Final 4 ‘a İlk Bilet Fenerbahçe’nin

Panathinaikos son şansını kullanmak için bir şeyleri değiştirmeliydi. ikinci maçtan farklı olarak, Singleton’u daha çok topla buluşturarak başladı. Bogdanovic’in savunmasını Pappas ‘dan alıp daha uzun Calathes’e vermişlerdi. Yardımlar daha agresif ikili sıkıştırmalarla yapılıyordu. Hepsi bu , maçın özeti bu kadar. Pascual bütün kurşunlarını maçın başında attı ve Fenerbahçe’den bir hata bekledi. Fenerbahçe ise 2-0 ile geldiği evinde maçı almak ve seriyi bitirmek için gerekenleri yaptı , hata yapmadı ve İstanbul’daki finallerde yerini ayırttı.

Fenerbahçe maça konsantrasyonu yüksek başladı. Hakemlerin alışılagelen Euroleague sertliğine izin vermemesi ve bütün temaslara faul çalması biraz savunmalarının istediği sertlikte olmamasını sağlasada , hücum işliyordu. Talihsizce yapılan top kayıpları rakibi oyunda tuttu. İlk çeyrek yakın skorlarla devam etti.

İkinci çeyreğe basketlerle başlayan yoncaları durduran savunma Obradovic’in aldığı mola sonrası devreye girdi. Sadece 13 sayıya izin veren Sarı Lacivertliler çeyreği 37-30 önde kapadı. Bu çeyrekte Fenerbahçe Bogdanovic’e gelen yardımları cezalandıramadı. Sloukas ve Antic ile uygun üç sayılık atışları kaçırdı. Çeyrek sonucu çok daha farklı bitebilirdi.

İkinci yarı devam eden iyi savunma karşısında Panathinaikos gardı düşen boksör gibi, süre geçtikçe inancını yitiriyordu. Kontrolü hiç elden bırakmayan Fenerbahçe son çeyreğe başlarken taraftarı kutlamalara başladı. Basketbol için çok uzun bir süre , on dakika vardı,  fark sadece on sayıydı ama iki takımdan sarı lacivert formalı olanın diğerini yeneceğini herkes görmüştü.

32 ve 34 üncü dakikalar arasında geçen 120 saniyede önce Nunnally sonra Bogdanovic ve Dixon’ın üçlükleri Vesely’nin bloğu fişi çekti. Fenerbahçe’de beş oyuncu iki haneli verimlilik puanı topladı, altı oyuncu çift haneli sayı attı. Takım % 48 isabetle üç sayı attı, rakbini % 20 lerde bıraktı. Diğer rakamlara değinmeye bile gerek duymadan sadece bunlara bile baksak, topu nasıl paylaştıklarını görüyoruz.  Fenerbahçe özel bir play off serisi geçirdi. 3 maçın 12 çeyreğinin 10 tanesini önde bitirdi. Rakibini seriye hiç ortak etmedi. Karakterli oyuncuları, usta teknik adamı , ateşli taraftarı ile finallere bir favori olarak gidiyor. 19-21 Mayısta keyifle izleyeceğimiz finallerde bir ilk peşinde olacaklar.

Can Sönmez

İstanbul 26 Nisan 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir