Hoşgeldin Euroleague

Fikstürde ilk maç Malaga deplasmanı. Malaga küçük, şirin, turistik bir kent. İspanya’nın köklü basketbol kulüplerinden birine ev sahipliği yapıyor. Hem İspanya liginde hem de oynadığı dönemlerde Euroleague’e hep renk katmıştır. İlk maçın Malaga’da olması avantaj ya da dezavantaj olabilirdi. Oturmamış kadrolar, hazır olmayan kondisyonlar varken Malaga deplasmanını galibiyet ile geçmek, her takımın zorlanabileceği bu deplasmanı atlatmak demekti. Evdeki hesap çarşıya uymadı.

Hava atışı ile birlikte Malaga hızlı hücum sert defans ile seri bir giriş yaptı. Üç sayıyı buldu, ikinci üç sayılık şutu da buldu bir anda 6-0 lık bir başlangıç olabilirdi ancak kaçan şut ve skorboard arızası ile maça verilen ara Fenerbahçe’yi kendine getirdi ve maçta denge kuruldu. İlk beşte başlayan James’in bireysel savunma hataları erken kenara oturmasına yol açtı , sonra da maç boyunca ritim bulamadı. Yeni transfer Amerikalı Thompson, Avrupa basketbolundaki yoğun temaslara henüz alışmadığından erken faul riski ile karşı karşıya kaldı.

1. periyod da her iki takım da istediği sayıları buldu ve periyod 20-20 sona erdi. 2.Periyoda Sarı Lacivertli ekip dört dakikada bulduğu 9-0 lık seri ile başladı. Musli’nin sayılarıyla kıpırdanan ev sahibi devreyi 36-41 geride kapadı. 3. periyod karşılıklı sayılarla geçerken çeyrek sonu tabela 57-50 ile konuk ekibin galibiyetini işaret ediyordu. Son çeyrek ise diğerlerinden farklı başladı. Ev sahibi savunma agresifliğini artırdı ve Fenerbahçe hücumda opsiyon yaratamadı. Bu çeyrekteki ilk sekiz dakikanın skoru 18-3 ile Malaga lehineydi. Son iki dakikada maçı bırakmama karakterini hatırlayan şampiyonun son çabası maçı kazanmaya yetmedi. Kazanan taraf 68-67 ile Malaga oldu.

Dixon’un yokluğu , Nunally’nin verimsiz gününde olması, Sinan ve Guduric’in henüz takım yerleşiminde doğru pozisyonu yeterince ezberlememiş olmaları dolayısıyla az süre almaları tüm hücum organizasyonunu Sloukas’ın eline bıraktı. Melli ve Thompson’un faul problemleri uzun rotasyonunu daraltınca Datome ağırlıklı olarak dört numara oynamak durumunda kaldı ve kısa forvetten bulunan pozisyonlar azaldı. Wanamaker top Sloukas’ın elindeyken tam olarak nerede olacağını ve hangi işi üstlenmesi gerektiğini henüz tam çözememiş.  Vesely, Brad, Kostas ve Gigi 30 dakikaya yakın süre aldılar. Yerleşimler, roller , yorgunluklar hücum opsiyonlarını daraltınca Sloukas’ın maç genelindeki iyi oyunu Fenerbahçe’ye yetmedi. Bir cümlede verilen hücum ribaundlarına söylemek lazım. Yeni düzende box outlar için tüm ekibi çok sıkı bir antrenman programı bekliyor.

Fenerbahçe’nin gücü olan uzunun kısayı iyi savunması bu sezon da  devam edecek mi? sorusunun cevabının evet olacağı sinyallerini aldık. Malaga ekibi rakibinin yaptığı bu savunmanın temelini çabuk çözdü. Yardımlardaki boşluğu penetrelerle ve topu çevirerek kullandı. Burada Malaga’nın doğru basketbolunun hakkını verirken , Fenerbahçe savunmasındaki çok sayıdaki bireysel hatayı da söylemeliyiz. Bu arada Melli’nin henüz takım yerleşimine ayak uyduramamış olması, Jason’un faul problemi nedeniyle yeterince agresif olamaması da savunma direncini istenen düzeyin altında bıraktı. Tüm bunlar ilk maç için tahmin edilebilecek ve kaygı yaratmayacak noksanlar. Zamanla düzelecektir ancak her şeye rağmen maç topunu yakalamış bir Fenerbahçe’nin son topta daha iyi organize olmasını ve maçı almasını beklerdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir