1.78’lik Dev Adam

 

Fenerbahçe maça başladığında, pota altını kullanma konusunda kararlıydı. Khimki bu düzenli ve sette ısrar eden Fenerbahçe’yi savunma yerine, kısa yolla skor bulma yönüne gitti.  Shved’in önderliğinde bulduğu her şut imkanını geri çevirmeden, topu potaya atma yolunu seçtiler. Yüksek yüzde sonucu bol skora ulaşınca, Fenerbahçe’nin bu oyuna bir yerden katılması gerekiyordu ve iki takımda yüzde yetmişlerin üzerinde dış atışla oyuna başladı. Şutlar skoru ve tempoyu yükseltince seyir zevki güzel bir oyun ortaya çıktı.

Vesely’nin adam değişmeli savunmada önde kalabilme kabiliyeti az da olsa bir avantaj yaratıyordu. Melli’nin 9 sayılı ilk çeyrek performansı, Sloukas’ın hem sayı hem organizasyon destekleri ile tempolu oyunda 28 sayı bulan Fenerbahçe 21 sayı yediği çeyreği sıkıntıya girmeden önde geçti. İkinci çeyrekte, Kalinic destekli savunma kaynaklı sayılar ve oyuna giren Lauvergne’den bulunan pota altı sayıları ile sayı üstünlüğünü sürdüren Fenerbahçe Tyler oyundayken hızlanan tempoya uygun bir kaç hücum yaptı. Amerikalı guard topu eline aldığında çok çabuk potaya bakıyor ya kendi driplingi üzerinden ya da açık alan pasları ile takımı bir anda potaya götürüyor. Hatta NBA maçı paslarından örnekler sundu ancak bunları yaparken yaptığı top kayıpları bir Obradovic takımında uzun süre alması için henüz erken olduğunu düşündürtüyor. Bu tempoyu takım halinde oynarken sağladığı anda silahlardan biri olacaktır.  Khimki Shved’in üzerindeki savunmayı, Dee Bost’un desteğiyle aşmayı başardı. Gill’in sayı katkısı, top kayıplarına rağmen Shved’in asistleri Khimki’yi oyun içinde tuttu ve devre 54-43 Fenerbahçe üstünlüğü ile kapandı.

Khimki ikinci yarıya savunma gayretiyle çıktı. Hakemlerin sertliğe izin verdiği akşam onlar için avantaj olabilirdi. Tam tersi Fenerbahçe savunmada gevşek başlayınca hücuma temposuz çıkmak zorunda kaldı ve üst üste top kayıpları yaptı. 10-0 lık Khimki serisi oyunun seyrini değiştirdi. Fenerbahçe moladan sonra bir kaç savunmada adam değiştirmeyerek Shved’in savunmacısını üzerinde bıraktı. Adam adama yakın bir savunma başladı. Bu kez Gill’in etkinliği artınca Fenerbahçe normal savunma düzenine geçip Ali Muhammed’i oyuna aldı ve ne olduysa ondan sonra oldu.

Düzenli birliklere karşı vur kaç taktiği ile sahada olan Khimki bu kez kendi silahı ile vuruluyordu. Kendi şutunu yaratan Ali Muhammed bire birleri ve ikili oyunları değerlendirip  potaya gönderdiği peş peşe sayılarla oyunu açtı. Boyu küçük, büyük yürek on iki dakikada 14 sayı, 3 ribaund, 2 asist üretti. Oyundan çıkmak üzere olan Datome, tempo artınca oyunda kaldı ve ikinci tehdit unsurunun sahada olması Fenerbahçe’nin uzunlarını da rahatlattı ve Fenerbahçe 93-85 galibiyete uzandı.  İkinci maçtaki ikinci galibiyet Litvanya  yolculuğu öncesi iyi bir moral oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir