İtalyan İşi

Sezonun son on maçlık dilimine girilirken artan yer kapma mücadelesi ve alttaki takımların azalan şanslarını yükseltme çabaları , oyunların zorluk derecesini yükseltiyor.  Barcelona son üç dört maçtır yükselttiği oyun seviyesini İstanbul’a taşıdı. Kadrosunda çok iyi isimler barındıran Katalan ekibi , doğru oyunu bulduğu gecelerde can yakma potansiyeline sahip. Daha önce almış oldukları CSKA galibiyeti ile bu potansiyeli ortaya koymuşlardı. Fenerbahçe karşısında iyi oynayan bir Barcelona buldu. Katalan ekibinin kaybedecek bir şeyinin olmaması , onlara şut atarken rahatlık sağlamıştı. Alışık olduğumuz Fenerbahçe ön alan baskısı da gelmeyince yüksek yüzde ile oyuna başladılar. Sıkı savunması ortada olmayan Fenerbahçe ise  her zamankinin tersine , hücumda rahat başladı. Barcelona savunmasının zaaflarını ilk dakikadan itibaren işledi ancak birinci guardı Sloukas’ın form düşüklüğü , Dixon’ın halen çok süre alabilecek fizik kalitede olmaması ön alan savunmasını etkilerken , hücumda top kayıplarının artmasına etken oldu. Geçen haftayı MVP olarak kapayan Wannamaker dün akşam oyununu daha yukarı taşıdı ve Melli ona eşlik edip en iyi maçlarından birini oynadı. Tomic’i pota altında etkin kullanan, %50 ile üç sayılık atıp 39 sayıyı çizgi gerisinden bulan Barcelona karşısında , iki iyi performans yakalayan Fenerbahçe seyircinin gözüne  güzel gözüken maçı 86-82 kazandı.

İlk çeyrekte ilk dört hücumunda üç üç sayılık deneyen Barcelona bunların ikisinde isabet bulup sekiz sayı üretmeyi başarırken, ev sahibi Vesely’nin sayılarıyla dengeyi buldu ve öne geçti. Çeyrek sonuna kadar iki üç sayılık daha isabet bulan konuk takım karşısında Wannamaker ile skor bulan Fenerbahçe çeyreği 22-18 önde kapadı.

İkinci çeyrekte Melli-Thompson ikilisi ile sayılar bulan Sarı Lacivertliler on beşinci dakikayı 38-30 önde geçtiler. Bu dakikadan sonra Tomic’e top indirip onun pasörlüğünü kullanmaya başlayan Barcelona hem içeriden hem dışarıdan sayı bularak 12-0 lık bir seri yakaladı ve öne geçti.Çeyrek 42-44 Barcelona üstünlüğü ile kapandı.

Devre arasıda Fenerbahçe bunaltıcı savunmasına geri dönerse bu maçı rahat kazanır  görüşü hakimdi. Bu düşüncede  kuşkusuz Barcelona savunmasının düzeyi belirleyici faktördü. İkinci yarıya oyuncular da bu anlayışla çıktı. Savunma adına maçın seyrini değiştirdiler ancak hücumda setleri organize edemedikleri için yaşanan problemler maçın kopmasını engelledi.  Oyunun sıkıştığı anlarda kenardan gelen oyuncuların katkısı, hücumda Melih , savunmada Ahmet’in çabaları , Melli’nin istekli hücumları  Fenerbahçe’nin çeyreği 65-57 önde kapamasını sağladı.

Son çeyreğin ilk yarısında Fenerbahçe skor avantajını korudu. Alınan sportmenlik dışı faul, yapılan top kayıplarına rağmen son üç dakikaya kadar skoru kontrolünde tutan Fenerbahçeydi. Oyunun son bölümünde Heurtel’in bireysel çabaları ile Barcelona farkı 2 sayıya kadar indirse de Wannamaker ile son bölümü iyi oynayan Fenerbahçe üst üste beşinci maçını kazanarak galibiyet adedini on dörde çıkardı.

Can Sönmez

İstanbul, 27 Ocak 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir