ZALGIRIS KAUNAS – FENERBAHÇE BEKO : 57-66 .. SAVUNMA İŞ BAŞINDA

Harika hazırlanmışlar. Tribünler, seyirci, takım herkes hazır. Daha önce kendi sahasında hiç playoff maçı kaybetmemiş bir takımı yenip seriyi 1-1 getirmiş olmanın, tüm dizginleri ellerine almış olmanın özgüveni ile sahadalar. Geçen sene yine favori olmadıkları Olympiacos serisinden de aynı şekilde çıkmış olmaları güven seviyelerini iyice arttırıyor.

Saras çok önemli bir taktisyen. Olan bitenleri çok iyi analiz eden bir koç. Ama elindeki kaynaklar sınırlı. Bunun için mutlaka hatasız coaching yapmak zorunda. İlk maçtaki farklı yenilgiyi bir koz olarak kullandığını düşünmek normal. Ben daha anormal düşündüm. Maçın büyük farkla bitmesini isteyen ve ikinci maça Fenerbahçe Beko’nun daha rahat çıkmasını planlamış olması ihtimalini bile düşünüyorum. Fenerbahçe Beko’yu sahasında yenebilmek için bu tarz ekstra olayların olması gerekiyor çünkü.

Maça Zalgiris klasik beşi ile başlarken, Fenerbahçe ise genelde rotasyonu genişletmek için kullandığı beşler yerine ideale yakın bir beşle başladı. 2-5 lik skora kadar hücumda sanki daha rahat edecekmiş gibi görünen Fenerbahçe anında vidaları sıkan Zalgiris savunması karşısında 4.46 saniye sayı bulamadı taa ki Gigi’nin üçlüğüne kadar.

İkinci maçtaki hücum taktiğini uygulayan Zalgiris ise özellikle birebirde iyi olan Westermann, Walkup ve Wolters üçlüsüyle sürekli potaya gitti. İlk çeyreğin sonlarına doğru oyunu olmasa bile skoru dengelemeyi başarsak da son hücumu kullanamayıp kaptırdığımız topla son saniye turnikesi yedik ve çeyrek sonuna 4 sayı geride girdik.

Zalgirisi savunmada sertliğini hiç bırakmadı. Sürekli oyun kurucularımızı ikili sıkıştırmalar ile zora sokup topa baskıyı hiç kesmediler. Organize hücum etmekte çok zorlanmaya başladık. İlk 4 dakika boyunca o ana kadar iyi olduğumuz tek alan olan hücum ribaundlarına Ahmet bir yenisi ekleyip 2 sayı buldu. Bir türlü açık atışlar dahil sayıya çeviremiyor kolay basketlerden ise hiç bulamıyorduk. İş iyice sıkıntıya girmeye başlamıştı, fark 26-17 ile 9 sayı Zalgiris lehine iken kaptan Melih çok önemli bir üçlük soktu üstelik el üzerinden. Çeyrek sonuna kadar üretmekte çok zorlansak da rakibin de çok skor bulamaması bizim maçta kalmamızı sağladı. Son hücumda Kostas’tan gelen üçlük ise gerçekten can verdi.

İkinci yarı ise ilk maçın tamamında ve ikinci maçın son 8 dakikasındaki savunma geri döndü. Hücumda hala iyi değildik ama savunmada vidalar sıkıldı ve arka alanda birebirlerde yenilmemeye başladık. Sayı bulmakta çok zorlanmaya başladılar. Bizde ise çok ihtiyacımız olan bir adam çıktı ortaya : Marko Guduric. Arka arkaya 2 üçlük bulan Guduric birden momentumu Fenerbahçe Beko lehine döndürdü. O ana kadar bir türlü istenilen çizgiyi yakalayamayan Kostas&Bobby ikilisin yerine oyuna giren Sinan’da çaldığı top ile fast break’i bitirince ilk defa 4 sayılık bir avantaj yakalandı.

Bu çeyreğin sonuna kadar Gigi ve Guduric’in hücumda , tüm takımın savunmada performans yükseltmesiyle oyunun kontrolü Fenerbahçe Beko’nun eline geçti. Son çeyrek ise çok stresli geçmesine rağmen Fenerbahçe tecrübesiyle Zalgiris’in geri dönmesine izin vermedi. Özellikle Gigi’nin 5 faul ile kenara gelmesinden sonra oyuna giren Melih’in yine çok kritik bir yerde attığı üçlük ile maç psikolojik olarak bitti.

Maçın detayları bu. Ancak ana resim şu : Şut sokamayabiliriz, basit hatalar yapabiliriz, pota altından bile kaçırabiliriz. Ama savunma yapmamamızın bir açıklaması yok. Bu takım ligin en iyi savunma takımı. Eğer alışageldiğimiz savunma enerjisini sahaya yansıtırsak mutlaka kazanırız özellikle Zalgiris gibi çok fazla silahı olmayan bir takıma karşı. Westermann ve Davies’in direksiyonu geçmesine izin vermemiş olmak ve Ulanovas’ın sırtı dönük oyunlarına alınan önemler onların kilitlenmesinde önemliydi. Bir yerden sonra öyle bir kilitlendiler ki o top kayıpları onlar için kaçınılmaz oldu.

Dün yine hücumda gerçek performansının çok altında oynayan isimler vardı . Takımın en önemli hücum silaları olan Kostas ve Bobby toplam 3 saha içi basketi bulabildiler. Ve sadece 4 asist yapabildiler. Bu asistler de maçın son bölümünde gelebildi.

Kalinic yine maçı sadece 2 sayı ile tamamladı. Melli 1/8 isabetle oynadı. Çok kötü şut attık maç boyunca. Ligin en iyi şut yüzdesine sahip takımı olan Fenerbahçe Beko %29 ile üçlük %44 ile ikili attı.

Sezon boyunca kazanmak için hep farklı yollar bulan Fenerbahçe Beko dün yine maçı kazanacak bir yol buldu . 16 hücum ribaundu aldı, rakibini sadece 11 asistte tutup 15 top kaybı yaptırdı, sadece 3 top çalmasına izin verirken yaptığırdığı 15 top kaybının 11’ini kendi çaldı.

Buraların takımı olan Fenerbahçe belki düşük performanslı bir kaç oyuncusu olmasına rağmen başta tüm maç boyunca sahanın her alanında harika oynayan Gigi ile, ikinci yarıyla birlikte takım hücumda lokomotifi olan Guduric ile, en kritik anlarda 2 üçlük sokan Melih ile, sakatlık sonrası kendini bulmaya çalışan Vesely’nin kendi gibi oynamasıyla, az da süre alsa yaptığı savunma ve çaldığı top ile takıma katkı sağlayacak bir yol bulan Sinan ile maçı kazanmayı başardı.

4.Maç ne olur bilinmez. İki takım da kazanabilir. Karşımızda çok saygı duyulması gereken bir rakip var. Yine inanılmaz bir salon ve enerji ile karşımıza çıkacaklar. Belki yener işi bitiririz belki İstanbul’da bir maç daha izleriz. Stres ve heyecan düzeyi çok yüksek olan bu maçlar belki bizi biraz yoruyor olabilir, diğer taraftan basketbol kalitesi , strateji savaşları , koç yönetimleri ve karakterli oyuncuları ile harika bir seri izliyoruz. Umarım oradan maçı alır geliriz. Psikolojik olarak üstünlüğü ele geçirmiş olmamız çok önemliydi. Artık stres Zalgiris üzerinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir