SARAS BAŞLADI, ZELJKO BİTİRDİ

Sezonun bu döneminde hedef maç olur mu sorusuna yanıtı parkede kurt hoca Obradovic verdi. Geçen sene yaptığı çıkışla herkesin geleceğin yıldız hoca adayı Jasikevicius bu maça takımını çok iyi hazırlamıştı. Eğer hedef üst sıralar, elit takımlar seviyesi ise Zalgiris’in bu maçtaki mentalitesi önem arz edecekti. Bunu çok iyi bilen Saras, ailesinden biri gibi yakından tanıdığı Obradovic’e baskın planlar hazırlamıştı.

Ön alanda yaptıkları tempolu pas trafiği ve ilk adımda kısaları çabuk geçmeleriyle, Fenerbahçe’nin yardım savunmasını alt üst ettiler. Fenerbahçe çok erken Vesely çözümüne başvurmak zorunda kaldı. Zalgiris’in enerjisi yüksek, hızlı ve agresif temposu devam ederken çek uzun beklenmedik şekilde iki erken faul yaptı. Zalgiris hücumda bunları yaparken savunmada da her penetreyi faulle kesiyor, pas aralarına mutlaka el sokuyordu. Pabuç pahalıydı.Koç Obradovic oyuncu değişiklikleriyle tempo akışına çareler aradı. Sloukas’ın ve Datome’nin tecrübeleriyle yaptıkları sayı katkıları, Datome’nin inatçı savunma gayreti maçın içinde tutunmalarını sağlarken, Guduric’in top kaybı ile başlayan hatalar zinciriyle akış tekrar ev sahibi lehine döndü.

Zalgiris pota altı sertliğinden vazgeçmezken, oyun kurucuları kenardan aldığı talimatla savunmayı okumaya devam edip, Fenerbahçe savunmasındaki her boşluğu işliyordu. Oyuncu değişiklikleri Sarı Lacivertlilere pansuman olmazken yapılan doğru şey bilinçli hücum seçiminden asla vazgeçmemeleri oldu. Kuşkusuz bunda Sloukas’ın her hücumu aynı dikkatle oynamasının etkisi büyüktü. Yunan guard sayı opsiyonları tükendiğinde korkmadan şut attı, oyun bireysel beceriye kaldığında asistleri ile takımını maçın içinde tuttu. 16 sayı farka kadar esen Zalgiris fırtınasına karşı maçın adamı rüzgar perdelerini çekti ve yıkıcı rüzgarı durdurdu.

Bu kadar sert ve tempolu geçen bir ilk devreden sonra, fiziksel yorgunluklar eklendiğinde kadro derinliği ve taktik uyumun maçı alacağını, detayları işlemenin zamanı geldiğini her iki koç da biliyordu. Fenerbahçe’nin ilk pota dibi etkin hücumunda Saras hemen molayı aldı. Pota altındaki sertliğin kaybolmasını istemiyordu. Bu arada Fenerbahçe başka bir şey yapıyordu ön alanda geçilmezken, topa baskıyı artırmıştı. Zalgiris hücumda aksamaya başladı. Top kayıpları arttı, set oyunundan taviz verip bireysel mücadeleye başladı. Bu Obradovic’in rakibini yavaşça içine çektiği tuzaktı.

Şimdi yapılacak şey etkin hücum edebilmekti. Tam konsantrasyonla oyuna devam eden Zalgiris’e karşı hücum hamlesi üç oyun kuruculu düzen ile geldi. Bu maç için planlanan oyunun baş aktörü Sloukas’ın yanına pas temposunu hızlandıran Ali Muhammed ve driplingleri ile delici rolü oynayabilecek Tyler Ennis eklendi. Fenerbahçe hücumda topu istediği gibi yönlendirirken asist üzerinden sayılar bulmaya başladı. Bu arada bir pay da Datome’ye çıkarmak gerekiyor. Savunmada inanılmaz çalıştı ve ihtiyaç olduğunda hücumda arkadaşlarına siz işinize bakın ben bu şutları  sokarım dedi.  Böyle riskli oyunları ancak bu kadar çalışkan ve bu düzeyde oyuna saygı duyan oyuncularla oynayabiliyorsunuz. Lauvergne ve Vesely beşinci adam olarak bir birlerini tamamladılar ve böylece Vesely’nin faul problemini de idare edebildiler.

Saras’ın taktik dehası hırsı, Zalgiris’in takım oyunu ve basketbolu, Kostas Sloukas’ın resitali, Obradovic’in kafasındaki resmi sahada çizen Fenerbahçenin oyuncuları bize çok keyifli bir basketbol akşamı yaşattılar.

Maçın sonucu : Zalgiris 75 – 82 Fenerbahçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir