Euroleague’de 8.Hafta .. Rakip Darüşşafaka Tekfen

7 maçın geride kaldığı Euroleague normal sezonunda bu haftaki rakibimiz Daçka maalesef sadece 1 galibiyet alabildi. Ligin yine zayıf ekiplerinden Buducnost karşısında aldığı galibiyet haricinde 4’ü deplasman olan 6 maçtan toplam 106 sayı fark yiyerek mağlup ayrıldı. Aslında tek tek bakıldığında ligin şampiyonluk adaylarından CSKA ile deplasmanda oynadığı karşılaşmada ilk yarıda harika bir oyun ile 7 sayı önde girdiği üçüncü çeyrekte maalesef rakibine direnemeyip 26-10 luk skor sonrasında teslim olmuştu. Bu maçın ardından kendi sahasında oynadığı Barcelona maçının da son çeyreğine 64-58 önde girmesine rağmen son çeyrekte yine çok kötü bir oyun sonrası 7-21 lik çeyrek skoru ile maçtan boynu bükük ayrılmıştı. Son maçta Milan’ı konuk edip yine bu maçın son çeyreğine 69-68 önde girmesine rağmen 4.çeyrekte maçı kaybetmişti.

Yani 5.ve 6. haftalarda deplasmada oynadığı Baskonia ve Bayern Munich maçlarını dışarda bırakırsak kaybettiği 4 maçın 3’ünü tek çeyreklik kötü oyunlarla kaybettiler.

Birçok kişi Daçka’nın kadrosunun çok zayıf olduğu ve bu kadro ile ligde mücadele edemeyeceğini düşünüyor. Haksız değiller , kadro euroleague seviyesinde olmayabilir. Ancak bu kadro daha iyi bir basketbol da oynayabilir. Bu kadar atletik özellikleri yüksek ve enerjik bir kadronun en azından daha iyi bir savunma takımı olması beklenir. İyi hücum edemeyebilirsin, iyi şut sokamayabilirsin, sırtı dönük oyunları ve p&r hücumları kullanabilecek yetenekte oyuncuların olmayabilir. Tüm bunlar savunma yapmamanız için sebep değil, biraz istek biraz enerji ile çok daha iyi savunma yapabilirsiniz. Hele bu tarz bir takımsanız yani yetenekleri sınırlı bir takımsanız mutlaka iyi savunma yapmak zorundasınız.

Burada en büyük sorumluluk koç Ahmet Çakı’ya düşüyor. Takımını buna göre hazırlamalı. Diğer taraftan olaya Fenerbahçe cephesinden bakarsak her maçı ciddiye alan Obradovic için Daçka’nın bu durumun çok bir şey ifade edeceğini düşünmüyorum. Vesely’nin de katılacağı rotasyonda eğer fark olursa belki Green’in takıma adaptasyonu için iyi bir fırsat olabilir.

İstatistik anlamında baktığımızda ribaundlar hariç hiçbir istatistikte bugüne kadar rakiplerine izin verdikleri ortalamalardan daha iyisini yapabilmiş değiller. Bizim istatistiklerimizle de karşılaştırıldığında aynı durumu görebiliyoruz. Hem oyun anlamında hem de istatistik anlamında Fenerbahçe için tehdit oluşturacak bir görünüm sergilemiyorlar. Bu şartlar altında Fenerbahçe açısından iyi bir antreman maçından öteye gitmeyecek bir maç olarak görüyorum.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir