Detayları Unutunca ….

İstatistik kağıdının sayılar  hariç, diğer kısmına bakan biri , dün geceki maçta Fenerbahçe’nin galip geldiğini düşünecektir. Maçtaki en büyük farkın Fenerbahçe lehine 10 , Zalgiris lehine 6 sayı olarak gerçekleştiği maçta hem bu farklar hem de bir takım lehine olan 10-0 ve 9-0 lık serilerin tamamı ilk çeyrekte oluştu. İlk çeyreği çıkarınca maçın tamamında skor bir birine çok yakın gitti. Böylesine bir maçta detaylar çok öne çıkacaktı ve öyle oldu. Ortadaki topların kıymetini bilen, hücum dengesini elde tutmayı seven ve defans baskısını önemseyen iki koçun karşılaştığı gecede ufak detayları daha iyi işleyen takım olan Zalgiris maçtan galip ayrılmayı başardı. 89-90

Fenerbahçe maça rakibin eşleşme zaaflarını kullanarak başladı. Zalgiris savunmada sert kalmaya çalışırken çok erken faulledi ancak yine de ilk direnişiyle 5-2 den , 5-11 e gelmeyi başardı. Davies erken faullerken , oyuna giren Kavaliauskas da sıkıntıya düşünce çeyrek sonuna Fenerbahçe 24-16 ile önde girdi. Kısalara baskıyı artıran Zalgiris ikinci çeyrekte skorda yakaladığı rakibini maç boyunca yakından takip etti. Kısaları baskı yerken , fenerbahçe top kaybı yapmayarak maçta kaldı ancak hem hücumda hem savunmada her topa sahip olmaya çalışan bir Kaunas vardı.

Pangos’un önderliğinde set hücumlarından vaz geçmeyen , sabırla hücum kullanan konuk ekip, attığı doğru şutların meyvesini yüksek yüzdeyle topladı. Ribaund alarak hızlı hücum yapma şansı kalmayan Fenerbahçe çaldığı toplarla pozisyon sayısını artırdı. Üst üste ritimli hücum yapamadığı için şut yüzdesini istenen seviyeye çıkaramayan ev sahibi üçüncü çeyreği iyi değerlendirememiş oldu.

Fenerbahçe 4 oyuncusunu hiç oyuna sokmazken , sınırlı rotasyonu olan rakibinin ekmeğine yağ sürüyordu.Fenerbahçe  Sloukas’ın formsuz olduğu akşamda oyun kurucu savunmasında doğru kişiyi hiç bulamadı. Son dakikada acemice yapılan sportmenlik dışı faul, Sloukas’ın son topta 15 saniye varken yaptığı zorlama hücum, gününde olmayan takımın dördüncü mağlubiyetini ilan etti. 21/2 gibi bir asist top kaybı oranı , 106 verimlilik puanı, Vesely ‘nin  29 verimliği , 8 top çalma ile bir maçı kaybetmiş oldular.  Pangos’un hücum organizasyonu yanına eklediği 22 sayı, oyuna her girenin yaptığı ribaund katkısı , topu paylaşma,  Zalgiris adına galibiyet getiren kilit unsurlardı.

Can Sönmez

İstanbul, 15 Aralık 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir