EL’de 3.Hafta.. Rakip CSKA

Sezona büyük isimli ama az sayıda transfer ile giren CSKA , 3.maç haftasında Ataşehirde Fenerbahçe Beko’nun konuğu oluyor. İlk iki maçını kazanan ev sahibi takım ile zorlu bir başlangıç fikstürüne sahip CSKA takımının maçı haftanın en merak edilen maçlarından biri.

Ne kadar bütçeyi küçülteceklerini söylemiş olsalar da Milutinov ve Shengelia gibi pozisyonlarının en iyi 3 oyuncusu arasına girecek iki transfer ile yeni sezona girdiler. Uzun zamandır kısa rotasyonları uzun rotasyonlarına göre hem nicelik hem de nitelik olarak daha iyi durumdaydı. Ancak bu sene bu iki transfer ile dengeyi kurdular.

Sezona Barcelona deplasmanında aldıkları mağlubiyetle başlayan CSKA, ikinci hafta kendi sahasında Maccabi’yi ağırladı. Çekişmeli geçen bu maçı CSKA kazanarak FB Beko maçı öncesi biraz olsun moral depoladı.

İlk üç çeyreği oldukça düşük skorlu (45-44) ve başabaş geçen maçın son çeyreğinde Clyburn&James ikilisinden toplam 25(tüm maçta da 44 ) sayı bulan ev sahibi, maçı da 4 sayı ile kazanmayı başardı.

İlk iki maç sonunda tahmin edileceği gibi takımın en skorer oyuncuları James (19) ve Clyburn(13,5). Ribaund istatistiğinde Shengelia(8,5) ile Bolomboy(5,5) öne çıkıyor.

Bu sene kısa rotasyonunda (1 ve 2 numaralar) tamamen Mike James’in eline bakar duruma geldiler. Zaten şu anda sadece 3 oyuncu ile oynuyorlar : James, Hackett ve Hillard. İki maç sonunda atılan ortalama 71 sayının 34’ü bu üç oyuncudan geliyor.

FB Beko ile karşılaştırdığımızda burada hem oyuncu adedi hem de form durumları olarak FB Beko’nun bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Sezon başından beri yakalanan Brown&De Colo uyumu, Bobby’nin kenardan gelerek verdiği ekstra katkılar, bu maçta oynamayacak olsa da Melih’in yüksek yüzdeli şut isabeti , ve hatta bu maç EL’de ilk kez oynayacak Westermann’ın hafta sonu yerel ligdeki görüntüsü FB için olumlu görünüyor.

Ancak unutmamak lazım ki Mike James bu ilgin en özel oyuncularından biri. Bazen inanılmaz performanslar sergileyebiliyor. Bence Mike James özelinde önemli konulardan biri , onu takımı oynatmaktan uzaklaştırıp kendi skoruna yöneltmek. Bu durumda raydan çıkmaya ve takıma zarar vermeye müsait bir oyuncu.

Geçen seneyi sakatlığı nedeniyle pas geçen Will Cluyburn de bu takımın en büyük silahlarından biri. Hala istikrarlı dış şut yüzdesi tutturamamış olmasına rağmen, atletizmi, potaya gidişleri, savunma ribaundu alıp hızlı hücumları başlayıp bitirmesi ve sürpriz top çalmalarıyla takıma büyük katkı veriyor. 3 Numaradaki süreleri paylaşan diğer oyuncu da bu sene 34 yaşında olan Kurbanov. Fiziksel avantajları ve ceza şutlarıyla o da pozisyonu için önemli bir oyuncu.

FB Beko 3 numara pozisyonunu Ulanovas, Pierre ve Eddie ile oynuyor. Bununla beraber bu sene pozisyonsuz oyuncu sayısının fazla olması nedeniyle 3 numarada bazen değişik isimleri de görebiliyoruz. Ancak bu pozisyonda genel olarak CSKA’nın ağır bastığını söyleyebiliriz. Özellikle birazdan bahsedeceğimiz 4 numara pozisyonu için 3 numaradan destek almak zorunda kalan FB Beko için bu departman biraz zorlu geçebilir.

4 ve 5 numaraları beraber değerlendirmekte fayda var. Shengelia ne kadar 4 numara olsa da özellikle CSKA onu daha çok 5 numara gibi konumlandırıyor. Maçlara genelde onun sırtı dönük oyunlarıyla başlıyorlar. Çok iyi bir saha görüşü olmamasına rağmen ikili sıkıştırma geldiğinde topsuz potaya hareketlenen oyuncuları görebiliyor. Dış şut özelliği olmasına rağmen onun da güvenilir bir şutör olduğunu söylemek zor. Ribaundlarda ise bu sene büyük bir iştahla oynadığını söyleyebiliriz. İki maç sonunda aldığı ortalama 8,5 ribaund ile takımına katkı veriyor. Uzun rotasyonundaki diğer oyuncular Bolomboy ve Voightmann. Bolomboy, Milutinov’un yokluğunda 25 dakikaya yakın sahada kalıyor. Atletizmi haricinde çok önemli bir özelliği yok. Ancak ceza şutlarına dikkat etmek gerekiyor. Bu sene rotasyonda biraz daha geride kalsa da Voigthmann çok daha tehlikeli bir hücum silahı, ancak onun savunma zaafiyetleri süreleri Bolomboy’a kaydırıyor.

FB Beko’da zaten bilindiği üzere 4 numarada bir tek Barthel var. Ancak burada bir hatırlatma yapma ihtiyacı duyuyorum. Obradovic’in geldiği ilk sezondan itibaren biz hiçbir dönem 4 numarada 2 tane oyuncu ile sezona başlamadık. Bir tek ilk sezonda Bjelica&Kleiza ikilisi vardı. 2015 yılında Bjelica, 2016 yılında Antic, 2017 yılında Antic, 2018 yılında Melli, 2019 yılında Melli ve son olarak geçen sene Williams ile sezona başladık. Bu dönemlerde zaman zaman Vesely, Kalinic, Datome bu pozisyona destek verdiler ama hep tek oyuncu ile kalmıştık. Bu senede yine tek Barthel var. Ona Vesely, Pierre, Ulanovas ve Eddie maça ve rakibe göre destek oluyorlar.

Vesely’nin bu seneki iştahı ve formu ile Barthel’in sahada yer aldığı zamanlarda oyun bilgisi ve tecrübesi uzun rotasyonundaki olumlu taraflar. Vesely MVP olduğu sezondakine benzer bir görüntü çiziyor. Oyunu bilen, enerjisini sahaya yansıtan, takıma destek olup açıkları kapatan, ribaundlarda iştahlı bir lider izliyoruz. Hatta eski dönemlerde zaman zaman sinirlerine hakim olamayan Vesely bu konuda bile daha olgun davranıyor. Vesely’deki olgunluk ne kadar yüksekse , Hamilton’daki toyluk da o kadar fazla. Çok iyi niyetli, çemberi korumak konusunda önemli bir açığı kapatıyor, çabuk ayakları sahanın her iki tarafında da çok işe ayrıyor ancak karar verme, ne yapacağı bilme , doğru tercihler yapma konusunda gideceği çok yol var.

Bu doğrultuda bakınca uzun rotasyonunun öne çıkan takımın seçmek biraz daha zor. Tam kadro olsalar bu ibre net CSKA’ya kayardı ancak Barthel’in de oynayacak olması işi ortada bırakıyor.

Sonuç olarak 1-2 pozisyonlarında daha iyi , 4-5 pozisyonlarında ortada 3 numaralı pozisyonda da geride olduğumuz bir maç bizleri bekliyor. Çok dar bir rotasyonla oynamak zorunda kalacak olan CSKA’yı bu durumda yakalamışken , ve 2 maçlık galibiyet serisiyle bu maça yüksek moral ile çıkmışken fırsatı değerlendirmek gerekli.

Herkese iyi seyirler.

Basketbolla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir