Başladık

 

Sonun F4 olmasını dilediğimiz bir Euroleague sezonuna başladık. Pek umduğumuz bir başlangıç olmasa da basketbol sahnesinde perde denmiş olması hepimizin içini mutluluk ile doldurdu.

 

Gelelim dün akşam ki maça, fena başlamamış olsak da maçın başından itibaren Jason Thompson’un aldığı fauller can sıkmaya başlamıştı onun yanına birde Melli’nin faulleri eklenince görev Ahmet’e kaldı ki bence oynadığı süre içerisinde vermesi gereken katkıyı verdi. Alamadığımız savunma ribandları bizi perişan etti maç boyunca. Rakip tam 16 hücum ribaundu aldı ki benim son zamanlarda gördüğüm en yüksek rakam. Biz 51 hücum yaparken Malaga 67 hücum yaptı. Aradaki fark zaten maçın kaybedilme sebebi. Bu arada 5/27 3 sayılık atan bir takıma maç kaybetmek üzüntü verici. Bu yüzde ile atan takıma karşı lay lay lom bir galibiyet almamız gerekirdi. Kostas direksiyonda idi ama 30 dakika üzeri oynadığı için 4ncü periyot başında fazla yorgun geldi ve bu yüzden maçta 13 top kaybı gibi yüksek bir top kaybı ile oynadık. Özellikle savunma setlerinde bir çok oyuncu nerede duracağın bilmez halde sağa sola bakarken kameraya yakalandı ki bu kadar yeni oyuncunun böyle bir şey yaşaması gayet normal. Beklentimin çok altında 3 sayılık atış kullandık, tüm maç boyu kullanılan 16 3 sayılık atış ve 8 isabete rağmen dış atış sayımız yeterli değildi bence.

Melli’nin oyuna adaptasyonu o kadar azdı ki bir ara koşucu gibi ileri geri gidip geliyordu sadece. Hiç bir set de ne oynadığını kendi bile bilmiyordu. Brad Wannamaker benim beklediğimden iyi başlangıç yaptı. En önemlisi tüm maç boyu sadece 7 top kullanmasına rağmen oyuna küsmeden 6 assist yapması. Fakat bir oyun kurucu gibi oynamadığından sorumluluk genelde Kostas’ın ellerinde idi. Kostas 15 sayı 7 assist 5 ribaund gibi iyi bir istatistik ile oynamasına rağmen kullandığı son topu sokamaması onun adına bir şanssızlık idi.

 

Takım olarak ilk maçta göze çarpan en büyük eksiklik ribaundlarda idi, ve azıcık basketbol oynamış herkes bilir ribaundun konstantrasyon işi olduğunu. Koç maçın ardından söyledi zaten “ geçen sene geçen senede kaldı”, koç söyledi söylemesine ama oyuncular sahada pek o havada değildi. Henüz takım olma yolunun çok başındalar, buna rağmen 67 sayı atılan bir maçta 20 assist yapılmış olması iyi bir sinyal. Hücum her zaman öğrenmesi kolay tarafı bence basketbolun, zaman isteyen kısım savunma ve bu zamanı var takımın. Taşlar yerine oturduğunda, sakatlar döndüğünde, setler öğrenildiğinde bambaşka bir takım seyredeceğiz mutlaka.

 

Pek tabii ki maç topu elimize gelmiş iken maçı kazansaydık harika olurdu ama bu bizim canınız sağolsun dememize engel değil.

 

Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir