EUROLEAGUE’DE İLK GECE

Fenerbahçe ilk Euroleague maçında galibiyete kolay ulaştı. İlk çeyreğe hızlı bir giriş yapıp, ilk yedi dakikada farkı çift haneli sayılara çıkardılar. Bu fark maçın kontrolünü ele almalarına yetti. Fenerbahçe yedi dakikada elde edilen üstünlüğü, tecrübesiyle kırk dakika boyunca sürdürdü. Oyunun kontrolünü bırakmadan maçı tamamladı.

İki takım da maça isabetsiz dış şutlarla başladılar. Şut ile sayı bulamama yarışı şeklinde  geçen ilk bölümde Fenerbahçe ilk 6, Canaria ilk 11 dış şutunu kaçırdı. İlk on dakikada on sekiz ribaund alan ev sahibi rakibinin erken havlu atması için zemini hazırlamıştı. Çeyreğin son iki dakikasında oyuna giren yeni transfer Ennis, peş peşe üç faul yapınca  Euroleague’de oynayan en yaşlı oyunculardan biri olan Albert ile sayı imkanı bulan Canaria çeyreği 22-10 geride kapattı.

İkinci çeyreğe de Vesely Airlines’ın hava saldırıları ile başlandı. Çek oyuncu ilk çeyrek ortasında girdiği oyunda, rakibin pota altını domine etmeye devam etti. Jan, rakip uzunları etkisiz hale getirince, konuk ekip dışarıdan çember dövmeye devam etti. Evans’ın bireysel çabası konuk ekibe biraz nefes aldırdı. Bu kez Sloukas devreye girdi ve Kalinic ve Lauvergne’e yaptığı servislerle kontrolü elden bırakmadı. Devre 49-35 Fenerbahçe lehine kapandı.

İkinci yarının başında ribaundlarda dikkatsiz başlayan Fenerbahçe rakibine ikinci şansları verince Canaria bir hamle yapmaya çalıştı. Obradovic’in erken mola ile oyuna müdahalesi, Vesely’nin tekrar oyuna girmesi ile çabuk toparlanan Sarı Lacivertliler, İspanya temsilcisini yaklaştırmadı. Sinan’ın oyuna girdikten sonraki enerjisi, takıma katkı yapma isteği, çok iyi bir gece geçiren Vesely’nin asist desteği ile çeyrek 71-55 kapandı.

Güvenli farkın oluşması ile değişik beşler deneyen koç Obradovic, son çeyreği Tylor Ennis ile oynattı. Top paylaşımı ile pozisyon zenginliği yakalayan Fenerbahçe, Kalinic ile bulduğu sayılarla farklı önde girdiği maçın sonunda 97-72 galip gelmeyi başardı.

Fenerbahçe’nin sezondaki ilk maçı olması dolayısıyla bu maçta yaşanan savunma aksaklıklarının üzerinde bir değerlendirme yapmak çok doğru olmayacaktır. Yeterli kontrolün sağlandığı, gereken top paylaşımının yapıldığını söylemek yeterli. Takımın isteği her zamanki gibi yerinde ancak Fenerbahçe enerji için gereken yakıtı Vesely’nin oyuna kattığı ateşten buldu. Sert takımlar karşısında bu enerji yetmeyebilir. Daha çok oyuncudan hırs katkısı gelmesi daha iyi olacaktır. Sloukas zaten belli bir düzende oyunculardan verim alınmasını sağlıyor. Dün Lauvergne, Kalinic ve Datome Sloukas’ın yardımlarıyla verimli bir maç çıkardılar. Ennis için ise sadece bir tanışma maçı oldu. Sürelerin, sayıların dağıldığı takımda göze çarpan istatistik, toplam 126 verimlilik puanı olurken Vesely’nin  19 sayı, 11 ribaund, 3 asisti, Kalinic’in 16 sayısı öne çıktı. Rakibe verilen 20 hücum ribaundu ise tedbir alınması gereken istatistik oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir