SARI KANARYA FİNALE UÇTU

Beklenen oldu ve Fenerbahçe Beko bir kez daha F4’a kalarak tüm basketbol severleri mutlu etti. Sarı Lacivertliler beşinci kez üst üste finallere giderek, CSKA’nın 8 yıllık serisinin ardından Avrupa’da benzer seri yakalayan ikinci takım oldu. Cümlelere kolay dökülen bu başarıların arkasında kuşkusuz, on yılı aşkın süredir yapılan yatırım var. Obradovic önderliğinde kurulan ve Fenerbahçe yönetimlerince desteklenen kadronun bir aileye dönüşmesi, çalışanından, taraftarına genişleyen kitlesi 2000’li yılların başından beri atılan adımların meyvesi oldu. Elde edilen başarıdan  daha da önemlisi, sporcuların oyuna duydukları saygı ve ortaya koydukları karakterleri ile çok özel hale getirdikleri bu ekibi seyredebildiğimiz için çok şanslıyız. 

Serinin dördüncü, Kaunas’daki ikinci maç bir kez daha dolu tribünler önünde oynandı. Fenerbahçe maça hızlı bir giriş yaparken, bu iş burada bitsin mesajını veriyordu. Üst üste isabetli hücumlarla, Zalgiris’in cevap vermesine fırsat vermeyen temsilcimiz, ilk çeyrekte Dixon’dan bulduğu 13 sayı, Datome  ve Sloukas’tan gelen basketlerle Zalgiris potasına 30 sayı bıraktı. Ev sahibi, serbest atışlarla oyuna tutunmaya çalıştı. 

İkinci çeyrekte inatçı kimliğini ortaya koyan Zalgiris oyuna ortak olmaya çalışsa da, doğru hücum organizasyonundan ödün vermeyen Fenerbahçe sayı bulmaya devam etti. Fenerbahçe savunmasının fauller nedeniyle direncinin düşmesini değerlendiren ve devre sonunu iyi oynayan Saras’ın öğrencileri çembere hücum ederek, soyunma odasına umutlu gitti 41-49

Üçüncü çeyrekte Dixon’un ilk çeyrekte kaldığı yerden devam etmesi ile skor bulan Fenerbahçe karşısında Zalgiris tempoyu ve fiziksel teması artırmak için uğraş verdi. Oyuncu değişiklikleri diri kalan ve ön alan baskısından vaz geçmeyen Fenerbahçe, Zalgiris’in organize hücumlarını keserek, rakibini bireysel çözümlere itti.

Dördüncü çeyrekte Zalgiris’in geri gelme çabalarına, guard sayısını artırarak cevap veren Fenerbahçe oyun kontrolünü rakibine bırakmadı. Erick Green’in şutları ve penetreleri ile sayı bulurken, Sloukas’ın usta işi organizasyonu hem zamanı hem maçı Zalgiris’in elinden çaldı.

Basketbol şehri Kaunas’ta son düdükle birlikte, Fenerbahçe Beko alkışlar altında başarısını kutlarken, Zalgiris’li oyuncular taraftarlarıyla kucaklaştı. İki teknik adam, bir kez daha dostluk görüntüleri sergiledi. Takım halinde 122 verimlilik puanı, %68.2 üç sayılık yüzdesi, 24 asistle oynayan Fenerbahçe’de Dixon 9/10 saha içi isabetiyle gecenin oyuncusu oldu. Mayıs ayında yapılacak finaller öncesi takımımızı yoğun bir hazırlık dönemi bekliyor. Sağlıklı bir hazırlık dönemi bu özel takımı şampiyonluğun en büyük adayı yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir