Fenerbahçe Beko Esti Geçti

Panathinaikos’un direnç gösteremediği maçta, Fenerbahçe galibiyete kolay ulaştı. Avrupa basketbolunun geçmişi başarılarla dolu, efsane takımı Panathinaikos eski günlerini arıyor. Üst üste gelen yönetim hataları, takım düzenine uymayan transferler ile kendine yakışmayan bir sezon geçiren yeşillere coach Pitino da ilaç olamadı. Panathinaikos takımında Calathes hariç kimsenin ne  oynandığını bilir bir görüntüsü yok. Sloukas oyuna girdikten sonra, kısa pozisyonlarındaki üstünlüğünü pekiştiren Fenerbahçe, akıcı oyunuyla darbeyi erken vurdu. İlk yarı bittiğinde galip takımın adı konmuştu.
Datome ile başlayan, Melih ile devam eden, Erick Green ile süslenen şut geçidi, Sloukas ve Muhammed Ali’nin senaryosunda hazırlanan romantik film gibiydi.  Filmin sevilen  adamı Kalinic, esas oğlanı Melli ve yardımcı oyuncusu Ahmet sahnelerini başarıyla oynadılar. Guduric’in imdadına  erken kopan oyun yetişti, oyuna kötü başlayan ve savunmada aksayan oyuncu rahatlayan oyunda dakika şansı buldu. Lauvergne ise Guduric ile birlikte dün akşamın hazır olmayan iki oyuncusundan biriydi.  
Melli’nin dış şutlarda aradığımız görüntüyü sergilemesi, ilerisi adına çok kıymetliydi. İtalyan oyuncu 4/5’lik üç sayı isabetiyle güven aşıladı. Erick Green son kısmında yer aldığı karşılaşmada, 14 dakikaya 12 sayı sığdırdı. Melih aldığı kısa sürede 7 sayı üretti. Datome zor şutlardan, kolay sayıları bularak 12 sayıya ulaşırken, hücum ribaundu, savunma ribaundu aldı, top çaldı, asist yaptı.  Basketbolu seven, basketbolcu olmak isteyen gençlere örnek olan Gigi’nin bu öz verili oyununu çok yakından izleyen Fenerbahçe’nin proje çocuğu, 18 yaşındaki Tarık Biberovic ilk Euroleague maçına adımını atarken salonu dolduran seyircinin alkışları yükseldi. Bu alkışlar Tarık için ne kadar değerliyse, maçın ilk yarısında sakatlanıp oyundan çıkan rakibin alkışlanması da basketbol adına, o kadar değerliydi.

Top paylaşımı ve 23 asist hücumda etkin bir Fenerbahçe izlemimizi sağladı. Sloukas’ın özellikle yarı saha geçişindeki hızı ve pas temposu F4 isteyen bu takımın en önemli silahı olacak gibi gözüküyor. Sarı Lacivertlilerde her görev her pozisyon net tanımlı olduğu için her oyuncu kıymetli. Bu nedenle mükemmellik için Guduric’in ve Lauvergne’in dünkü oyunlarına eklemeleri gereken şeyler var. Lauvergne’in hücumda setlere daha sadık, savunmada daha dikkatli olması, Guduric’in tereddütlerini kenara bırakması gerekiyor. Vesely de sağlığına kavuştuğunda Mart ayının ortasından itibaren yükselişe geçen bir Fenerbahçe bekliyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir