Final 4 Rakiplerimizi Tanıyalım 2.. CSKA Moscow

CSKA için Final Four katılımcıları arasında en gediklisi desek yanlış olmaz. 13 kere final oynama başarısı gösteren Rus ekibi bu finallerin 6 tanesinde sahadan kupayla ayrılmayı başarmış bir ekip. Arka arkaya üçüncü F4’ünü oynayan Fenerbahçe’nin bu sene bahislerde favori gösterilmesi aslında yaptıkları şeyin ne kadar kıymetli olduğunu da gösteriyor. CSKA Euroleague’in en komple takımlarından biri olmasına rağmen sezon içerisindeki inişli çıkışlı performansları F4 öncesi kafalarda soru işareti oluşturmaya yeterli. Guard rotasyonunda Jackson De Colo Teodosiç üçlüsü her EL takımının rüyasını süsler. CSKA bu sene bu üçlüden geçen seneki kadar verim alamıyor.Bunun en büyük sebebi Teodosiç’in aşil sakatlığı sebebiyle sezon içerisinde bazı maçları kaçırması hatta bazılarında da sakat sakat oynaması. Tabi Aaraon Jackson’ın da yaşı ilerledikçe sahadaki oyunundan ziyade Twitter’dan laf çakma yeteneklerini iletletmesinin de etkisi yok değil. CSKA’nın maç içindeki seyri bu üçlünün performansıyla doğru orantılı ilerliyor.Teodosiç’in son Baskonia maçından beri antrenmana çıkmadığı şeklinde söylentiler var eğer bunlar doğruysa CSKA’nın OLY karşısındaki işi oldukça zor.Bütüne baktığımızda Higgins, Fridzon, Vorontsevich, Hines hatta bazı maçlarda kritik katkılar veren James Augustine ile aslında her mevkide alternatifi bol ve iyi olan bir kadro CSKA. Hem sezon içerisinde hem de Play-Off serisinde sıkıştıkları anlarda aldıkları hakem yardımları F4’de de en azından yarı final maçında devam edecek görüyor.

 

Index Rating olarak baktığımızda Teo & De Colo ikilisi toplamda 38 lik bir katkı vermiş durumda. Olası bir sakatlık sonucu TEO’nun yarı finali kaçırması demek Fridzon, Higgins, Jackson, Hines gibi isimlerden bir ya da iki tanesinin 9 civarı olan PIR’i yukarı çekmesi gerektiği anlamına geliyor. OLY karşısında uzun rotasyonunda belki çok sıkıntı çekmeyebilirler ama Fenerbahçe ya da Madrid karşısında bu kadar rahat olabileceklerini söylemek zor. Sezon içerisinde Vorontsevich Kurbanov gibi uzunların dış şut tehdidi ile momentumu kendilerine çevirdikleri maçlar oldu. Ozellikle OLY maçında bu silaha çok ihtiyaçları olacak.

 

Takımın bir diğer X faktörü, Fenerbahçe taraftarının her daim kulaklarını çınlatacağı bir isim olan Viktor Khryapa. Yaşadığı sakatlıklar olmasa kariyeri çok daha farklı bir noktada olabilecek bir isimdi. Buna rağmen iki ucu keskin bıçak misali hangi tarafı keseceğini bilemediğimiz bir bıçak aynı zamanda.Geçen sene o son ribaundu alarak kupayı CSKA’ya getirdi mesela. O yüzden onun ne yapacağı da CSKA için ayrı bir belirleyici unsur olacak. Kalan isimler içerisinde patlamaya en yakın isim Higgins. Her maç istikrarlı bir şekilde 9-10 sayı civarında katkı veren Higgins’in bunun çok çok üstüne çıkabilecek potansiyeli mevcut. Tıpkı James Nunnaly gibi.

 

F4’e kalan takımlar içerisinde bana göre en zayıf kenar yönetimlerden biri CSKA’ya ait. Itoudis çok başarılı bir coach ama elinde 42.6 milyon euro * bütçesi olan bir takım ve rekabet edebileceği tek ortam da Euroleague. Bu açıdan baktığımda Itoudis’in halen daha kendini kanıtlaması gerektiğini düşünüyorum. Bir Laso ya da Obradoviç ayarında göremiyorum kendisini. Fakat Sfairopoulos ile karşılaştırdığımızda terazinin ağır basan tarafının Itoudis olduğunu söylemek gerekir.

 

Toparlayacak olursak OLY karşısında mutlak favori elbette CSKA ancak Teodosiç’in yokluğu söz konusu olursa; denklemi baştan aşağı yeniden kurmamız gerekebilir. Spanoulis’in halen daha tek başına maç çevirebildiğini ve CSKA’nın Teo & De Colo’ya rağmen aksayabildiğini Play Off’ta tecrübe ettik. Ben % 60 CSKA % 40 OLY olarak görüyorum şansları, çünkü OLY Sinan Erdem’i ve CSKA’yı çok seviyor.

 

Buradan finale çıkacak ekibin rakibi Fenerbahçe olur ise şampiyonluk şansını düşük görüyorum. Tabiki gönlüm Fenerbahçe’nin finalde CSKA’yı yenmesi ve açık kalan hesapları kapatmasından yana. CSKA ya da OLY hangisi finale gelirse gelsin işi çok zor . Madrid de Fenerbahçe de bu iki takıma ters gelebilecek oyun yapısına ve oyuncu kalitesine sahipler. Tabiki hem yarı final hem de final maçının; tek maçlık bir meydan okuma olduğunu ve günlük performansların çok belirleyeceği olacağını hatırlatmaya gerek yok. Sonunda kazananın Fenerbahçe olmasını dilediğimiz ama basketbola da doyacağımız bir Final Four olması ümidiyle.

 

* VTB’nin açıkladığı resmi bütçe rakamıdır.

By Furkan Zengin 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir