Fenerbahçe’ye Alman Pastası

 

Fenerbahçe savunma sertliğini bütün maça yayamadığı karşılaşmayı tecrübesi ile kazanmayı bildi. Koç Radonjic’in yönetiminde iyi bir maç çıkaran Bayern Munich bir çok oyuncusundan katkı sağladı. Kağıt üzerinde Fenerbahçe kadro olarak oldukça üstün gözüküyordu. Alman ekibi basketbol eğitimi yüksek bir kaç oyuncusunun yanına takım zekasını da eklemeyi başarınca rakibini zorlamayı başardı. Fenerbahçe Vesely’nin savunmadaki üstün gayreti arkadaşlarının açıklarını kapadı. Datome çok iyi bir maç çıkardı. Tecrübeli İtalyan istatistik kağıdının tamamını doldurdu. Oyunun her yerinde vardı. Sloukas 10 asist yaptı. Arkadaşlarını doğru yerde topla buluşturdu. Sinan aldığı kısa sürede kağıda yazılmayan ama savunmada enerji açığını kapayan işler yaptı. % 65 ile 2 sayılık, % 47 ile üç sayılık isabet bulan Fenerbahçe 9 hücum ribaundu alınca hücumda çok problem yaşamadı. Savunmada ise rakibine tam 19 hücum ribaundu verdi. Maçta öne geçebileceği, ivme yakaladığı dakikaları savunma yanlışlarıyla pas geçti ve Bayern Münich hep oyunun içinde kaldı. Ne kadar iyi oyunculardan kurulu olurlarsa olsunlar, tüm maç boyunca konsantrasyonu aynı seviyede tutamayan takımların Euroleague’de maç kazanmaları zor oluyor. Fenerbahçe için ihtiyaç olan enerji hakemin yarı sahayı 8 saniyede geçemeyen Bayern’e düdük çalmamasıyla ortaya çıktı. O saniyeden sonra seyirci  çok kuvvetli bir tepki verirken, oyuncu Williams’ın bir an tribüne hoş gözükmeyen saha içi davranışı tepkiyi ikiye katladı. Tribünden gelen enerji ile agresifliği artıran Fenerbahçe son dakikaları çekişmeli geçen maçta kontrolü elden bırakmayarak karşılaşmayı 88-84 kazandı.

İlk çeyrek sayı düellosu şeklinde geçti. 8 dakikada 6 asist yapan Sloukas, devamında 5 sayı atıp çeyrek sonunda kenara gelirken takımını 28 sayıya taşıdı. Bayern 26 sayıya ulaşırken Booker ve Lucic’den yedişer sayılık katkı geldi

İkinci çeyrekte takımlar sayı bulmaya devam etti. Datome’nin sayılarıyla ivme yakalayan Fenerbahçe, İtalyan yıldızı kenara geldikten sonra, Ali ve Erick’li bir beşle sahada yer aldı. Tahmin edildiği gibi hazır olmayan Erick Green’li beş çok uzun sahada yer almadı. Fizik olarak küçülen Fenerbahçe Datome’yi tekrar oyuna aldı. Bu dönemde Booker’ın ribaundları ile ikinci şansları iyi değerlendiren Bayern farkın açılmasına izin vermedi. Çeyrek sonucu 51-48 Fenerbahçe lehine oldu.

 

İkinci yarı karşılıklı top kayıpları ile başlayınca hücumlar yavaşladı. Savunmada dikkat gerektiren dakikalar arttı. Çeyreğin son yarısında oyuna giren Sinan savunmada yaptığı baskıyla arkadaşlarının konsantrasyonunu yükseltirken, hücumda verdiği iki sayı pası skoru 65-65 ‘e getirmeyi başardı.

Son çeyrekte Fenerbahçe yanına aldığı seyirciyle birlikte rakibini devirecek darbeyi vurmak istiyordu ancak beş dakikada Bayern’in bulduğu üç 3 sayılık isabet maçın son dakikalarına başa baş girilmesine sebep oldu. Datome ve Sloukas son sözün ev sahibine ait olduğunu hatırlatarak kalan dakikalarda kontrolü rakibe vermedi 88-84

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir