2017-2018 Sezonu THY Euroleague 5.Hafta.. Rakip Formda Valencia

Bu haftaki rakibimizi , sitemizin değerli yazarlarından Furkan Zengin analiz etti. Çok az tanıdığımız rakibimiz hakkında bilgi sahibi olabileceğimiz  bu detaylı analizi için kendisine teşekkür ediyoruz. 

 

Geçen yılın İspanya Şampiyonu apoleti ile Euroleague biletini alan Valencia, 4-1’lik performans ile de şu ana kadar EL’nin en formda ekiplerinden biri olarak bu hafta Fenerbahçe Doğuş’a konuk oluyor. Son üç maçını kazanan İspanyol ekip bu üç maçı da İspanya içerisinde oynamanın avantajını kullandı. Ligde de 5-1 ile Real Madrid’in arkasında ikinci sırada bulunan ekip, Perşembe akşamı sezonun ilk ciddi sınavına çıkacak dersek yanlış olmaz.

 

Valencia’yı isim isim değerlendirmek Valencia takımının sahadaki performansına ve oyun felsefesine aykırı olur çünkü maçları takım halinde oynuyorlar. Her ne kadar arada Erick Green gibi takımı sürükleyen bir lokomotif olsa da dikkat çeken ilk şey oyuna giren her oyuncudan bir şekilde bir katkı alabilmeleri. Takımın ribaund yükü eski Galatasaraylı Pleiss ve neredeyse adı Valencia ile özdeşleşen Bojan Dubljevic üstünde. Bojan aynı zamanda skor katkısı olarak da Erick Green’den sonraki en önemli isim.T akım halinde 79 sayı ortalaması ile oynayan Valencia, Malaga maçını ölçü olarak almazsak, her maç potasında ortalama 67-68 görüyor. Bu istatistik önemli zira Fenerbahçe Doğuş bu sene rakiplerini 72 sayı civarında tutuyor, ev sahibi avantajını da düşündüğümüz zaman Valencia’nın 79 sayı ortalamasını tutturması zor gözüküyor. Green ve Bojan haricinde Aaron Doornekamp, Alberto Abalde ve Joan Sastre istatistiki olarak takımın diğer skorerleri. Sağı solu belli olmayan isimler kategorisinde ise Sam Van Rossom ve Rafa Martinez var. Üç sayı çizgisinin gerisinden en etkili isim Abalde gibi dursa da Sam Van Rossom’un hangi maç nasıl patlayacağı bir soru işareti her zaman.

 

İlk 4 hafta performanslarına baktığımızda Fenerbahçe için oldukça zorlu bir maç olacak gibi görünüyor ancak gerek Efes gerekse Khimki maçında Valencia’nın çok bocaladığı dönemler oldu. Khimki maçını kaybettiler, Efes maçında ise açık farkla önde olmalarına rağmen Efes’in geri dönüşüne engel olamadılar. Her ne kadar maçı kazansalar da, kendi performanslarından ziyade bunda Efes’in son bölümde yaptığı hataların etkisi daha fazlaydı. ilk 4 hafta içerisinde EL’nin orta ayar iki takımına karşı gösterdiği performans Valencia takımını değerlendirmek için biraz daha ışık veriyor bize. Farklı kazanılan Malaga ve başlarında ne oynattığının farkında olmayan bir hoca olan Baskonia takımına karşı kazanılan maçlar, EL için değerli galibiyetler ancak Fenerbahçe Doğuş gibi bir rakibe karşı ölçü performans değildir.

 

Fenerbahçe Doğuş açısından maçın kritik noktası ribaund performansı olacak. Bojan Dubljevic-Tibor Pleiss ikilisi maç başına 10-11 ribaund ile oynuyor. Doornekamp, Green ve Sastre’nin de ribaundlara katkısı özellikle havuza düşen topları toplamaları Fenerbahçe Doğuş’un başını ağrıtabilir. Takımın hücum performansı her ne kadar Green-Dubljevic ikilisine bağlı gözükse de, diğer isimlerin hiçbiri boş bırakılacak isimler değil. Özellikle dış atışlarda gününde bir Van Rossom ve Sastre performansı Valencia’yı beklenmedik şekilde ileri taşır.

 

Valencia takım halinde reaksiyon veren ve oyun planından kolay kolay sapmayan bir takım. Fenerbahçe Doğuş lige her ne kadar dalgalı bir performansla başlamış olsa da kadro kalitesi olarak Valencia’nın çok ilerisinde. Euroleague tarafından haftanın maçı seçilmemiş olsa da, seyir zevki açısından haftanın en çok ümit vaadeden maçı dememiz yanlış olmayacaktır.

 

Furkan Zengin

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir