Sürprize İzin Yok

Fenerbahçe iç sahada bir galibiyet daha aldı. İlk devrede Khimki , ikinci devrede Fenerbahçe hücumda istediği akışkanlığı bulamayınca iki farklı devre seyrettik. Ev sahibi ekibin savunma gayreti maç boyunca belli bir seviyenin altına düşmedi. Savunmada gayret hep vardı ancak özellikle iki yeni uzun Melli ve Thompson halen ufak tefek savunma hatalarına devam ediyor. Faul problemleri de üstüne eklenince maçın ikinci yarısı sarı lacivertliler adına kolay geçmedi. Sayısal olarak kaybedilen son çeyrekte her şeye rağmen maçın son bölümünde ortaya konan direnç değerliydi. Farkın bir sayıya kadar indiği son iki dakikada üç savunma üst üste rakibine sayı şansı vermeyen Fenerbahçe maçtan da 71-67 galip ayrılmayı başardı.

James Nunally ile  Shved’i iyi savunarak başladı Fenerbahçe. James hücumda da etkin başlayıp ilk üç şutunu sokunca ev sahibi erken öne geçti. Sarı Lacivertliler’in sezonun bu kısmına kadar hücumda çözemediği , maçın bazı dönemlerinde ortaya çıkan durgunluk , ikinci çeyrek başında ortaya çıktı. Hücum setlerinin tamamının halen yeni katılan uzunlar tarafından ezberlenmemiş olması bu durgunluğun sebeplerinden biri. Bir diğer sebep ise, halen guard rotasyonunda istenen derinliğin sağlanamamış olması. Bu maç sezonu açan Boby’nin sezon başından beri olmaması, dün akşam Sloukas’ın yokluğu, Sinan’ın hiç katkı verememesi en büyük etkenler. Uzunlardan hücum tıkandığında yaratıcı oyunu henüz yakalayamadılar. Sayı bulmakta güçlük çeken Fenerbahçe , Boby’nin oyuna girer girmez yakaladığı 5 sayı ve bir asistle skoru bulunca, savunmada vidaları sıkıp devreyi 38-26 önde kapadı.

İkinci yarıda ligin en çok faul yapan ekibi Khimki’ye , aynı sertlikle karşılık vermek istenince faul sayıları bir anda arttı. Fenerbahçe’nin uzunları faul problemine girerken , Shved faul çizgisine gitmeye başladı. Khimki’nin savunmada adam değişmeyi daha çok düşünmesi, ters eşleşmeleri kullanmayı bilen rakibine sayı fırsatı doğurdu. Üçüncü çeyrekteki zorlanma sinyallerine rağmen fark çok fazla inmedi. Son çeyreğin ilk kısmında rakibini durduran Rus ekibinin savunmasını aşamadığını gören Obradovic güvendiği beşine döndü. Nefes kesen son iki dakikada çok iyi savunma yapan Fenerbahçe sürprize izin vermeyerek maçı kazandı.

James Nunally 4/5 üç sayılık, 1/1 iki sayılık, 6/7 serbest atış isabetleriyle 20 sayı bulduğu maçta ,3 Ribaund, 3 Asist ,2 top çalma ile oyununu süsledi. Asist toplamı 15 olurken , yapılan 13 top kaybı Fenerbahçe adına riskli istatistiklerdi. Datome’nin yedi ribaundu ve alınan toplam 37 ribaunda karşılık Khimki 32 ribaund aldı. Shved 21 sayı ile karşılaşmanın en skoreri oldu. Markovic’in 3/5 üç sayılık isabeti bir diğer dikkat çeken istatistikti. Oynayıp oynamayacağı son anda belli olan Gill kritik hücumlarda aldığı sorumlulukla maçı 9 sayı , 4 ribaund ile bitirdi.

Can Sönmez

İstanbul, 25 Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir