Kasımda Moskova Sıcağı

Saniyenin onda üçü kadar bir süre, bir göz kırpmalık an, bir parmak dokunuşu …. Fenerbahçe tarihindeki en büyük başarısını öteleyen o kısa anı hiç bir basketbol sever unutmadı. Her CSKA – Fenerbahçe maçında alınamayan son ribaundla şampiyonluğun nasıl el değiştirdiği konuşulup durur. O Final maçında çok konuşulan başka bir şey de yanlış hakem kararlarının hep CSKA lehine olmasıydı. İki takım arasındaki saha içi rekabet , hikayesi yazılacak ilginç hal almaya başladı.

Son anda bir dokunuş, hatalı hakem kararlarının CSKA lehine olması bir klasik olacak şekilde her maç devam ediyor ve İstanbul’un sarı lacivertli ekibi , basketbol tarihine eşsiz notlar düşüyor. CSKA Moskova’da oynadığı Euroleague maçlarında mağlubiyet yüzü görmezken, Fenerbahçe’ye karşı galibiyet alamıyor. Bu kez o son dokunuşu Melli yaptı ve yine uzatmalı bir Moskova gecesinde yeniden bir Fenerbahçe galibiyeti geldi. 95-93

Fenerbahçe’nin oyun kurucularından daha çok asist bulması gerektiğini, uzunlarından aldığı verimi artırması gerektiğini maç yazılarında hep belirtiyorduk. Zorluk derecesi yüksek maçlarda daha fazla oyuncudan katkı alınması gerekiyordu. Guduric ve Thompson’ın dün gece arkadaşlarına ayak uydurduğunu gördük. Wanamaker her gün biraz daha işin içine giriyor. Fiziksel üstünlüğünü daha çok kullanırken, Obradovic’in ona bıraktığı sorumluluk toplarını , kenardan aldığı güvenle daha rahat kullanmaya başladı. Melli çok başarılı bir son çeyrek oynayıp bir anda arkadaşlarını rahatlattı. Kuşkusuz maçın CSKA ‘ya karşı olması motivasyonu kolaylaştırıyor. Yakalanan bu ivmenin devam edip etmeyeceği önümüzdeki dönemin seyrini belirleyecek. Dün gece potansiyelin varlığını hatırlatan iyi bir basketbol akşamı oldu.

Fenerbahçe kullandığı 70 toptan sadece 15 ini üç sayı çizgisinin gerisinden kullandı. Potaya gitmenin değerini bildi. 27 asist ile oynadı iki oyun kurucusu dokuzar asist yaptı. Son maçlarda zorlandığı ribaund almakta bu kez rakibine üstünlük kurdu. 37 Ribaundun 12 sini Jason Thompson aldı. Vesely için bu maçı üst katta oynadı demek lazım. oyun yerde oynanırken , çek pivot siz orada oynayın çemberin üstü benim dedi ve kendi kariyer rekorunu kurarak 31 sayı attı ve bu sayıları güzel smaçlarla renklendirdi. 17 top kaybı olumsuz denebilecek tek istatistikti, rakibi 15 top kaybına iterek kısmen telafi edildi.

CSKA 3 oyuncusundan 20 nin üstü verimlilik aldı. 60 iki sayılık yüzdesi , 45 üç sayılık yüzdesi ile oldukça verimli hücum ettiler. 45 dakika oynanan maçta 20 asist sayıları 15 top kaybına baktığımızda istenilen rakamda değildi.

CSKA savunma yaptığı anlarda , geçiş hücumu da yakalarsa durdurulması çok güç bir takım. Nitekim 18 sayıdan geri gelmeyi başardılar. Maçın son topunda kazanma aşamasına geldiler fakat bu pozisyonda hakemlerin Rodriguez’e yapılan faulün atış halinden önce olduğunu süzememesi, gecenin basketbol adına kara lekesi oldu.

Fenerbahçe’nin  kendi adına iyi başladığı , zaman zaman oyun kurmakta  sıkıntı çektiği karşılaşmada CSKA nın geri dönüş gayreti ve başarısı, oyunun adının büyüklüğü ve iki takımın son yıllarda girdiği rekabet seyredenlere hoş tatlar bıraktı.

İstanbul , 18 Kasım 2017

Can Sönmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir