Kazanmak Güzeldir.

Fenerbahçe geçtiğimiz yıl, oyun aklı, topa baskı, pota altı gücü gibi temel unsurları ile şampiyonluğa ulaşmıştı. Bunu sağlayan en önemli oyuncularından ikisi artık yok. İkisi ise sağlık nedenleri ile hazır değil. Böylesi önemli eksikler var ve yeniler alışma sürecindeyken , sezonun ikinci haftasında ikinci deplasman maçına çıktılar. Rakip Milano ekibi , bire bir oyunu seven ve bu konuda yetenekli oyunculardan kurulu bir takım. Milano karşısında , takım olarak savunmada aksaklık yaşanırsa , oyuncuların bireysel performansı çok öne çıkıyor. Maç başında görülen bu tablo maça tam olarak yansıdı. Fenerbahçe bireysel kalite üstünlüğü ile çok ihtiyacı olan galibiyete ulaştı. Sezon başında  galibiyet almak  zaman ve güven kazanma açısından gerekliydi.

Maça Milano dört numarasından bulduğu şut isabetleri ve dış tehditle başladı. Fenerbahçe ise kontrollü , pota altını düşünen bir oyun ile cevap verdi. Geçen hafta yaşanan uzunların erken faul alma problemi bu hafta Vesely ile devam etti. Çek uzun dördüncü dakikada ikinci faulünü alarak kenara geldi. Obradovic’in başlangıç planı değişmiş oldu. Gigi ve Melli’nin devreye girmesi ile iç dış dengesini oturtan Fenerbahçe’ye , Milano üç sayılık isabetlerdeki yüksek yüzdesi ile karşılık verdi ve çeyrek 21-23 bitti.İkinci çeyrek karşılıklı basketlerle başlamışken , son kısımda Bertans ‘la başlayan bireysel performans artışı ev sahibini öne geçirdi. çeyrek sonuna doğru denge sağlandı ve ilk devre 38-37 sona erdi.Üçüncü çeyrek Fenerbahçe’nin artan hücum performansına sahne oldu. Sloukas’ın assist ve sayıları, Melli’nin savunma performansı ile konuk ekip çeyreği  54-64 önde kapadı. Dördüncü çeyrekte yorulan oyun kurmakta zorlanan Fenerbahçe’nin top kayıpları artarken , Micov ve Theodore’un bir birini takip eden performansları ile fark eridi. Micov’un çok zor anda yarattığı  üç sayıdan sonra son hücumu bu kez Wannamaker ile kullanan Fenerbahçe sayıyı bulamayınca maç uzatmaya gitti. 80-80 Uzatmada takım olarak hata yapmayan Fenerbahçe maçı 86-92 kazanıyordu.

İki İtalyan Gigi ve Melli ‘den 31 sayı geldi. Kostas ile beraber 40 dakika civarında süre aldılar. Milano %88 ile faul atıp tam 23 sayıyı serbest atıştan bulurken , Fenerbahçe bu alanda sadece 8 sayı üretebildi. Rakip maç boyunca 7 top kaybı yaparken Fenerbahçe sadece ikinci devre 9 top kaybı yaptı. Fenerbahçe bu maçta bireysel yükleri kabullenerek galip gelmeyi seçti. Takımın tam paylaşım ve planla sahada yer alacak oluşu bu yükleri azaltacaktır.

Istanbul , 20 Ekim 2017

Can Sönmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir