Mücadele Farkı

Baskonia 8 günde dördüncü maçına çıktı. Bunu bilen Fenerbahçe kenar yönetimi maçın geniş rotasyonda geçeceğini planlamıştı. Uzunlarının yerleşim problemini aza indirmek, oyunu açmak ve rotasyonu genişletmek amacıyla Fenerbahçe maça alışık olmadığı şutör bir beşle başladı. Hem Dixon hem de Melih’in aynı anda oyunda olması savunma zaafiyeti de getirecekti. Daha maçın başlangıcında seyirciye ilginç geçeceğini vadeden bir karşılaşma oldu. Fenerbahçe cephesinde bir enerji aranıyordu. Taraftar tribünde, Obradovic takım içinde farklı bir enerji yaratma peşindeydi. Baskonia ise doğru basketbolu bulup , önde baskısını yaparken, hücumda da iyi yerleştiği bir oyunu tercih etti. Bu tercih içeride Schengelia , dışarıda Huertas ve Janing ile Fenerbahçeye tehdit oluşturuyordu. Çeyrek biterken iki takımın da saha içi beşi değişmiş ve çeyreği Baskonia dört sayıyla önde kapamıştı.

İkinci çeyrekte ön alanda çabuk geçilen ev sahibi verdiği savunma açıkları ile skor olarak geri düştü. Mola sonrası Vesely’nin sayıları farkın azalmasını sağladı, gününde olan Wannamaker’ın Vesely ile iletişim kurduğu bir dönem seyrettik ve devre 36-38 Baskonia lehine sonuçlandı.Aslında maçın akışında basketboldan çok mücadele ön plana çıktı. İlk devre Baskonia, ikinci devre Fenerbahçe daha agresif oynadı. Agresif geçilen bu dönemde hakemler sertliğe bir izin verip bir vermeyince , düdüklerin dengesizliği , tribünlerde gerilim yarattı. Bunu avantaja çeviren taraf Fenerbahçe oldu diyecekken çeyreğin sonuna doğru , bir daha görmek istemeyeceğimiz şekilde James Nunnally yaralandı. Birleşik Amerikalı oyuncu yaptığı smaç sonrası kafasının üstüne düştü ve bayıldı. Sedye ile hastaneye giderken moralleri de aşağıya çekti.  Vesely de ayağındaki ağrı sebebiyle oyun dışı kalınca stratejiler yeniden değişti.

Son çeyrekte ters eşleşmeleri kullanan Baskonia topu iyi dolaştırarak rahat dış atışlar buldu ve rakibini yakaladı.Guduric , Sinan gibi oyuncular bu maçta daha çok süre aldılar ve onların getirdikleri enerji , Wannamaker’ın topu istemesi ve sorumluluk alması kriz doğuracak bir mağlubiyeti önledi. Takım halinde son dakika iştahı Baskonia’ya fırsat vermedi. 79-74

Guduric’in en çok faul (5) yapılan oyuncu olması, bulduğu 18 sayı çok değerliydi. Wannamaker dün akşamın üreten ismiydi.  16 sayı 6 ribaund ve 4 asist ondan beklenen rakamlar. İki sayılık atışlar %44 de kaldı ve 13 top kaybı istenmeyen istatistikdi. Thompson 12 sayı , 10 ribaund ve 4 asist yaparak  27 dakika oyunda kaldı. Schengelia ve Voigtmann’ın yüksek yüzdelerinin iki sayılık yüzdesini 57 lere çektiği Baskonia’da Diop haricinde bütün oyuncular sayı buldu. İkinci şans sayılarında yarattıkları farka rağmen 8 fast break sayısına izin verince avantajlarını kullanamadılar.

Yazı yazıldığında James Nunnaly’nin iyi haberlerini hastaneden aldık, geçmiş olsun.

Can Sönmez

İstanbul, 6 Ocak 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir