İstanbul – Atina Tarifesi

Geçen sene Fenerbahçe serisinde Final4 dışında kalan Panathinaikos Atina’daki ilk devre maçını 2 farkla kazanmış ve avantajını korumak için İstanbul’a gelmişti. Olası bir play off eşleşmesinde avantajlı durumda olması için bu maçı 2 farktan fazla kazanmak zorunda olan taraf Fenerbahçe idi.

Bunun bilincinde olan  Fenerbahçe detaylara çalışmıştı ,bu gerçek maçın istatistik kağıdına döküldü. 24 saniyeleri saymazsak sadece 5 top kaybı vardı. Rakiplerinden 5 hücum ribaundu fazla aldılar. İlk çeyrek Singleton’un üçlük isabetiyle biten hücum hariç, hiç fast break sayısı yemediler. Rakibin top kayıplarından 10 sayı, ikinci şanslardan 14 sayı ürettiler. Maç sonunda gülen taraf 67-62 ile Sarı Lacivertliler oldu.

Boyalı alana gömülen Panathinaikos savunmasında , kalabalığa giren Sloukas’ın kaybolması, Wannamaker’ın tempo eksiğinden kaynaklanan adam eksiltme ve boş koşu becerilerini ortaya koymaması , Guduric’in erken faulleyerek hücum rotasyonunun dışında kalması Fenerbahçe hücumunun verimini düşürdü. İki İtalyan Melli ve Datome’nin dış şut isabetlerini yakalayamaması sonucu alan da  genişlemeyince vurucu darbeyi yapamayan Fenerbahçe , skoru ve oyunu savunması ile tuttu.

Son çeyrek oldukça sertleşen  savunmada fauller üst üste geldi , buna rağmen oyuncu değişiklikleri ile geri adım atmayan ev sahibi rakibini hücumda durdurdu. Ribaundlara maç boyunca konsantre oldular. Panathinaikos’un silahı olan geçiş hücumlarına fırsat vermemek için top kayıplarını azalttılar. Sahada mücadele dozu düşmezken , kenar yönetimden de maç boyunca doğru hamleler geldi. Özellikle son çeyrekte Obradovic’in savunmada harfiyen işleyen planı rahat bir maç sonu sunabilirdi ancak dış şut isabeti olmayan akşamda Panathinaikos savunması çözülmedi.

Son bir dakikada skor 61-60 iken 24 saniyenin dolmasına beş saniye kala Fenerbahçe mola aldı ve hücumu Dixon ile kullandı.Aynı hücumda Melli ‘de Datome ile değişti ve Dixon’un setini oynadılar. Atış başarısız olsa da dengesiz bir dönüş yaşamadan Datome’nin aldığı ribaund ve Wannamaker’ın sayısı farkı 3’e çıkardı. Takımı kısaltan Fenerbahçe son 17 saniye rakibine şans tanımadı ve oyuna giren Sloukas’ın faul atışları ile maçı kazandı. Thompson’ın 7/8 isabetle 14 sayı kaydettiği akşamda takımın üç sayılık isabeti 5/19 ile %26 da kaldı. Buna karşın Panathinaikos sadece 27 iki sayılık atış kullandı. Singleton 14 , Calathes 13 sayı ile oynadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir