Seri 4 Maça Çıkacak Mı? Rakip Baskonia

Son saniyede gelen Kızılyıldız galibiyeti sonrası çift maç haftasının zorlu maçında Baskonia’yı ağırlıyoruz. Serinin 4 maça taşınabilmesi için son derece önemli olan bu maç öncesinde rakip ve takımımızın son durumlarını inceleyelim.

BASKETBOL TARZLARI 

Euroleague’de 18 maç sonunda 9 galibiyet 9 mağlubiyet alan İspanya temsilcisi kendi liginde oynadığı 19 maçta 15 galibiyet almış durumda. En son Pazar akşamı Malaga’yı deplasmanda yendiler.

Euroleauge’de sezona Real Madrid galibiyeti ile başladıktan sonra 4.hafta sonunda 2 galibiyet 2 mağlubiyet almışlardı. Bu haftadan itibaren ise seri galibiyetler ve mağlubiyetler ile devam ettiler. 4 maçlık mağlubiyet serisini 4 maçlık galibiyet serisi takip ettikten sonra bu sefer de 3’er maçlık mağlubiyet ve galibiyet serileri geldi. Son üç maçlık galibiyet serisinde oldukça zorlu rakipleri , sırasıyla Milan , Valencia ve CSKA’yı yenerek bu maça geliyor olmaları onların moral motivasyon seviyesini de çok yükseltmiş durumda.

Koç Ivanovic geçen sene takımın başına geldiği günden beri takıma kendi felsefesi olan sertliği aşılamaya çalıştı ve bence bunda başarılı oldu. Fizikli bir takım olan Baskonia, her pozisyonda kalıplı oyunculara sahip. 

Sert savunmalarını ribaund iştahları ile birleştiriyorlar. Savunma ribaundları sonrasında çok hızlı bir şekilde rakip potaya giderken, maç başı 11,4 hücum ribaundu ile kaçan toplardan ikinci şans sayılarını da fazlasıyla kovalıyorlar. 

Başta 2 top çalma ile Henry olmak üzere tüm takım savunmada top çalmaya olan isteklerini maç başına 7,9 top çalma yapıp bu departmanda 2.sıraya yerleşerek gösteriyorlar. 

Set hücumlarında yine Henry başta olmak üzere potaya gitmeye çok hevesliler. Bu nedenle fazlasıyla faul alıp çizgiye geliyorlar. 18,2 serbest atış kullanımıyla en çok kullanan 3.takım durumundalar. Ancak bunları sadece %74,1 ile kullanarak en kötü istatistiğe sahip takım kimliğindeler. 

Savunmada genelde pota altını kalabalık tutup rakiplerini yayın gerisine itmeye çalışıyorlar. Ancak bu bazen onlara pahalıya patlıyor. Yenildikleri maçlarda rakiplerin 3 sayı yüzdesi %46 ve bu ligin en yüksek oranı. 

ÖNE ÇIKAN OYUNCULAR 

Pierria Henry, takımın dinamosu. Amerikalı oyun kurucu, maç başına 28 dk sahada kalıyor ve ürettiği 16,7 verimlilik ile takımın en verimli oyuncusu. Bireysel istatistiklerde 7,8 asist ve 2 top çalma ile bu iki departmanda da tüm oyuncular içinde 2.sırada. Ancak maç başına yaptığı 3,2 top kaybı ile de yine tüm ligde en çok top kaybedenler listesinde 2.sırayı alıyor. 

Savunmada çok agresif, hücumda ball-handling’i çok iyi olması nedeniyle fazlasıyla birebir oynayan ve adamını geçtikten sonra ya bitiren ya da saha görüşü sayesinde boş adamı bulabilen Henry’i savunma işi en önemli konulardan biri olacak.

Geçen sene bir çıkış yakalamasına rağmen daha çok Shengelia’nın gölgesinde kalan Polonara bu sene tamamen patlamış durumda. 4 numara olmasına rağmen zaman zaman 5 numaraya da geçen İtalyan uzun, her şeyi yapan oyunculardan. Koç Ivanovic’ten en çok süreyi o alıyor, maç başına 11,1 sayı , 6,5 ribaund 15,8 verimlilik üretiyor. 2,8 hücum ribaundu ve 1,4 blok ortalamaları ile bu istatistiklerde tüm ligde 4.sırada. Yüzü dönük hücumları çok kullanmasa da yayın gerisinden oldukça tehditkar bir yüzdeye sahip: %42,6 . Zaten 4 numara pozisyonunda büyük sıkıntı çeken Fenerbahçe Beko’da , Barthel’in de oynayamayacak olması nedeniyle onun savunmak iyice zor olacak. 

Takımın diğer bir dört numarası da Alec Peters. Sezonun ilk yarısındaki maçta bize 4/6 üçlük, 6/6 ikilik isabeti ile 25 sayı atan forvet yine büyük sorun çıkarabilir. Ivanovic tarafından zaman zaman 3 numaraya çekilen Peters, en zayıf olduğumuz köşe üçlüklerinde avını bekleyen bir avcı gibi olacaktır. 

Geçen sene Alba Berlin’de büyük çıkış yakalayarak transferin gözde isimlerinden biri olan Litvanyalı Giedraitis de takımın önemli oyuncuları arasında. Henry’den sonra takımın en çok top kullanan oyuncusu olan Giedraitis, çok hızlı kullandığı şutları ve potaya gidişleri ile sorun yaratabilecek bir isim. 

Ribaund sıkıntısı yaşayan Fenerbahçe Beko için rakibin 5 numaradaki boy ortalaması 2,15 olan 3 ismi Jekiri/Fall/Diop dan maç başına 9,9 ribaund alıyorlar. 

MAÇIN KİLİT NOKTALARI 

En önemli nokta Fenerbahçe Beko potası altındaki ribaund sayıları olacak. Savunma ribaundlarında sorunlu Fenerbahçe Beko ile, hücum ribaundlarında etkili Baskonia arasındaki bu savaşı kim kazanırsa galibiyet yakın taraf olacak. 

İkinci önemli nokta ise kimin geriye daha hızlı koşacağı. İki takım da hızlı hücum sayılarını kovalıyor. Bunu engelleyebilmek için geriye iyi koşmak gerekiyor. Kim daha çok koşarsa avantajı yakalayacaktır. 

Fenerbahçe Beko açısından çok önemli bir istatistik var ki o da kendi istatistiği değil rakiplerine yaptırdığı bir istatistik. Asist/top kaybı oranı istatistiği. Fenerbahçe Beko kazandığı maçlarda rakibini bu istatistikte %93,6 da tutarak ligin en iyi takımı olurken, kaybettiği maçlarda %188,8 e izin vererek ligin en kötü takımı durumuna geliyor. Yani rakibin asist sayılarını düşürüp top kaybı sayısını arttırdığı maçlarda galibiyet geliyor. Bu Fenerbahçe Beko’nun ne şekilde savunma yapacağının maçın kaderini belirleyeceği. 

Bu maçın sonucunu belirleyecek önemli bir unsur da koç performansları. Bir tarafta uzun bir beş ile oynayan Baskonia varken, kısa beşlerle oynamak zorunda kalacak olan Fenerbahçe Beko için koç tercihleri maçın kaderini belirleyebilir. Takımın yıldız oyuncusu Nando DeColo’nun formsuz halinin bu maçta da sahada fazla süre alması durumunda işlerin iyiye gitmesi zor. Ya Nando iyi oynayacak ya da kenarda oturacak. 

4 numarada personel sıkıntısı çeken Fenerbahçe Beko’da bu pozisyonda kimin daha çok süre alacağı da önemli konulardan biri olacak. Yeni transferler içinde en çok katkı veren Pierre’in 4 numarada alacağı süreler Fenerbahçe’yi rahatlatacaktır. 

Gerçek bir oyun kurucu oyuncusu olmadığı için sıkıntı yaşayan takımımızda Alex Perez’in oynayıp oynamayacağı, katkı verip vermeyeceği gibi sorular da yine maç önesinde aklımızı karıştırıyor. 

Son olarak Allah Vesely’ye zeval vermesin diyerek yazıya nokta koyuyorum 🙂 

Herkese iyi seyirler. 

Basketbolla kalın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir