Kim Korkar Play-off’tan

Fenerbahçe bakımını yapmış , deposu dolu bir arabayla yola çıkar gibi final yoluna çıktı. Dişliler yağlanmış, ayarlar yapılmış , pedala hafifçe dokunduğunda hızını alır hale gelmiş ,makine düzeni içinde ,doğru vitesle deviri istediği gibi ayarladı. Fenerbahçe’nin kontrolü altında geçen maça Baskonia baskılı başlamak istese de karşılaştığı savunma duvarı , İspanyol ekibini geriye itti.

Granger’ın yokluğunda savunmada fizik eksikliği çekmesi muhtemel Baskonia’nın bu zaafını , Fenerbahçe maçın hemen başında işledi ve Wannamaker’ın oyuna iyi girişiyle sayı sıkıntısı çekmeden maça başladı. İlk çeyrek bittiğinde Baskonia organize hücumdan sadece iki tane basket çıkarabilmişti , atılan on bir sayının geri kalanı Fenerbahçe’nin basit hatalarından geldi.

İlk çeyrekte James Nunnally’nin  çaldığı üç top Fenebahçe’nin topa baskısının en güzel özetiydi.

İkinci çeyrekte rotasyona dahil olan oyuncularla birlikte aynı savunma sertliğine devam eden Sarı Lacivertliler,  ilk çeyrekte elde ettikleri sayı farkını çeyrek ortasına kadar  korudu. Pas temposunun normal sezona oranla  gözle görülür derecede arttığı ve asistlerle top paylaşımının doruğa ulaştığı çeyrekte , Sloukas’ın kusursuz oyunu Baskonia savunmasının süngüsünü düşürdü. Savunma dengesi bozulan Baskonia geçiş hücumlarına fırsat bulamayıp sayı üretemedi ve devrenin sonunda fark açıldı ve Fenerbahçe devreyi 43-26 önde bitirdi.

İkinci devreye Baskonia boyalı alanda faullü ve sert bir savunma ile başladı. Daha kısa sürede potaya giderek sayı bulma kararı ile sahaya çıktıklarını ilk hücumlarda belli ettiler. Pota altında top kayıpları artan Fenerbahçe geriye iyi koşarak zararı azalttı. Çeyreğin sonuna doğru bulduğu dış atışlarla farkın erimesine izin vermedi.

Son on dakikanın başında Baskonia bir atak yaparak direnç koymak istedi. Taraftarları ile birlikte ev sahibi avantajını kullanan Fenerbahçe’yi son çeyrek başında yakalayamazlarsa maçı geride bitireceklerini anlamışlardı. İki dakika süren Baskonia rüzgarını Melli ile durduran Fenerbahçe Sloukas’ın vitesi artırması ile maçın sonunu kontrolü altında önde bitirmeyi başardı.82-73 Obradovic yönetiminde onuncu play off maçında onuncu galibiyetini aldı. Rakibine net mesajlar vererek aldığı bu galibiyetten sonra gözler cuma akşamındaki ikinci maça çevrildi.

Fenerbahçe Schengelia’nın bulduğu sayılardan çok , onun üzerinden kurduğu hücumlara önlem almıştı. Top kayıpları ve boş dönülen hücumlarda hem baskı hem geri koşmayı ihmal etmeyerek geçiş hücumlarını kapattı. Granger’ın yokluğunda kısaların üzerinden hücumu düşündü. Sorular bu maç özelinde çalışılan yerden geldi. Bakalım serinin ikinci ayağında bizi neler bekliyor?

Can Sönmez

İstanbul, 19 Nisan 2018

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir