Son Top Kabusu

Llull, Kuzmic, Ayon,Randolph,Fernandez gibi ciddi eksikleri olan Real Madrid , Ülker Spor ve Etkinlik Salonun’da her zaman olduğu gibi coşkulu bir seyirci önüne çıktı. Eksikleri  sebebiyle savunma yapmaya mecbur Real Madrid ile form yakalayamamış , rotasyonundaki dengesizlik gereği iyi hücum etmeye mecbur Fenerbahçe Doğuş tam da beklendiği üzere dengelerin sıkça değiştiği bir oyun oynadılar. Son çeyrekte skorun altı kez el değiştirdiğini, iki kez berabere duruma geldiğini ve son topta Fenerbahçe’nin iki kez hücum ettiğini söylersek bu değişkenliği daha iyi vurgulamış oluruz.

Fenerbahçe oyun içindeki beşini değiştirdiği durumlarda aynı basketbola devam edemediğinde, savunma düzeyini çok yükseltebilmişken bir anda yetersiz bir savunmaya döndüğünde gözler hemen kenar yönetime dönüyor. Bir maçı sıfır top kaybıyla bitirip, diğerinde ilk devrede 9 top kaybı yapmak, Real Madrid gibi ciddi bir rakip ile oynarken sıkça sportmenlik dışı fauller almak ve benzeri olumsuzluklar kenar yönetiminde Obradovic olan bir takım için beklenmeyen durumlar. Bu konuda kuşkusuz teknik heyet bir takım önlemler düşünüyordur. Oyun ve oyuncu özelinde sebeplerine bakmayı Euroleague’de ilk yarı değerlendirmesine bırakıp maça dönelim.

İki takım da dikkatli bir savunma ile maça başladı ve ilk sayılar iki dakika dolarken geldi. Dördüncü dakikadan sonra ilk hücum hamlesi Fenerbahçe’den geldi, Wannamaker’ın post-up ları ve Nunally’nin sayıları ile 17-6 öne geçtiler. Doncic’i oyuna alan Real Madrid  son üç dakikada sayıya izin vermeyip çeyreği 17-10 geride kapattı. Bu çeyrekte yapılan beş top kaybı ev sahibi için tehlike habercisiydi.

İkinci çeyrek başında  Dixon’la hücumda sayılar bulan ev sahibi , aynı oyuncunun savunma zaaflarıyla bulduğu sayıları skor farkı olarak lehine çeviremiyordu. Önce Carroll, sonra Doncic’in etkili oyunları ile farkı azaltan konuk ekip yaptığı top kayıplarının birinde Tavares’in sportmenlik dışı faulüyle Fenerbahçe’ye avantaj yarattı. Hakemlerin Tavares’in aynı pozisyonda ikinci hareketini de görmesi ile Tavares oyun dışı kaldı. Önce atılan dört faul atışından üçünü kaçıran, sonra da kenar topunu kullanamayan sarı lacivertliler , Real’de Doncic’in tekrar devreye girmesiyle çeyreği geride kapattı 36-37

Üçüncü çeyreğe Taylor , Thompkins ve Maciulis üçlüsü ile başlayan Real Madrid kılıçları çekiyordu. Hücumda tehdit oluşturan bu üçlünün , Fenerbahçe gibi potansiyelli bir takım karşısında savunmada al aşağı olması sürpriz olmazdı ancak Fenerbahçe’nin hücum zekası işlemedi. Thompson’dan biraz katkı alarak, bir dönem Ahmet ve Vesely’i beraber kullanarak hücumu işletmeye çalışırken , savunmayı bir türlü oturtamayınca çeyrek  karşılıklı sayılarla 61-62 sona erdi.

Madrid’in kapattığı pas kanallarından topu istediği gibi dolaştıramayan Fenerbahçe son çeyrekte pas temposunu biraz artırınca istediği bir kaç boş şutu buldu ama  kaçan şutlar ve tercih yanlışları ile taraftarın verdiği enerjiyi sahaya yansıtamadılar. Doncic İstanbul’daki en iyi oyununu oynarken takımının da krize girmesine mani oldu. İki dakika kala Vesely’nin aldığı sportmenlik dışı faul Madrid’e dört sayılık bir avantaj getirdi. Son iki dakika molalar , çizilen stratejiler ile geçerken , altı saniye kala Fenerbahçe maç topunu oynama şansını buldu. Üç sayılık atış ile maç almak , iki sayılık atış ile uzatmaya gitmek olasılıkları varken  Nunnally’nin kenarda olması bir coach tercihiydi. Son top iki kez Wannamaker’a gelse de Birleşik Amerikalı oyuncu önceki maçlarda olduğu gibi bu maç topunu da sayıya çeviremedi ve Fenerbahçe maçtan 77-79 yenik ayrıldı.

14 top kaybı son maçlarda yapılan en yüksek top kaybı olurken , 13 olan asist sayısı Fenerbahçe ortalamasının çok altındaydı. Thompson (10 ) Vesely ( 7 ) Melli ( 2 ) üç uzundan sadece 19 sayı gelen akşamda en skorer oyuncu 20 sayı ile Wannamaker olurken , ilk devre hiç hücum ribaundu alamayan bir Fenerbahçe maçı 10 hücum ribaundu ile bitirdi. Doncic haftanın MvP si olmaya aday bir oyun oynadı. 20 sayı 10 asist 8 ribaund ile TRP-DBL ın eşiğinden döndü. reyes 13 sayı bulurken , 5/6 iki sayılık isabet sağladı. her iki takım da ilk devre karşılaşmalarını 9 galibiyet 6 mağlubiyet ile kapatmış oldular.

Can Sönmez

İstanbul , 29 Aralık 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir