İz Bırakanlar 7 – Hidayet Türkoğlu

WHO DO ? HE-DO

İstanbul Bayrampaşa’da Yıldırım mahallesi. Sokaklarında, uzun boylu erkeklerin, kızların endam gösterdiği, halkının büyük çoğunluğunun göçmen olduğu bir mahalle. Bu mahallenin zengininin zenginliğini hissetmez , fakirinin derdini duymazsınız. Her yerleşen birbirini daha önceden duymuş, tavsiyelerle mahalleye taşınmıştır. İnsanların zor hayatlarını kolaya çeviren bir dayanışmadır sürer gider. İşte böyle bir mahallede, Boşnak kökenli bir ailenin ikinci erkek çocuğu olarak dünyaya gelir. Yaşı geldiğinde Bayrampaşa İlkokulu’na başlar. Bir zaman sonra uzun boyu nedeniyle okulun basketbol takımına alınır. “ Ben deli dolu bir çocuktum, istemeden basketbola itildim. “ dediği spora başladıktan sonra kendi yeteneğinin farkına varacaktır. Okul müsabakalarında onu bir çift göz daha izlemektedir. Çavuşoğlu Koleji’nin okul takımı kurulurken onu gören Kemal hoca, ekonomik imkanı sınırlı aileyi ikna etmeye çalışır. Ailenin paraya ihtiyacı vardır. Çocuk ticaret lisesi okuyacak, muhasebeci olup para kazanacaktır. Kolej tarafından sağlanan burs basketbola itilen çocuğa kapı açar, aile ikna olur. Böylece Çavuşoğlu Koleji basketbol takımı liseler arası dünya şampiyonluğuna giden süreçte yeni bir isim kazanmıştır, Hidayet Türkoğlu.

2001 Eylül ayı Türkiye’de yapılan Avrupa Şampiyonası finallerinde , Türkiye milli takımı çalkantılı bir turnuva geçirmektedir. Bir şekilde çeyrek finale adım atar. Çeyrek finalde rakip güçlü Hırvatistan’dır. Büyük sayı farkı ile geri düşülen maçın son saniyesine kadar maçı bırakmayan Türkiye, Mirsad’ın kullandığı serbest atışla son saniyede beraberliği yakalar. Mirsad doğruca Hırvat yedek sırasının üstüne yürür. Hırvatlar Mirsad’ı hedef almışken, üzerlerine saldırıp, Mirsad’a destek çıkan ve kıpkırmızı kesilmiş suratıyla tribünleri isyana ortak eden Hidayet bir sonraki yarı final maçının kahramanı olacaktır. Almanya ile oynanan yarı finalde maçın bitimine iki saniye kala Hidayet kaydettiği 3 sayılık isabetle beraberliği sağlar. Uzayan maçta 14 saniye kala top Hidayet’in elindedir. 50 yılı aşkındır ilk 6 içinde bile yer alamayan Türkiye’nin Avrupa’da final oynamasına kararı veren Hidayet olur. Herkesin nefesini tutup , gözünü kapadığı anda , caddede yürür gibi kararlı, rahat ve etrafını hiç umursamadan potaya giden adam arkadaşlarıyla birlikte tarihe adını yazar.

Maçtan sonra duygularını, attığı cesaret dolu şutları soran spikere, olabilir atmışımdır diye cevap verecektir. Yıllar sonra bir röportajda 200 birikmiş e-postan olsa hangi üçünü açıp okursun diye sorduklarında, son üçünü diyecektir son çeyreklerin oyuncusu. Soğukkanlılığı , her zaman  yeteneği kadar öndedir. Son saniyede Kobe Bryant’a blok yapıp takımına ikinci şansı getiren, son saniyelerde attığı üç sayılarla, oynadığı takımı finale taşıyıp, kaderleri değiştiren basketbolcu olmuştur.

Oyunculuğunun ilk zamanlarında, oyun kurucu pozisyonunda oynamıştı. Alt yapı dönemi ile birlikte daha çok kısa forvet pozisyonunda oynamaya başladı. Oyun kuruculuktan öğrendiği oyunu okuma, kendine güveninden kaynaklanan insiyatif alma, top sürme ve şut yetenekleri ilerleyen kariyerinde bir çok pozisyonu oynayabilmesini sağladı.

Çavuşoğlu kolejinde başarılı işler çıkarırken Efes Pilsen alt yapısına adım atan Hidayet o yıllarda NBA hayalini kurmaya başlamıştı. NBA seviyesine göre mevcut olan eksikliklerini tamamlamak için hep çalıştı. 1996-2000 yılları arasında profesyonelliğe adım attığı Efes Pilsen ile F4 dahil bir çok başarılara imza atan kadroda yer alan Hidayet, 1.tur 16 sıradan NBA’e seçildi. İlk takımı Sacramento Kings’de (2000-03)Divac ve Stojakovic gibi Avrupa kökenli oyuncularla oynamanın ve Sırpça ,Hırvatça konuşabilmesinin avantajını yaşadı. O dönemler ülkede basketbola ilgi artmıştı , Türk Hido’nun ( Amerika’da lakabı Hedo olmuştu ) Amerika’da ne yapacağını seyretmek ayrı bir heyecandı. Bir çok basketbol sever sabaha karşı uykudan kalkıp “bizim oğlanın” ne yapacağına bakar olmuştu. Hidayet artan performansı ile dikkat çekiyordu hatta sırasıyla maçlarda kaydettiği sayılar 8-9-11-16-20 olunca sabahları işyerindeki konu olmaya başlamıştı. 2003-04 sezonunda bir önceki sezonun şampiyonu Spurs’a transfer oldu. Aynı sezon % 41.9 (101/241) üç sayılık isabetiyle NBA yedinciliğini elde etti. Bir sonraki sezon kariyerinde önemli yer tutan Orlando’ya 6 yıllık imza attı.

Hidayet hedefine ulaşmış gözükse de deli gibi çalışmaya devam etti. Orlando antrenmanlarını takip eden asistanlardan birinin not ettiği sayılar: 9 dakika , 5 noktadan , yirmişer şut . Dokuz dakikada 100 üç sayılık atış, çalışma temposunu özetliyordu.Orlando’da her şey çok iyi gitmeye başladı.  Hido 2004-05 sezonunda 500 asist ve 3000 sayı barajlarını geçti. 2007-08 sezonunda Dwight Howard’dan sonra takımının en skorer oyuncusu oldu. 82 maçın tamamına ilk beş başlayıp en çok gelişme gösteren oyuncu ödülünü aldı. Takip eden sezonda ilk beşte başladığı 77 maç oynadı. 2009 da NBA finali oynadı.

Çok kritik anlarda , hayati toplar kullanan basketbolcu bir çok röportajında , bu tür durumlarda taktik kalmaz dese de aslında basketbolun bir lideri varsa onun koç olduğunu ve oyun kurucunun saha içi lideri olduğunu kabul eder. Scottie Pippen , Grant Hill, Kobe Bryant beğendiği oyunculardır. Oyuncuların sorumluluk alması ve inandıkları topları kullanması gerektiğine inanır, oyuncunun böyle büyüyeceğini söyler. 2009 da Toronto’ya transferi sonrası aradığı rolü bulamadığı için Phoenix macerasına atılır. Sonrasında Orlando’ya dönüş yapan oyuncu kendine yeni bir hedef koyar. NBA de 1000 maça çıkan oyuncular arasına girmek istemektedir. İkinci Orlando döneminde , doping cezası, sakatlıklar kariyerini kesintiye uğratınca son transferini  LA Clippers’a yapar ve 2015-16 sezonunda kontrat almayarak 997 maç ile kariyerini sonlandırır.

Kariyerine Amerika’da devam ederken Türkiye ile bağlarını koparmayan Hidayet Türkoğlu siyasetle hep bağlantıda oldu. 2005 teki düğününde , şahitleri Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’dı. Oyunculuk sonrası, Cumhurbaşkanı danışmanlığı, Basketbol Federasyonu CEO‘luğu yaptı. Günümüzde Basketbol Federasyonu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Zaman zaman siyasi görüşleri, maddi talepleri eleştirilse dahi açmış olduğu spor okulları, kazandırdığı ve finanse ettiği tesislerle ve vakıflara sağladığı desteklerle spora hizmet etmeye devam etmektedir.

Milli takımın son dört büyük başarısında imzası olan Hidayet Türkoğlu 20 yılı aşkın kariyerinde bir çok ilke imza attı. En iyi sırada seçilen Türk oyuncu, en çok gelişim gösteren oyuncu ödülünü almasının yanı sıra , 10 bin sayıyı aşan aktif elli sporcudan biri oldu. Türk oyuncular arasında 53 milyon dolarla en yüksek ücrete imza atan oyuncu olan Türkoğlu henüz ilk Orlando döneminde tam 15 istatistikte Orlando Magic’in ilk on oyuncusu arasına adını yazdırmıştı. Kulaklarda NBA maçını televizyondan anlatan yorumcunun esprili sözleri asılı kaldı . Who do? HE DO (*)

* İngilizce’de Who does? He does ( Kim yapar? O yapar ) üzerinden yapılmış kelime oyunu  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir