Güzel Maç

Anadolu Efes – Fenerbahçe Maçı…

 

Öncelikle basketbol adına sevindirici bir maç olduğunu söylemek gerekli. Her iki yarıyı da ayrı ayrı takımların domine etmesi, maç boyu mücadelenin hiç bitmemesi seyir zevki açısından çok iyi idi.

 

Maça gelince, Fenerbahçe fırtına gibi esti ilk devre, daha doğrusu Efes sadece atarak hiç savunmadan kazanacağını zannetti. Böyle olunca savunma da yapan taraf olan Fenerbahçe ilk devreyi 52-38 gibi bir farkla bitirmiş oldu. Efes’in ilk yarıda 6/10 ile 3 sayılık atmasına rağmen 14 sayı geride kalmasının sebebi savunma tarafında hiç varlık göstermemesi idi. Fenerbahçe tarafı da setlerini düzgün oynayıp istediği skorları hem de tüm ilk devre boyunca sadece 3 tane başarılı 3 sayılık atış bulmasına rağmen rahat bir tempoda önde götürdü.  İkinci devrenin başlaması ile her şey yer değiştirmiş olmasına rağmen tek değişmeyen Efes’in 3 sayılık yüzdesi oldu. Savunma yapmayan Efes savunma yapmaya, hücumda setlerini oynayan Fenerbahçe ise son saniye toplarına mahkum kalmaya başlayınca momentum Efes lehine döndü. Bu dönemde Özellikle Micic ve Beaubois’nın iyi oyunlarının yanı sıra Thibor Pleiss‘in katkıları ile beraber Efes farkı kapatıp 3. çeyrek sonunda 66-65 öne geçmeyi başardı. Dördüncü çeyreğin başlaması ile beraber sazı elen alan Efes, maçı seyreden taraf ise Fenerbahçe olunca maç da 89-83 Anadolu Efes lehine sonuçlandı.

 

Fenerbahçe adına 1 numaradan sadece Sloukas’ın vereceği katkının yetersiz kalması mağlubiyetin baş sebeplerinden gösterilebilir. Tyler Ennis’in geçirdiği üzücü sakatlık ile rotasyon darmadağın olunca Koç Obradovic’in de eli kolu bağlı kaldı. Zaten sene başından beri Guduric’in bir türlü yükselmeyen formu ile uğraşıyor Koç yanına bir de 5/17 3 sayılık yüzdesi gelince Efes rahatça içeri gömüldü. Jan Vesely görevini mükemmele yakın yaptı, maçın MVP’si hâttâ belki de haftanın MVP’si olacak bir performansı 24S, 8R, 7A’lik performans ve 36 verimlilik puanı ile gösterdi fakat yanına bir tek Sloukas katılınca mağlubiyet kaçınılmaz oldu.

 

Efes tarafında ise Micic – Larkin seçimini doğru yapan Koç Ataman, bunu meyvesini de galibiyet olarak aldı. İlk yarı varlık gösteremeyen Efes takımında ikinci yarı ile beraber uyanan bir Moerman ve Beaubois, koçun desteği ile direksiyona geçen Micic ve de bu sene ilk defa takım gibi oynayan Efes maçı kazanmayı hak etti. Vasilije Micic yaptığı 6 asist ve kritik anlardaki sayıları ile Efes adına günün yıldızlarından olurken. Rodrigue Beaubois 17S, 4A’lik performansı ile göz doldurdu. Her ne kadar maçın oyuncusu Beaubois seçilmiş olsa da bence maçın adamı 15S, 10R, 2A ile  Adrien Moerman idi. Bu arada Efes’in maç boyu attığı 23 adet 3 sayılık atışın 13 tanesinden toplamda 39 sayı bulması ve yakaladığı %56.5’luk yüzde zaten bu maç için yenilmelerini imkansız kılıyordu. Efes kalitesinde bir takım %56.5 ile 3 sayılık atıp bir de bu savunmayı yaparsa zaten bu seneki kadronun hakkı verilmiş olunur.

Fenerbahçe için ise yeni transfer Eric Green’in 3 sayılıklarına ve birebir oyunlarına çok ihtiyacı olacağı bu maçta bir defa daha gözler önüne serildi, belki Green savunmaya yeterli katkıyı vermeyecek ama geçen seneki kadrodan kaybedilenlerin skor gücü az da olsa telafi edilmiş olacak.

 

Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir