FENERBAHÇE BEKO – ZALGIRIS KAUNAS : 76-43.. SAVUNMA CEHENNEMİ

Fenerbahçe Beko’nun rakibinin belli olduğu günden beri birçok yorum ve analiz yapıldı. Zalgiris’in ne kadar iyi bir takım olmasından , son dönemde ne kadar formda olduğundan, silahlarından, zaafiyetlerinden konuşuldu. Birçok görüşe göre serinin favorisi Fenerbahçe Beko olmakla beraber çok zorlu maçların olacağı fikri ortaktı.

Ancak dün akşam oynanan maçı Obradovic ve Jasikevicius dahil hiç kimse tahmin edemezdi. Bu sezon 16 takım normal sezonda 240 maç yaptı, dün de iki adet playoff maçı oynandı. Bu maçların içinde 116-70 biten Bayern Munich-Daçka maçı dahil hiç bir takım dün Zalgiris’in kaldığı kadar çaresiz kalmadı.

Seri öncesinde her iki takımın da en büyük kozunun koçlar olduğunu söylemiştik. Bu iki koçun da takımlarını bu seriye çok iyi hazırlayacağını biliyorduk. Birbirlerini ve basketbol oynama şekillerini çok iyi bilen iki koçun karşılaşmasında mutlaka sürpriz bir şeyler bekliyorduk. Bu sürprizlerin hücumda olacağını tahmin etmiştik.

Obradovic yine her zamanki gibi bizlerden farklı düşündü. Fenerbahçe Beko’nun bu sene ne kadar Kostas’a çok bağımlı görünen bir hücum organizasyonu var gibi görünse de onsuz oynadığı maçlarda dahi hücumda hiç sıkıntı çekmediğini gördük. Aynı şekilde savunmada da her açığı kapatan , muhteşem yardım savunması yapan , tüm rakiplerini bozan bir Fenerbahçe vardı. Genelde rakibini dışarı püskürten potaya yakın hücum etme şansı vermeyen bir savunma stratejisi ile oynadı.

Dünkü rakip Zalgiris’in en güçlü yanının Davies önderliğinde potaya yakın oyunlar olduğunu da sadece Obradovic değil basketbol seyreden herkes biliyordu. Topun Davies’e inmesini sağlayan ana oyuncunun da Westermann olduğunu. Fenerbahçe’nin ana stratejisi öncelikle pas kanallarını kesip topun Davies’e inmesini engellemekti. Ve bunu harika yaptılar.

Davies’in 17 ve üzeri top kullandığı 6 maçın 5’ini kazandığını daha önce belirtmiştik. Peki dün kaç top kullanabildi Davies : 6 sadece altı. Bundan daha da kötüsü bu topların sadece 1 tanesini sayıya çevirebildi. Üstelik Vesely gibi onu en iyi savunacak oyuncumuzun maç boyunca faul problemleri nedeniyle oyuna girememesine rağmen Davies durduruldu. Ancak asıl konu topun ona gelmeden öncesiydi. Pas açılarını o kadar iyi kapattı ki Fenerbahçe savunması ona pas verebilmek için sürekli çok zorlama pasları denemek zorunda kaldılar ve bu onlara 23 top kaybı ile biten bir istatistik kağıdına neden oldu. Sadece 7 asist yaptıkları yerde asist/top kaybı oranında sezonun en kötü performansını sergilediler.

43 Sayı bir maç sonucu için inanılmaz bir rakam. Asist/top kaybı oranının felaket olmasının yanında %19 üçlük %42 iki sayılık yüzdelerinin de büyük etkisi var. Tam anlamıyla Fenerbahçe savunması içinde boğulmuş bir takım haline dönüştü Zalgiris. Boğuldukça ve çaresiz kaldıkça da daha kötüye gittiler. Ne herhangi bir oyuncu çare olabildi ne de Saras. Ki bu durumlardan onları çıkarabilecek çok fazla oyuncu seçenekleri yok.

Gelelim Fenerbahçe hücumuna. Aslında Zalgiris de savunmada çok konsantre başladı. Organize olmakta ve doğru şutu bulmakta Fenerbahçe Beko da zorlandı. Skor 9-5 Fenerbahçe Beko lehine iken 8-0 lık bir Zalgiris serisi geldi. Bundan sonra ise senaryo değişti. Başka Kalinic’in bireysel yetenekleri ile bulduğu sayılar kiliti açarken devamında , Guduric, Bobby ve Gigi ile kendi standardını yakaladı. Ve bunun içinde ne Kostas ne Vesely hiç yer almadılar. Sezonun en iyi iki oyuncusunun karşılaşmayı 4 sayı ile tamamladıkları düşünülünce Fenerbahçe Beko’nun ne kadar komple bir takım olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

Savunmada harika bir takım oyunu sergileyen Fenerbahçe’de genelde en az verim aldığı pozisyon olan 2 numaralarından en büyük katkıyı aldığı maçı oynadı. Guduric-Melih-Green üçlüsünden 34 sayı 7 asist buldu Fenerbahçe. Toplamda 76 sayı atılan bir maçta tüm sayıların %45’ine denk gelen bu rakam oldukça çarpıcıydı. Maç boyu aldığımız sadece 2 hücum ribaundu da gecenin ilginç rakamlarından bir diğeriydi.

Sıradışı bir basketbol ve sıradışı bir sonuç ile dün akşamı geride bıraktık. Evet sert bir mesaj verdi Fenerbahçe Beko rakibine. Ancak dünkü maçın dünde kaldığını çok iyi bilen bir koç ve oyuncu grubuna sahibiz. Yarınki maçta çok farklı senaryolar ile karşılaşmayacağımızı kimse söyleyemez.

Maçın istatistikleri :

https://www.euroleague.net/main/results/showgame?gamecode=241&seasoncode=E2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir