Euroleague’de 15.Hafta.. Rakip Güçlü Real Madrid

İlk yarının son maçında Euroleague’in zirvesindeki iki takım liderlik maçına çıkacaklar. Bu maçın bir çok önemi var :

  • Geçen sene finalde karşılaşan iki takım ilk kez karşılaşacak
  • Artık Fenerbahçe-Real Madrid maçları Euroleague klasikleri arasına girdi
  • Puan tablosunun en tepesindeki iki takım olmaları haricinde, sadece sonuç olarak değil oyun olarak da en iyi iki takımın maçı olacak.

Bu sene Doncic’in takımdan ayrılması ve yerine büyük bir transfer yapılmaması nedeniyle Real Madrid’in güç kaybedeceğini düşünenlerin sayısı hiç de az değildi. Doncic gibi bir oyuncu çok nadiren yetişen ve yeri doldurulabilecek bir oyuncu değil. Bu nedenle bence doğru bir hareketle onun boşluğunu doldurmaya çalışmadı Real Madrid. Zaten kadro zenginliği açısından belki de ligin en iyi takımı onlar . Tüm ligde her takımda ilk beş çıkabilecek tam 14 oyuncuya sahipler. Koç Pablo Laso da bu bilinçle takımı kullanıp rotasyonları belirliyor. Sadece 5 oyuncu 20 dakikanın üzerinde süre almış ve bunun en fazlasını 23 dakika ile Facundo Campazzo almış. Diğer 4 oyuncudan biri olan Randolph ortalama 21:44 dakika süre alırken diğer üç oyuncu Rudy , Ayon ve Llull 21 dakikaya bile ulaşmıyor.

Şimdi biraz rakamlara bakalım. O kadar çok kategoride liderler ki bu kadarını uzun zamandır hatırlamıyorum.

Verimlilik = 110,8 … Lig birincisi

Atılan Sayı = 89,2 … Lig birincisi

Top.Ribaund = 36,9 … Lig birincisi

Savunma Rib.= 27,4 … Lig birincisi

Asist = 20,7 … Lig birincisi

Asist/Top Kaybı = 173,7 … Lig ikincisi

Top kayıpları ve hücum ribaundları hariç hiçbir istatistikte ilk dördün dışında değiller.

Sadece hücumda değil, savunmada da hiç beklenmedik kadar iyi durumdalar. En az sayı yiyen Fenerbahçe’den sonra 76,8 sayı ile en az sayı yiyen ikinci takım olmalarından çok daha önemli bir rakam var ki o da rakibin verimliliği: 72,9 ile rakiplerinin verimliliğini en düşük tutan takımlar. Şimdi de rakiplerini rakamlarda nerede tutmuşlar biraz ona bakalım.

Verimlilik = 72,9 … Lig birincisi

Yenilen Sayı= 76,8 … Lig ikincisi ( Fenerbahçe 75,5 ile birinci)

Asist = 15,1 … Lig ikincisi ( Olympiacos 14,9 ile birinci)

2 Sayılık % = 50,4 … Lig üçüncüsü

3 Sayılık % = 34,8 … Lig birincisi

Yani karşımızda sadece çok iyi bir hücum takımı yok , aynı zamanda çok iyi bir savunma takımı var.

Peki bu takımı iki kere kim ve nasıl yendi ? İlk yenilgilerini Pire’de Olympiacos’dan aldılar. Bu maçı 40 ribaund , 21 asist, %40,6 üçlük yüzdesine rağmen kaybettiler. İkinci yenilgilerine kendi evlerinde CSKA’dan aldılar ki bu maçta biraz daha kötü oynadıklarını söyleyebiliriz.

Ancak iki maçın bir ortak yanı var ki o da Olympiacos’un 3 sayılık yüzdesi %52,4 , CSKA’nın ise %57,7 idi. Ve bir diğer belirleyici unsur da Sergio Llull’un iki maçta da oynamamış olmasıydı.

Doncic’in takımdan ayrılmasının ardından kadroda pg mevkiinde iki isim kaldı: Llull ve Campazzo. Bence bu ikiliden herhangi birinin olmaması durumunda üst düzey takımlara karşı zorlanmaları gayet normal. Diğer hiçbir pozisyonda bu tarz sıkıntı yaşamaz bir şekilde kadro içinde çözüm bulabilirler ancak oyun kurucu pozisyonu için durum daha kritik.

Artık Real Madrid basketbolunu Euroleague takip eden herkes biliyor. Çok tempolu, pozisyon sayısının fazla olduğu , pas trafiği ve boş koşuların bolca olduğu hücum setleri, işler tıkandığı zaman el yakan şutları sokan Llull , Fernandez ve Carroll gibi oyuncularla kilitlerin çözüldüğü, Ayon’un hem ikili oyunlardan hem sırtı dönük kendi pozisyonundan yarattığı sayılar, Randolph’un bir kısanın yeteneklerine sahip olmasıyla çok yönlü hücum opsiyonları, Reyes ve Tavares’ten gelen hücum ribaundları ve ikinci şans sayıları gibi saymakla bitmeyen özellikleri olan bir takım Real Madrid.

Savunmada da topa baskıyı iyi yapan, sert oyuncuları ile maçı sertleştirmekten çekinmeyen, savunma ribaundlarındaki başarıları ile kolay kolay ikinci şans sayılarına imkan vermeyen bir takımlar.

Yine de zaafları var. Tam kadro da çıksalar yenilmeyecek bir takım değiller. Tempoyu yavaşlatmalı, her şutlarına el göstermeli, mümkün olduğu kadar ribaundlarda etkin olmalıyız. Harika bir ilk yarıyı geride bırakan Fenerbahçeli oyuncalarda bu maça özel konsantrasyon olacağı kesin. Obradovic’in bu maçta da rotasyonu kısa tutacağını ve bir şekilde maçı kazanma yöntemini bulacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir