Atan mı, tutan mı?

 

Final Four öncesi son viraja geldik, takımların son kozlarını oynayacağı bu 5 maçlık seride 3 galibiyet tur atlamak için yeterli olacak. Sezonu başladığı gibi bitiren Fenerbahçe ile sezona iyi başlayıp, düşüşe geçtikten sonra son maçlarda yakaladığı yüksek form ile kendini Play-off’a atan Baskonia arasında zevkli geçmesi beklenen bir seri var önümüzde. İlk 2 maç İstanbul’da oynandıktan sonra İspanya’da 2 maç ve gerek kalırsa 5. maç İstanbul’da oynanacak. Takımların sezon içi istatistikleri üzerinden bir yazı derledim. Umarım maçları seyrederken size biraz ışık tutabilmeyi başarırım.

 

Öncelikle takımların istatistik liderlerine bir göz atalım;

 

Fenerbahçe:

 

Sayı:

Jan Vesely: 12.9

Brad Wanamaker: 11.4

James Nunnally: 10.3

Kostas Sloukas: 10.1

Gigi Datome: 9.6

 

Ribaund:


Nicolo Melli: 5.2

Jan Vesely: 4.9

Jason Thompson: 4.1

Gigi Datome: 3.6

Brad Wanamaker: 2.6

 

Asist:


Kostas Sloukas: 5.0

Brad Wanamaker: 3.9

Marko Guduric: 2.0

Jan Vesely: 1.7

Nicolo Melli: 1.7

 

Baskonia:

 

Sayı:

Tornike Shengelia: 13.9

Rodrigue Beaubois: 12.1

Jayson Granger: 9.6

Johannes Voigtmann: 8.6

Matt Janning: 8.0

 

Ribaund:

Tornike Shengelia: 6.2

Vincent Poirier: 5.2

Johannes Voigtmann: 4.4

Janis Timma: 2.6

Kevin Jones: 2.5

 

Asist:


Jayson Granger: 5.3

Marcelinho Huertas: 3.4

Tornike Shengelia: 2.1

Luca Vildoza: 2.0

Johannes Voigtmann: 1.7

 

Bu sayılar en azından rakibi ve kendimizi daha iyi tanımanız için yardımcı olacaktır.

Görülenlerin ufak bir özetini yapmak gerekirse; Tornike Shengelia, Baskonia için çok değerli bir oyuncu fakat Fenerbahçe’de dağılım biraz daha homojen olmuş. Kimseyi çok fazla doyurmamış olsa da, Brad Wannamaker sahada istatiktiksel olarak gayet başarılı gözüküyor. Aynı şey Jason Granger için Baskonia adına söylenebilir yalnız şu notu düşmemiz lâzım, Granger sakatlığı dolayısı ile İstanbul’a getirilmedi. Bu nedenle ön alanda avantajımız gözüküyor. Huertas ve Vildoza’nın toplam asist sayıları ancak Kostas Sloukas kadar yapıyor. Bakalım gerçekten bunu avantaja çevirebilecek mi Fenerbahçe?

Gelelim takım istatistiklerine.

Fenerbahçe:

Maç başına atılan sayı: 80.7

Maç başına yenilen sayı: 75.2

Maç başına alınan sSavunma ribaundu: 20.1

Maç başına alınan hücum ribaundu: 8.4

Maç başına yapılan asist: 19.4

Maç başına top kaybı: 11.3

Maç başına top çalma: 6

Rakiplerin maç başına aldığı hücum ribaundu: 8.8

Rakiplerin maç başına yaptığı asist: 16.5

Rakibin maç başına top kaybı: 10.7

 

Baskonia:

 Maç başına atılan sayı: 82.9

Maç başına yenilen sayı: 79.1

Maç başına alınan savunma ribaundu: 22.3

Maç başına alınan hücum ribaundu: 7.7

Maç başına yapılan asist: 19.8

Maç başına top kaybı: 12.2

Maç başına top çalma: 6

Rakiplerin maç başına aldığı hücum ribaundu: 8.1

Rakiplerin maç başına yaptığı asist: 18.1

Rakibin maç başına top kaybı: 11.9

 

Rakip analizi yaparken en dikkatimi çeken de atılan ve yenilen sayılar oldu ve yazının başlığını da bu oluşturdu zaten. Fenerbahçe 75.2 sayı yiyerek kazanırken Baskonia 79.2 atarak kazanıyor. Yani Baskonia attıkça, Fenerbahçe ise yemedikçe var olan takımlar. Burada kilit yine savunmadan geçiyor, Fenerbahçe’nin  sakin oynayıp Baskonia’yı yavaşlatması lâzım. Maçın birinci kilit noktası bu bence. Fenerbahçe’nin en büyük sıkıntılarından biri ise verdiği hücum ribaundları, maç başına 8.8 gibi yüksek sayıda ribaund veriyor rakiplerine fakat Baskonia öyle çok da hücum ribaundu kovalayan bir takım değil. Fakat bu seride Baskonia bizi buradan vurmaya çalışacaktır. Özellikle 3 tane atletik oyuncusu Tornike Shengelia, Vincent Poirer ve Johannes Voigtmann ile. Bu 3 uzundan ikisinin ortak bir diğer özelliği de 3 sayılık atış da bulabilmeleri. Özellikle Voigtmann %58.5 gibi bir yüzde ile oynuyor ki dikkat edilmesi gereken bir şutör. Bizim de aynı özelliklere sahip uzunumuz Nicolo Melli var aynı karşılığı verebileceğimiz yalnız özellikle Jason Thompson ve Jan Vesely 3 sayıya çıkmaya çalışırlarken faul yapmamaya çok dikkat etmeliler yoksa başımız çok ağrıyabilir.

 

Fenerbahçe’nin 3 sayılık atış yüzdesi %42.4 gibi iyi bir yüzde. Buna karşılık Baskonia sene içinde rakiplerini %36’da tutmayı başarmış bir ekip. Ön alan savunmalarının iyi olduğunu gösteren bir oran bu. Bence ikinci kilit de 3 sayılık yüzdesi. Yüzdemizi 40’lar civarında tutmayı başarırsak bence oyun bize dönecektir.

 

Sene içerisinde 2 maç yaptık Baskonia ile ve bu maçların her ikisini de kazanmayı başardık. Her iki maçın ortak noktası rakibi %30’un altında 3 saylık yüzdesinde tutmak oldu. Bu da gösteriyor ki ön alan savunmasını iyi yapmak bu seride çok önemli olacaktır. Fenerbahçe’yi korkutması gereken atletizm olmalı gibi dursa da, özellikle Jan Vesely’nin bu tip maçlarda performansını nasıl arttırdığını ve Nikola Kalinic’in Play-off gelince kostüm değiştirdiğini ve bunların atletizm eksiğimizi kapatacağını bekliyorum.

 

Kadro derinliği olarak ise Fenerbahçe kağıt üzerinde çok daha ağır basıyor gibi dursa da Baskonia’nın kadrosu da hiç de küçümsenecek bir kadro değil. Granger’ın yokluğunda Beaubois’yı bençten getiremeyecekleri için burada biraz eksik kalacaklardır. Koç Martinez, Huertas’ı ilk 5 başlatıp rotasyonda genç Luca Vildoza’ya daha çok dakika verecek mi onu da göreceğiz.

 

Koçlar açısından baktığımızda Zeljko Obradovic tartışılmaz şekilde önde duruyor, sadece kağıt üzerinde değil ama oyuna müdahale olarak da karşısındaki Pedro Martinez üzerinde büyük üstünlük kurması muhtemel. Zeljko Obradovic buraları defalarca oynamışken, 56 yaşında olmasına rağmen koç Pedro Martinez buralarda çok deneyimli bir koç değil.

 

 

 

 

Serinin Kilit Oyuncuları:

 

Fenerbahçe adına Nicolo Melli bence X-Factor dediğimiz gizli kahraman olmaya en büyük aday. Baskonia adına ise Jason Granger’ın yokluğunda Rodrigue Beaubois’nın yükü artacağı gibi Tornike Shengelia’ya yardımcı olabilecek tek oyuncu gibi duruyor.

 

Serinin Kilit İstatistiği:

 

3 sayılık atış yüzdeleri. %40 a en çok yaklaşan bu seride önde olacaktır.

 

Sevgiyle Kalın,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir