Haydi Buyrun İstanbul’a

Muhteşem basketbol gecesi Fenerbahçe’nin gecesi oldu. Beklenen her şey vardı. Sis ve ses bombalı salon, agresif bir evsahibi takım, maç öncesi demeçlerle gerilmiş seyirci, hakemlerin baskıya yenik çaldığı düdükler. Maça hırsla başlayan , ilk maçta çok kullanamadığı boyalı alanı kullanan Panathinaikos hava atışıyla beraber sertliği sahaya taşıdı. Fenerbahçe tüm bunları tersine çevirmeyi bildi. Önce Udoh’u oyuna alarak boyalı alan  savunmasını düzeltti. Muhteşem oynayan Bogdanovic ile topu yavaşlattı, hızlandırdı, dolaştırdı. Antic ile seyircinin dikkatini dağıttı. Top kaybı yapmayarak , tempoyu ve hakem düdüklerini dengeledi. Sahada daha akıllı olan , kenar yönetimin anlattıklarını uygulayan taraf hep Fenerbahçe oldu. Panathinaikos Bourousis ve Gist’ten birini hep oyunda tuttu ancak boyalı alanda Fenerbahçe’nin çember savunmasını kısmen  aşabildiler. Son iki dakikada potayı iyi kapatan Fenerbahçe savunması karşısında maç toplarını dış şutla kullanmak zorunda kaldılar. 20 saniye kala Rivers ile buldukları atış sayı olmayınca İstanbul’da bayraklar atkılar hazırlandı.

Fenerbahçe Atina’dan sadece 2-0 ile dönmüyor. Oynanan iyi oyun , herkesin heyecanını artırdı. Fenerbahçe kadrosunda bir çok yetenekli , çalışkan  oyuncuya sahip ama biri var ki o artık sadece bu takımın yıldızı değil. Bogdanovic gösterdiği aşama ile bir dünya yıldızı olma yolunda ilerliyor. Sırbistan milli takımını gözdesi, Fenerbahçelilerin göz bebeği olmuş durumda. Her geçen gün NBA kontratındaki rakamın sağ yanına bir sıfır daha ekliyor.  Bir de pivotu var Fenerbahçe’nin bütün özverisiyle pota altında her gelene bir hoşgeldin bloğu yapıp, her geri döneni beş metre kovalıyor. Sizin anlayacağınız gelen giden var ama geçip atabilen yok. Ekpe Udoh adını sokakta basketbol oynayan her çocuk biliyor. İki yıldızın yükselen oyunu ,diğer arkadaşlarının karakterleri , Obradovic’in aklı ve bilgisi, rüyaları başlattı.  Bu gece yatağa yatan her Fenerbahçeli , Sinan Erdem’de sarı lacivert ellerde kalkmış  bir kupayla uyanacak.

Bu kez görülen rüya gerçeğe çok yakın. Sadece atacak bir kaç adım kaldı. Öncelik İstanbul’da yapılacak maçlardan en az birini kazanarak finallere kalmak, sonra finallerde iki galibiyet alıvermek.Salı akşamı tıklım tıklım tribünler önünde , bir bayram şenliğinde geçecek bir maç bekliyor bizleri. Bobby ile turnike atmaya, Vesely ile smaç yapmaya hazır on binler , şampiyonluk türküleri ile takımlarını dörtlü finale uğurlayacakları geceyi çok istediler. Şimdi sadece Salıya gün saymak kaldı.

Can Sönmez

İstanbul , 20 Nisan 2017

Haydi Buyrun İstanbul’a” te bir düşünce

  1. okanbaytin diyor ki:

    Ellerine sağlık Can hocam, okurken yine bir kez daha gururlandım. Bu takımın bizde yarattığı bu gurur hissine play off serisiyle geri dönmenin mutluluğunu yaşıyorum. Gigi’nin, Vesely’nin, Kastas’ın çok katkı veremediği gecede böyle mükemmel Bogdan&Ekpe performanslarına bir de Kalinic desteği gelince üzerine de çok kritik Bobby üçlükleri ile yine cehennemden çıkmayı başardık. Bunu yapabilecek başka bir takım olduğunu sanmıyorum. Bogdan’ı anlata anlata bitiremeyiz. Ekpe’nin yerden kalkmayan ayaklarına rağmen son düdüğe kadar her yere yetişmesini coşkuyla anlatırız. Ancak bu iki olağanüstü performansa rağmen bu serinin gerçek galibi Zeljko Obradovic’tir. Bir kez daha nasıl bir basketbol dehası olduğunu herkese gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir