devam.. Seri 7 maça çıkacak mı ? Rakip Maccabi Tel Aviv

Çift maç haftasına Ataşehir’deki Maccabi maçı ile başlıyoruz. CSKA deplasmanından moralli dönen Fenerbahçe Beko karşısına son maçında Real Madrid’i yenerek gelen Maccabi de oldukça moralli. 

Sezona çok kötü başlayan rakibimiz , ilk 11 maçta sadece 3 galibiyet alabilmişti. Sonrasında önce Zoosman bir maç sonra da Casspi’nin sakatlıktan dönmesi ve kadroyu genişletmeleri ile daha iyi bir görüntü çizen Maccabi 10 maçta 7 galibiyet alarak tekrar playoff yarışına dahil oldu. 

TAKIM İSTATİSTİKLERİ 

Pozisyon sayısı en fazla olan 3 takımdan biri. Ancak bu pozisyon sayısını arttırmak her zaman onlara yaramıyor. ortalama 83,4 pozisyon sayısı ile oynarlarken, bu sayı 85 in üzerine çıktığı 10 maçta 7 mağlubiyet aldılar. 

3.Sütunda kullanılan pozisyon sayısı görünüyor. 85 ve üzerine çıktıkları 10 maçta 7 mağlubiyet aldılar

Ribaund istatistiklerinde ligin üst sıralarındalar. Maç başına toplam ribaund sayısında 34,7 ile en çok ribaund alan 3.takım. Bunun yanında ribaund verimliliğinde 6.sıraya geriliyorlar. 

Takımda çok sayıda şutör olmasına rağmen şut yüzdeleri hiç de iç açıcı değil. 3 Sayılık atış yüzdesinde %35,6 ile Kızılyıldız’ın ardından en kötü ikinci takım Maccabi. Bu onların kazanma yüzdelerini de etkiliyor. TSR (True Shooting Ratio , yani atılan sayıların pozisyon sayısına oranı) 46,3 ve altında kaldığı 10 maçta 8 mağlubiyet aldılar. Biz ilk maçta onları 35,5’de tutarak, bu seneki en kötü performanslarına neden olmuştuk. 

Şut yüzdelerinin düşmesi de aslında topu yeteri kadar paylaşmamalarından kaynaklanıyor. Maç başı 15,8 ile en az asist yapan 3. takımlar. Bu asist sayılarını arttırdıkları zaman galibiyet sayıları da artıyor. 17 ve üzeri asist yaptıkları 9 maçın 8’ini kazandılar. 16 ve altında kaldıkları 12 maçta ise 10 mağlubiyetleri var. 

Asist kolonuna dikka çekiyorum. 17 ve üzerinde asist yaptıkları 9 maçın 8’ini kazandılar.

Bunu destekleyen bir başka istatistik de asist/top kaybı oranları. Maç başına 1,2 ile en kötü 3. takım.  Bu sayıyı 1,4 ve üzerine çıkardıkları 7 maçta 7 galibiyet aldılar, ki bu maçların içinde Barcelona ve Real Madrid de vardı. 

Asist/Turnover oranında 1,4 üzerine çıktıkları 7 maçta 7 galibiyet.

95,9 hücum verimliliğine sahip Maccabi’de , bu alanda en yüksek puanı olan oyuncu 109,3 ile Dibartolemeo. Defans verimliliğinde ise en iyi oyuncu 89,8 ile Casspi. 

± istatistiklerine baktığımızda Bryant’ı +51 ile en yukarıda görürken , Bender ise -25 ile sonuncu sırada.

Takımın en iye 5 kombinasyonu Bryant, Caloiaro,Dorsey, Hunter, Wilbekin olarak görünüyor. Bu beş sahadayken +28 yapmışlar. Bu beşin TSR oranı 50,8 iken rakiplerini 41,7 de tutmuşlar. Benzer bir sayı ribaundlarda da görünüyor. Toplam ribaundların 57,1 ini alıp rakiplerine 42,9 bırakmışlar. 

OYUNCU ANALİZLERİ

Scottie Wilbekin takımın en büyük yıldızı ancak en faydalı oyuncusu mu  sorusunun cevabı bana ve istatistiklere göre hayır. Maç başına 16,4 sayı ortalaması olan yıldız oyuncunun bir çok hücum silahı var. Ancak o sahadayken Maccabi’nin hücum verimliliği düşüyor. O ne kadar çok top kullanıp ne kadar çok sayı atarsa Maccabi o kadar maç kaybediyor. Maç başına ortalama 16,2 top kullanan Amerikalı oyuncu, bu sayıyı 19 ve üzerine çıkardığı 10 maçın 9’unu kaybedip, 15 ve altında kaldığı 8 maçın 7’sini kazandılar. Aynı şekilde 15’in altında sayı attığı 8 maçın tamamını kazandıkları gibi. 

Wilbekin’in 19 ve üzeri top kullandığı 10 maçın 9’unu kaybettiler.

Dorsey’de ise durum biraz farklı. Onun şut yüzdesi ve attığı sayıların yükselmesi Maccabi’nin kazanması için önemli bir anahtar. Maccabi’nin kazandığı maçlarda %47,8 ile üçlük atan Dorsey’in kaybettikleri maçlardaki yüzdesi %26,5. 15 ve üzeri sayı attığı 6 maçın 5’ini kazandılar. Atarak başladığı maçlarda çok yüksek skor gücüne erişebiliyor. Ona konsantre olmak şart. 

Dorsey’in 15 üzerinde sayı attığı maçlarda 5 maç kazandılar

Takımda ± istatistiği en çarpıcı oyuncu Bryant. O sahadayken +51 yaparlarken, o yokken -25 ler. Sahada bir çok işi yapabiliyor , savunmada faydalı, ribaundu alıp yarı sahaya çok hızlı gelip bitirebiliyor, toplu ve topsuz oyunu iyi oynuyor, içerden dışardan, sırtı dönük her türlü hücum edebiliyor. 

İlk beş başlayan iki uzun ise takımın defosu olarak görünüyor. Zizic/Bender ikilisi hücum potansiyelleri yüksek olmasına rağmen savunmada sıkıntı yaşıyorlar. Zizic üzerine ikili oynamak bir çok takımın hücum stratejisinin başında geliyor. Bu ikili sahadayken takım hücumda harika olmazsa büyük sorun yaşıyorlar, ta ki Hunter oyuna dahil olana kadar. Zoosman ve Casspi ikilisin dönmesi ile bu açığı biraz daha kapatabildiler. 

MAÇIN KİLİT NOKTALARI 

Bana göre ilk strateji onların pas trafiğini kesmek olmalı. Bunun için savunmada pas açılarına yapılacak baskı topa yapılacak baskıdan daha değerli olacaktır. Asist sayılarını düşürüp top kayıplarını arttırmak maçın anahtarı olabilir. 

Wilbekin’i mümkün olduğu kadar topu kullanmaya teşvik etmeliyiz. Yukarıda belirttiğim gibi onun çok sayı atması dert değil, attıkça takım oyunundan uzaklaşıyor. Pas vermesin potaya gitsin. 

Dorsey’i girdiği andan itibaren yakın savunmak şut ritmini bulmasını engellemek gerekiyor. Onu Wilbekin’in tam tersi pas vermeye zorlamalıyız. 

Zizic ve Bender üzerinden hücum etmek de önemli bir strateji olacak. Yavaş ayaklarını mutlaka cezalandırmalıyız. Ancak özellikle Zizic’in hücum ribaundlarına dikkat etmek gerekiyor. 

Ne kadar geri planda kalsa da Dibartolemeo’ya dikkat etmek gerekiyor. Gidişatı değiştirebilecek ve momentumu takımına çevirebilecek bir oyuncu. Asla hafife alınmaması gerekiyor. 

FENERBAHÇE’DE SON DURUM

Seriyi CSKA deplasmanında 6 maça çıkarmış olmak , hem de çok iyi bir basketbolla ve sadece tek uzun ile ligin en geniş uzun rotasyonu olan takımına karşı yapabilmek ayakları yerden kesebilir. Bu maçın önemi çok büyük. Maccabi’nin zorlu bir takım olmasının yanında, playoff yarışında en ciddi rakiplerimizden biri. İlk maçı kazanmış olmamız nedeniyle bu maçı da alırsak rakibimiz ile aramızdaki galibiyet farkını 3 maça çıkaracağız. 

Fenerbahçe Beko’nun yükselen formu

Ayrıca devamında oynanacak Khimki, Alba, Zenit ve Efes maçları ile seriyi 11 maça çıkarma şansını canlı tutacağız. 

Her geçen gün koç Kokoshkov’un takımı istediği seviyeye çıkarmaya yaklaşması, takımdaki rollerin yerlerine oturması geleceğe olan güvenimizi arttırıyor. Bu maçı da kazanıp Maccabi tehdidinden kurtulma fırsatını kaçırmamak gerekiyor.

Herkese iyi seyirler. 

Basketbolla kalın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir