FENERBAHÇE BUNU HEP YAPIYOR

Fenerbahçe Madrid’de ya kazanamayıp dördüncülük mücadelesi kaosuna katılacak ya da galip gelip Real Madrid’i kaosun içinde bırakacaktı. Maça fiziği yüksek , savunma sertliğini en yüksek derecede yapacak bir beşle başladı. Karşılaşmanın hakemleri alışılagelmiş Euroleague sertliğini bu maçta fazla bulup, faul yorumlarını abartınca maç önü planı çöpe gitti.  İlk devre boyunca oyunun sıkça durması , iki takımı da oyun düzeninden çıkardı. Real Madrid’in topu kapıp açık alanda hızlı hücum ile , rakibin konsantrasyonunu dağıtma becerisi, devreye giremedi. Aynı şekilde adam değişmeli savunma ile kısaların pas bağlantısını bozup, rakip hücumunu etkisiz kılmak isteyen Fenerbahçe de rakibine sık sık faul atışı vermek zorunda kaldı. Son iki buçuk dakikada Madrid atak etme şansını yakaladı iki top kaybından yararlanıp peş peşe 4 sayı buldular. Dixon’un 17 metreden attığı çaresiz şutun üç sayı olması ve peşine doğru yapılan hücumla Kalinic’den gelen  üç sayı üçüncü kez top kaybının eşiğinden dönen Fenerbahçe’yi oyunda tuttu. Devrenin sonuna doğru dozu artan  faul yorumları Madrid seyircisini, ekran başındaki basketbolseverleri dahi oyun dışına iterken , Obradovic isyan bayrağını açtı. Sonuç mu ? Bir faul de ona çalındı. Devre 45-40 Madrid üstünlüğü ile kapandı.

Böyle bir ilk devreden sonra , ikinci yarı bir şeylerin değişmesi gerekiyordu. Takımlar basketbola geri dönmek isteyince , hakemler de oyuna döndü. James Nunnaly’nin iki üç sayısı ile oyuna giren sarı lacivertliler , bu sayıları organizasyon üzerinden kaydettiler. Dün akşam iyi bir oyun çıkaran Sloukas’ın önderliğinde, kararlı ve her topu dikkatle kullanarak hücum eden Fenerbahçe dengeli hücumunun meyvesini savunmada doğru yerleşimle topladı. Bu kez sert savunmaya ihtiyacı olan Real Madrid’di. Hem savunmada  Fenerbahçe’nin kısalarına baskı yapmak hem de hücumda boyalı alanı kullanmak istediler. Beşinci dakikadan sonra Wannamaker’ın oyuna girmesi ile konuk ekip Sloukas’ı sayı opsiyonu olarak da kullanmaya başladı. Çeyrek sonunda Ayon’a inen toplara rağmen İstanbul ekibi otuzuncu dakikayı 68-65 önde geçti.

Son çeyrek keyifli bir Euroleague maçı izledik. Böylesi karşılaşmalarda iyi oyunun yanında sahaya enerji koymaya da ihtiyaç oluyor. Her iki takım da o açıdan iştahlıydı ve her topu istediler. Fenerbahçe faul probleminde olan uzunlarına rağmen geri adım atmadı. Vesely’nin oyunda kalmaya yetmeyen enerjisini, o beş faul aldıktan sonra , Jason Thompson devam ettirdi. İçeriden oynama şansı azalan Madrid Carroll ile dış atışlar buldu. Son on beş saniyede Rudy’nin bulduğu üç sayılık isabetle farkı bire indiren ve umutlanan Madrid’e topu çalma fırsatı vermeyen Fenerbahçe karşılaşmadan 86-83 galip ayrıldı. Rakibiyle arasındaki galibiyet farkını üçe çıkarıp , ikili averajda öne geçerek büyük bir avantaj elde etti.

Can Sonmez

Istanbul , 3 Mart 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir