5 Maçlık Seri Rüya Mıydı Yoksa Gerçek Mi ? Sorunun Cevabı Cuma Akşamı CSKA Deplasmanında..

21.Maç haftasında , 5 Maçlık galibiyet serisinin ardından , düzelen moraller ve yeşeren playoff umutlarıyla beraber CSKA deplasmanına gidiyoruz. İlk maçta iki kere ayağımıza kadar gelen galibiyeti hem normal sürede hem uzatma bölümünde değerlendirememiş ve sezonun ilk mağlubiyetini almıştık. 

O zamana göre basketbol seviyesi çok yukarı çıkan CSKA karşısında bu sefer işimiz çok daha zor olacak. 

Sezona 5 maçta 3 mağlubiyet ile başlayan CSKA’da , Valencia maçıyla başlayan galibiyet serisi 13 maça kadar uzamıştı. Devamında gelen 95-93 lük Baskonia yenilgisinin ardından Zalgiris yenip Barcelona’yı konuk ettiler. 

Ligin zirvesindeki iki takımın karşılaşmasında 2.çeyrekte farkı 12 sayıya kadar çıkarmış olmalarına rağmen, bu bölümden sonra Barcelona’nin özellikle savunma ribaundlarını dengeye getirmesi ile oyunu ve skoru dengelenmesine engel olamadılar. Calathes’in oyunu iyi organize etmesi ile Higgins ve Abrines’in skorer oyunları CSKA’ya sezonun beşinci mağlubiyetini tattırmış oldu. 

NE OYNUYORLAR 

Bu seneye kadar genelde top yönlendiricilerin kontrolü altında, topu dolaştıran, toplu ve topsuz oyunlarla asist sayılarını yukarıda tutan bir basketbol tercih eden Itoudis, bu sene tamamen başka bir basketbola döndü. Shengelia transferinden sonra başta Mike James, Will Clyburn ve Darrun Hillard olmak üzere daha çok birebirler üzerinden hücum etmeye başladılar. İlk maçlarda özellikle Milutinov’un da sakatlığı nedeniyle sahada olmaması nedeniyle bu düzeni oturtmakta sıkıntı çekseler de devamında inanılmaz bir seviyeye çıktılar.

20 maç sonunda ligin en çok sayı atan, en çok hücum ribaundu ve toplam ribaundu alan, verimlilikte de Real Madrid’in ardından ikinci sıraya yerleşen bir takım görüyoruz. 

Üstelik 2 sayılık atışlarda %50,7 ile en kötü ikinci takım olmalarına ve maç başına 15,3 asist ile yine en az asist yapan ikinci takım olmalarına rağmen. 

2 Sayılık atışlarda %50,7 ile en kötü ikinci takım

Peki bunu nasıl başarıyor derseniz burada cevap da kullandıkları pozisyon sayısında ligin zirvesinde olmaları ile açıklanabilir. Maç başına 85,5 pozisyon bulan CSKA’nın ardından gelen Maccabi’nin 83,8 pozisyon ile neredeyse 2 pozisyon daha az kullandığını görüyoruz. Fenerbahçe Beko ise maç başına sadece 78,5 top kullanıyor. 

Maç başına 85,5 pozisyon ile en çok top kullanan takım

Bu pozisyon sayısını da rakiplerine çok fazla top kaybı yaptırıp , çaldıkları toplardan ziyade aldıkları hücum ribaundları sayesinde arttırıyorlar. Maç başına 13,8 hücum ribaundu ile bu departmanda zirvedeler. 

MAÇIN KİLİT NOKTALARI

Toplam ribaundların %52,8’si ve üzerinde bir oranda aldıkları 10 maçın 9’unu kazanırken, altında kaldıkları 10 maçın 4’ünü kaybettiler. 

Maç içinde oluşan ribaund pozisyonlarının %52,8 inden fazlasını aldığı 10 maçta 9 galibiyet

Yani onları yenebilmek için ribaundlarda en azından ezilmemeniz gerekiyor. Takımın ribaund diyince ilk akla gelen ismi tabi ki Milutinov. Milutinov oynadığı maçlarda 4 mağlubiyetleri var. Bu 4 maça baktığımızda Milutinov’un Barcelona maçı hariç 13 veya daha az dakika sahada kaldığını ve 7 ribaundun altında kaldığını görüyoruz. 

Bir diğer önemli konu ise rakiplerinin skor gücü ve şut yüzdesi. Mağlup oldukları maçlarda yedikleri sayı ortalaması 87 ( galipken rakiplerini 76 sayıda tutuyorlar). Rakipler bu skora %51,9 True Shooting oranı ile ulaşmışlar. 

Oyuncu analizlerine geçmeden önce maçın anahtarını yazalım:

*** Ribaundlarda ezilme

*** Şut yüzdesini %52 ve üzerinde tut

*** Milutinov’u potadan uzaklaştır 

E Mike James’den hiç bahsetmedin, ligin en formda oyuncu ile ilgili bir kilit nokta yok mu sorusunun cevabı da aşağıda. 

OYUNCU ANALİZLERİ 

Mike James artık başka bir Mike James. Bu sezona performansı ile  damga vuran James ligin en iyi oyuncusu durumunda. Maç başına 31 dk sahada kalan James, 20,4 sayı ile ligin sayı kralı. Verimlilik sıralamasında da Mirotic’in ardından en iyi ikinci oyuncu. Asist krallığında ise 5,9 ile onu 6.sırada görüyoruz. 

Bu sezon oyununu iyice olgunlaştıran James asist sayıları iyice azalan CSKA takımında yaklaşık 6 asist ile oynuyor. Özellikle Milutinov ile oynadıkları ikili oyunların devamında takımının sayıya gitme yüzdesi çok fazla. 

Şut mesafelerini de çok geriye çeken James, bazen abartıp bu mesafeyi 9 metrenin gerisine kadar çekiyor. Bu mesafelerden 8 şut denemesi yapan James, %25 isabet oranı buldu. 

Şut mesafesini 9 mt ötesine bile çekebiliyor

Kısa boyuna rağmen güçlü fiziği ve topla çok hızlı olması sayesinde potaya çok rahat gidiyor. Havada aldığı darbelere rağmen pozisyonu bitirebiliyor. 

Hareketli şutlarda da kendini inanılmaz geliştirdi. Tek ayak üzerine sıçramalar, yana doğru sıçrarken şut atmalar, perdeden çıktığında çok dengeli şutlar derken, onun şutunu savunmak gerçekten çok zor hale geldi. 

Sayıya dönüşen atışların dağılımı

Ona yarım saniye bile süre verirseniz, topu potanızda görürsünüz. Hem yakın olmak zorundasınız hem de ayaklarınız hızlı olmak zorunda. Bu da yeterli değil, çünkü yine geçileceğiniz için arkada bekleyen bir kademeye daha ihtiyacınız var. Ve o arkadaki kademe tamamen James’in üzerine çıkarsa yine geçmiş olsun, çünkü boştaki adamı çok rahat bulacaktır. 

Yani anlatmak istediğim şu ki, geçen hafta Nedovic üzerinde başardığımız savunmayı James üzerinde yakalamak pek kolay değil. Bu tarz oyuncuları biraz sertlikle yıldırmak , ve o savunmadayken onun üzerine sürekli hücum ederek onu savunmada yormak en iyi strateji olarak görünüyor. 

Gelelim Milutinov’a. Maç başına 23 dk süre alan Sırp pivot hem hücum hem de toplam ribaund lig lideri. James ile oynadıkları ikili oyun ve ikinci şans sayıları onun skor üretiminin neredeyse tamamı. Klasik uzunlar gibi sırtı dönük pivot oyunlarını pek sevmiyor. Toplam 45 (bu asistlerin 20 tanesini James 11 tanesini ise Shengelia’dan almış) asist ile takımın en çok asist alan oyuncusu ve toplam sayılarının %61’ini bu asistler üzerinden buluyor. Maçın kilit noktalarında söylediğim gibi onu potadan uzaklaştırdığınız anda verimi çok düşüyor. Hem skor üretimi azalıyor hem de ribaund katkısı.

Milutinov’un sayıya dönüşen basketlerinin potaya olan uzaklıkları

Darrun Hillard da takımın önemli bir başka skoreri. Her türlü skor üretebilen Hillard gününde olduğu zaman çok yüksek skorlar üretebilirken bazen de son Barcelona maçında olduğu gibi 5/21 , ya da Milano maçında olduğu gibi 3/12 atabilir. 

Kurbanov ve Voigthmann ne kadar takımda geri planda kalan oyuncular gibi görünse de bize problem çıkarabilecek oyuncular. Bu iki oyuncu da ceza şutlarında boş yakaladıklarında yüksek yüzde buluyorlar. Kendi şutlarını yaratma veya perde çıkışı şutları olmamasına rağmen, bizim zayıf karnımız köşe üçlüklerinde çok can yakabilirler. 

Shengelia bu takıma ligin en iyi 4 numarası olarak geldi. Ancak Itoudis hücumda onu daha çok 5 numara olarak kullanıyor. Daha doğrusu Milutinov’dan alamadığı sırtı dönük oyunları Shengelia’dan alıyor. Genelde daha tehditkar olan 3 sayılık şutları bu sene risk alınabilir seviyeye geldi. Geçen sene Baskonia’da %39 lara çıkan 3 sayı yüzdesi bu sene %29. Bu nedenle onun bu şutları belki de bizim de savunma stratejimizin bir parçası olacaktır. 

Bir de Clyburn ve Hackett gerçeği var. Biri hücumun diğeri savunmanın en önemli parçalarından olan bu iki oyuncu sakatlıkları nedeniyle bu maçta oynamayacaklar. Onların eksikliğinde hem bu kadar iyi iki oyuncudan faydalanamıyor olmaları hem de onların yerine oynayan oyuncuların CSKA kalibresinde olmaması çift taraflı dezavantaj olarak hanelerine yazıyor. 

FENERBAHÇE BEKO’DA SON DURUM

Guduric’in takıma katılması, Vesely’nin oyun kurmaya yardımları, Lorenzo ve Nando’nun yükselen formları ve topla geçirdikleri sürelerin azalması, saha içi yerleşiminin iyiye gitmesi, oyuncu tercihlerinde yapılan hataların minimize edilmesi, görev oyuncularının sayısının artması ve ekstra katkılar vermeleri gibi bir çok olumlu değişim Fenerbahçe Beko için bitti denilen sezonu, yeniden playoff için mücadele eder hale getirdi. 

Son 5 maçta istatistiklerini inanılmaz iyileştiren Fenerbahçe Beko , sadece istatistik iyileştirme ile kalmayıp oyundan zevk alan ve zevk veren bir basketbola tarzına geçti. Takımdaki tüm oyuncular bir şekilde kendilerine daha değerli hissetmeye başladılar. 

Son 5 maçta artan formun istatistiksel gelişimi

Bu 5 maçlık serinin rakiplerden mi yoksa Fenerbahçe Beko’nun kendisinden mi kaynaklandığının cevabını alacağımız bir maça çıkıyoruz. 

Yeni yapılan Kyle O’Quinn transferi ile uzun rotasyonunda da  alternatif kazanan Fenerbahçe Beko’nun, bundan sonraki maçları için bu maçın önemi çok büyük. Ligin en iyi takımlarından birine karşı deplasmanda kazanmak kolay bir şey değil, kaybedebilir takım. Ancak kaybetse bile sahaya koydukları en az galibiyet kadar değerli olacak. 

Herkese iyi seyirler.

Basketbolla kalın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir