Fenerbahçe İçin Karar Maçlarından İlki : Kızılyıldız

Son iki maçında biraz toparlanma belirtileri gösterip iki galibiyet alan Fenerbahçe Beko, bu görüntünün geçici mi kalıcı mı olduğunun altını çizeceği bir deplasmana çıkıyor. Maç öncesinde Kızılyıldız takımının son durumunu mercek altına alalım.

KOÇ DEĞİŞİKLİĞİ

Sezona Sasa Obradovic ile başlayan Kızılyıldız geçen hafta takımın başına eski koçu Radonjic’i geri getirdi. 2013-2017 yılları arasında koçluk yaptığı takıma geri dönen Radonjic, ilk maçında konuk ettiği Panathinaikos’u sonlarına doğru çok zorlanmalarına rağmen yenmeyi başardı.

Radonjic , daha önce Kızılyıldız’da başarılı olduğu dönemlerde genelde Sırp oyuncular merkezinde bir takım kurar, bunlara da kilit 1 veya 2 yabancı oyuncu eklerdi. Charles Jenkins, Terence Kinsey, Quincy Miller, Nate Wolters gibi oyuncularla çalışan koç için bu senenin kadrosu yeni bir macera olacak. Jordan Lloyd, Langston Hall, Corey Walden gibi kısalara sezon ortasında Quino Colom’u da ekleyen Kızılyıldız, ayrıca Johnny O’Braynt , Reath Duop gibi yabancı uzun oyuncu rotasyonuna bu hafta da Landry Nnoko’yu ekledi. Koçun sistemini bu kadroya nasıl uyarlayacağı en önemli soru işareti olarak görünüyor.

ÖNE ÇIKAN İSİMLER

Tabii ki bu konuda ilk sırayı Jordan Lloyd alıyor. İki haftadır sakatlığı nedeniyle oynayamayan Lloyd’un , Kızılyıldız’ın galip geldiği 5 maçtaki sayı ortalaması 25,4 . Bu sezon sadece 2 maçta tek haneli skor üreten Lloyd , 3 maçta – ki birisi CSKA galibiyeti – 30 sayı barajında maçlar çıkardı. Özellikle alev aldığında durdurulması çok zor bir oyuncu haline geliyor. Bu hafta oynayıp oynamayacağı henüz belli olmayan oyuncuya eğer sahaya çıkarsa mutlaka özel bir savunma hazırlanması kaçınılmaz.

Daha çok Lloyd’un gölgesinde kalmasına rağmen Corey Walden’ın da performansı dikkat çekici. Panathinaikos maçında Lloyd’un da olmaması ile daha fazla süre ve sorumluluk alan Walden, 29 dk sahada kalıp 17 sayı 5 asist 2 top çalma ile oynadı.

Sezon ortasında takıma katılan Johnny O’Bryant da her şeyi yapabilen uzun oyunculardan. Her türlü hücum opsiyonuna sahip bir uzun. Üç sayı tehdidi, yüzü dönük potaya gitmek, sırtı dönük oyunlar, yarı sahayı topla geçme gibi bir çok opsiyonu kullanabiliyor. Özellikle 4 numara eşleşmelerinde sorun yaşayan Fenerbahçe Beko için problem olabilir.

TAKIM İSTATİSTİKLERİ VE ÇARPICI SAYILAR

Daha çok guard’ların hakimiyetinde bir basketbol oynuyorlar. Onların kişisel performansları takımın galibiyet mağlubiyet oranını paralel. İlk 17 maçın sadece 6 sını kazanabildiler ve bu maçlarda genelde yüksek skor ürettiler. Kazanırken 83,7 sayı ortalaması ile oynarlarken kaybettikleri maçlarda bu ortalama 70,2 ye kadar düşüyor. Yani birinci not onları 80 in altında tutmak mümkünse 75 in altında tutmak önemli faktörlerden biri.

Aynı Fenerbahçe Beko gibi ribaundlar konusunda sıkıntılı bir takım. Savunma ribaundlarında maç başına 21,2 ile en kötü ikinci takımlar. Kazanılan maçlara bakıldığı zaman bu sayı 22 ye çıkıyor ama bu defa en kötü takım sıfatını ele geçiriyorlar.

Fenerbahçe Beko ile ortak bir diğer nokta işin savunma tarafında. Genelde boyalı alanı koruma ve rakibi dış atışa yönlendirmeyi tercih ediyorlar. Bu iki takım rakiplerin maç başına 3 sayılık atış deneme sayılarında ilk ikideler. Bununla beraber yine rakiplerinin en çok 3 sayılık isabet bulduğu ilk 3 takımdan ikisi yine Kızılyıldız ve Fenerbahçe Beko. Fenerbahçe’nin bu savunma stratejisi köşe üçlüklerinde büyük zaafiyet yaratıyor. Rakipte de bu ceza şutlarını sokabilecek Simonovic, Davidovac, O’Bryant gibi isimler olması çok can yakabilir.

KAZANMAK ŞART

Marko Guduric’in takıma katılmasından sonra topun hareketliliğini ve paylaşımı biraz arttıran Fenerbahçe Beko bu süreçte 2 Euroleauge bir de TBL maçı kazandı. Bu rakipler belki çok zorlayıcı rakipler değildi ancak bu dönemde kazanma alışkanlığı ve özgüven tazeleme anlamında önemli galibiyetlerdi. Bu maçın da kritikliği buradan geliyor. Maçın kazanılması durumunda 3 maçlık galibiyet serisi ve devamında iç sahada oynanacak Baskonia ve Panathinaikos maçlarının da göreceli olarak kazanılması yüksek ihtimal olması , toplamda 5 maçlık bir seriye sebebiyet verebilir.

Fenerbahçe Beko açısından kritik konuların başında yine savunma iştahı geliyor. İştahlı savunmanın devamında alınabilecek savunma ribaundları maçın en kilit noktası bana göre. Ayrıca son maçlarda olduğu gibi top paylaşımının artması , bir ihtimal Perez’in süre alıp Nando ve Brown’un üzerinden oyun kurma görevini alması da galibiyet için fayda sağlayacaktır.

Guduric’in gelişi ile birlikte Vesely’nin de biraz daha istekli olduğunu görebiliyoruz. Onların çok iyi iki arkadaş olmasının da bunda önemli bir etken olduğunu düşünüyorum. Bu ikiliye yine standart bir Pierre performansı ilave olur , üzerine Nando ve Brown ikilisi oyunu zorlamadan skor katkısı verirlerse galibiyete yakın olan tarafın Fenerbahçe Beko olması yüksek ihtimal. Tabii alev aldığı zaman inanılmaz bir skor gücüne sahip Lloyd’un sahada olması durumunda mutlaka bir saniye boş bırakılmaması gerektiğini unutmadan savunma yapmak da diğer bir kritik nokta olacaktır.

Herkese iyi seyirler.

Basketbolla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir