Bu Yolda Dönüş Yok

Basketbol sayılar oyunudur. Sahanın her yerinde olanı biteni, oyuncuların performansını sayıya dökerek ölçme şansınız vardır. Sezon elemelerin oynandığı döneme geldiğinde Fenerbahçe kalemi kağıdı bir kenara bıraktırıyor. Ülker spor salonunun içinde oynanan maçlarda bir kez daha şahit olduk; Nefesin yetmediği , kafaların karıştığı, enerjinin bittiği anlarda seyirciden gelen yedek enerji devreye giriyor. Bir avantajı daha var Fenerbahçe’nin; rakip pas yollarını , pozisyon üstünlüğünü bloke etse dahi Fenerbahçe’nin saha yerleşimi ve ezbere oynadığı setler sorunu çözüyor.

Dün Baskonia’nın başına gelen buydu. Fenerbahçe üç sayı gerisinden kaçırdığı bir çok boş şutta isabet bulsa bambaşka bir senaryodan bahsedebilirdik. Baskonia  vazgeçmeden devam ettiği baskılı ve yorucu savunması ile pas yollarını tıkayıp Fenerbahçe’yi set hücumuna bıraktı. İlk devrede Fenerbahçe bu savunmaya Sloukas’ın organizasyonunda sabırla set hücumu oynayarak cevap verdi. Baskonia rakibine top kaybı yaptırdığında ise Sarı Lacivertliler aynı agresiflikle cevap verdiler. Oyun temasa dönünce enerjisi daha yukarıda olan Fenerbahçe hem ribaundları zorladı hem de rakip uzunları faul problemine soktu. Baskonia ise hücumda ilk maça oranla daha dikkatli seçimler yaptı. Fenerbahçe’nin  ön alan savunmasında Vesely’siz anları iyi değerlendirdiler. Doğru dış seçimleri ve penetreler ile dengesini bozdukları rakip savunmaya karşı sayı buldular.

İlk yarı  53-49 Fenerbahçe üstülüğü ile kapandı. Takımlar ikinci yarıya çıkarken Baskonia tüm kartlarını oynamış maçın seyrini kendi istediği tempoya oturtmuştu. Obradovic’in elinde ise açmadığı kartlar vardı.  Oyun ilk devredeki haliyle devam ederken çeyrek ortalarında Vesely’nin üçüncü faulünü almasıyla dengeler değişmeye başladı. Bu dönemde Kalinic sorumluluk alarak hücum kısmını rahatlattı. Baskonia önce Thompson sonra Ahmet ile oynayan savunmaya karşı kolay sayı bulunca fark bir sayıya kadar indi. Obradovic Melli’nin beş numara , Datome’nin dört numara oynadığı hamlesini yaptı. Melli’nin akıllı oyunu ve Datome’nin savunma zekasıyla beş dakikada sadece dört sayıya izin verdiler. Baskonia sıkıntısını Janning ile çözdü. Bulduğu isabetli şutlarla yeniden tehdit oluşturdu. Enerjiye ihtiyaç olan anda taraftar sahnedeydi. İlave enerji Vesely ile kenardan geldi, tekrar iki uzunlu sisteme dönüldü. O anlarda Fenerbahçe boş şutları kaçırdığı için rakip bir hamle şansı daha yakalamak üzereydi. Wannamaker oyun 86-82 iken rakibin defansa yerleşemediğini gördü ve fişi çeken şutu attı.

Fenerbahçe karşılaşmayı 95-89 kazanarak Final Four yolunda büyük avantaj elde etti. Fenerbahçe bu oyununu sürdürürse Baskonia’nın seride galibiyet elde etmesi için sıra dışı işlere ihtiyacı olacaktır. Kendi seyircisi önünde oyanayacak Baskonia şans yakalamak için elinden geleni yapacaktır ancak Fenerbahçe’yi üç maç üst üste yenmeleri bir hayli zor. Obradovic ve öğrencilerinin Belgrad yolu kısalmış gözüküyor.

Can Sönmez

İstanbul, 21 Nisan 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir