Fenerbahçe Güle Oynaya

İkili maç haftasına , iç sahadaki maçı kazanarak başlamak isteyen Fenerbahçe maça istediği sertlikte başlayamadı. Kısa sürede yapılacak iki maç dolayısıyla rotasyona erken girerken , dış atışlarda yüzdeli isabet yakalayan Maccabi karşısında ilk çeyrek skor olarak geri düştüler. İkinci çeyrekte fark sekize çıktığında alınan mola ve sonrasında kısalan Fenerbahçe hücumda ekstra pasları düşününce düzenini oturttu. Top kaybını da kontrol eden sarı lacivertliler topa baskıyı artırıp , hücumdan aldıkları ritimle savunmayı sertleştirdiler.Top çalmalar ile Maccabi’nin hücum ritmini bozup kolay sayı üreten Fenerbahçe ikinci çeyrekte Datome’nin iyi oyunu ile farkı açtı. Maccabi üç sayılık isabetlerle direnmeye çalışsa da cevabı potasında çok çabuk gördü.

İkinci yarıda iyi oyununu sürdüren Fenerbahçe, savunmada devam eden baskısı ile Maccabi’nin hücumlarını sınırladı. Rakip pas opsiyonlarını yok eden Sarı Lacivertliler kısaların bireysel çabaları haricindeki hücum setlerini işletmedi. Önceki Maccabi maçlarındaki hatalarını iyi analiz eden Obradovic ve öğrencileri dün akşam hiç birini tekrarlamadılar. Ektstra paslarla hücumda tempo düşürmeyerek üçüncü çeyreği de farklı önde bitirdiler.

Dördüncü çeyrekte dönem dönem konsantrasyon kaybı yaşayan ancak skoru hep kontrolünde tutan Fenerbahçe , Maccabi’nin yaklaşmasına hiç izin vermedi. Rahat geçen gece ile ilk dörtteki şansını oldukça artırdı. Hemen bir gün sonrasında Kızılyıldız deplasmanına gidecek Fenerbahçe galip geldiği takdirde matematiksel olarak üçüncü sıradaki yerini garantilemiş olacak ve Olympiacos ile ikincilik mücadelesi verecek. Real Madrid’in on birinci mağlubiyetini alması dördüncülük mücadelesi için ortamı yangın yerine çevirdi. Dördüncü olmak için  tam dört takım mücadele içinde olacak dolayısıyla bizi oldukça heyecanlı bir 20 gün bekliyor.

Dün geceki kolay galibiyette Fenerbahçe’nin 22/7 asist top kaybı oranı etkili olurken, Guduric 23 sayı , Datome 16 sayı kaydetti. 12 oyuncu rotasyonda süre alırken tüm oyuncular ribaund katkısı verdi. Maccabi’nin üç sayılık yüzdesi %36.4 de kalırken Fenerbahçe % 52.1 ile üç sayılık atış kaydetti. Maccabi sadece sekiz serbest atış kullandı ve beş isabet bulabildi.

Can Sönmez

İstanbul 21 Mart 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir