Liderin Yeri Sağlam

Diriliş ismi , bundan böyle çok sevilen bir TV dizisi olarak değil, Fenerbahçe CSKA maçının ikinci yarısının adı olarak anılacak. Geçtiğimiz Milano maçında, ikinci devrede istatistik kağıdını düzelten bir ekipten bahsederken hücum ribaundlarına dikkat çekmiş ve ribaundlar hariç her şey düzeldi demiştik. Dün gece sadece CSKA’nın sadece bir hücum ribaundu almasına izin veren Fenerbahçe, bu kez rakibinin istatistik kağıdına dokundu ve onları kendi Euroleague tarihlerinin en kötü performansı ile baş başa bıraktı. Bunu yaparken ilk çeyrekte 26 sayı bulan rakibini, ikinci yarı boyunca 27 sayıda tuttu. Başkaldırı, isyan, uyanış, adını ne koyarsak koyalım, ikinci devre gerçekleşen geri dönüşü sadece basketbol oyunu ile anlatamayız.

Tepe ikili oyunları ile başlayıp, devamında forvetten oynanan ikili oyunlarla Fenerbahçe’nin savunmasında gedikler açan CSKA, ters eşleşmelerde topu iyi dolaştırıp her defasında boş şutu buldu. 2 sayılık ve 3 sayılık yüzdeleri Sarı Lacivertlilerin tüm solunum yolunu tıkadı. Oyuncuların savunmadaki  gayretleri, kısalar  ön alanda çabuk geçilince boşa çıkıyordu. CSKA hücumda fire vermezken, savunmada dersini iyi çalışmış bir görüntü sergiledi. Ezbere bildiği Fenerbahçe hücumlarında topun rakibinin lehine dolaşmasına engel oldu. Clyburn ve Hackett’dan bulunan sayılar ile fark giderek açıldı. Devrenin son saniyesinde Fenerbahçe ilk isabetli üç sayılık atışını buldu ve ilk yarı 36-48 sona erdi.

İkinci yarı başlarken Fenerbahçe sahaya tek beyin, on kol ve bacaktan oluşan bir devle çıktı. Bu devin arkasında binlerce bağıran insan tek ses olmuştu. Topa uzanan her el uzuyor, şuta kalkan her kol yükseliyor ve her olumlu harekette gök gürlüyordu. Vesely adam değişmeli savunmada bir adım daha öndeydi. Sloukas ilk yarıdaki görüntüsünü silmiş, üzerine yapılan ilk iki hücumda pozisyonunu çok doğru almıştı. Guduric pas aralarını koşarak kapatıyordu. Sahaya yerleşim ustası Datome, nerede olması gerekiyorsa oradaydı. Melli kaçan şutların ribaundunu alarak tekrar hücuma dönüştürüyordu. CSKA, Fenerbahçe’nin bu tahrip eden savunmasına hücum edemezken, oyunun kontrolünü kaybetti. 6 dakika sayı atamadıkları sırada, içeriden dışarıdan atılan şutlara engel olamadıkları gibi, çember hakimiyetini Vesely’nin eline teslim ettiler. Doğru işleri yapma sırası ev sahibi ekipteydi. Guduric, Vesely, top çalma ve asistleri adeta Sloukas’a iş bırakmadılar. 19-0’lık fırtına sakinlediğinde skor tabelası 60-62 ile çeyrek sonunu gösteriyordu.

Avrupa basketbolunun keyfini yaşamak, üst seviye oyunu seyretmek isteyen basketbolseverler için kaçırılmaz fırsat haline gelen FB-CSKA maçlarına yakışır bir son çeyrek seyrettik. Lauvergne’in savunma hataları ile içeriden sayı bulan CSKA tekrar oyunun liderliğini ele aldı. Müthiş bir savunma ile geri dönen, maçı yakalamışken tekrar ivmeyi kaybeden Fenerbahçe, Ali’den bulduğu üç sayıya rağmen son beş dakikaya 7 sayı geride girdi. Itoudis Hackett ile Peters’ı tekrar oyuna alırken Fenerbahçe’nin maç içinde öğrenen bir takım olduğunu unuttu. Fenerbahçe sahadaki bu beşi bloke etmenin yolunu bulmuştu. Oynanan son beş dakikada dört hücum ribaundu alarak yakalanan 12-1’lik üstünlük lig liderine bir galibiyet daha getirdi. 79-75

CSKA’nın  %50 oranında  üç sayılık attığı bir maçta FB sadece 4 üç sayılık isabet bulmuşken, karşılaşmanın seyrini değiştirebilmek sarı Lacivertliler adına gecenin kazanımı oldu. İlk yarı 14/18 isabeti ile 2 sayılık atan CSKA ikinci yarıda 6/16’da kaldı. Takım halinde savunma ve hücum yaparak rakamlara yalan söyletmeyi beceren Fenerbahçe çiftli maç haftasında Karadağ’a mutlu gidiyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir