Panathinaikos Serisi Öncesi 5 Soru 6 Yazar.. Bölüm 2

İkinci günde ikinci soruyla karşınızdayız. Yazarlarımız bu defa görüş ayrılıklarına yaşamış görünüyor. Sözü çok uzatmadan sizi günün sorusu ve yazarlarımızın görüşleriyle başbaşa bırakalım.

 

İki takımı pozisyon bazlı karşılaştırdığınızda hangi takım hangi pozisyonda daha güçlü görünüyor:

 

Hakan Ünseven

Pozisyonları üçe ayırarak inceleyeceğim.

A) Point Guardlar (topu karşı sahaya getirenler) B) Forvetler (Şutör guardlardan 4 numara oynayabilen forvetlere kadar herkes) C) Uzun rotasyonundaki oyuncular.
Point guard mevkiine baktığımızda Berk’i bu seride kullanmasını beklemiyorum. Bu durumda elde iki oyuncu kalıyor. Bobby Dixon geçen yılın çok üzerinde savunma katkısı verdi. İlerleyen yaşına rağmen başta Moskova deplasmanı olmak üzere yine bazı maçlarda clutch time oyuncusu olduğunu gösterdi. Üstelik son Banvit maçında Theodore ile olduğu gibi rakip oyuncuyla gerginlik dakikalarında performansı daha da artmakta. Panalıların yerinde olsam dalaşmaktan en uzak duracağım oyuncu olur. Sloukas ise sakatlık dönüşü form tutmaya çalışıyor ve durumu serinin kaderini etkileyecek faktörlerden bence en önemlisi. Çünkü Sloukas direkt takım oyunu üzerine etki yapıyor ve FB hücumunun akmasını sağlıyor. Pana’nın Mike James/Calathes ikilisi ise ligdeki Teodosic/De Colo veya Llull/Doncic ikilileri kadar göz kamaştırıcı. James sezon başı sakatlıktan döndükten sonra takımı taşıyan Calathes biraz sarsılmıştı ama Pascual özellikle son maçlarda görev tanımlarını oturttu. James çok yetenekli ancak FB’nin burada asıl Calathes’i devreye sokmaması gerekiyor çünkü iyi oyunu Sloukas gibi direkt takım üzerinde etki yapıyor. Burada ciddi süreler alan Pappas da rotasyona derinlik kazandırmakta. Playoff öncesi Pana’nın sayı ve nitelik açısından daha önde olduğu bir mevkii.
Forvetlere gelirsek burada Barış ve Egehan’ın süre alma ihtimali yok. Obradovic’in dar rotasyon ısrarı belki Melih’e bile süre vermemesine neden olabilir. Bogdan yaratıcı yönü ile çok kilit bir isim ve oyunu belirleyici olacak. Datome sakatlığı çabuk atlattığından formda gelecektir. Kalinic’in her zaman sevdiği ortamlar ve geçen yıl Real Madrid serisinde Vesely’nin yokluğunda yaptıkları ortada. Bu sefer belki aynı şeyleri Vesely kenarda iken yapacak. James Nunnally’nin ise 8-10 dakika gibi süreler bile alsa cezalandırıcı atışları sokup sokmaması çok önem taşıyacak. Pana’da KC Rivers ve Feldeine istikrarlı oyunları ile göze çarptılar ve üçlük yüzdeleri serinin kaderi üzerinde etkisi olacaktır. Kenny Gabriel ve Gentile sezon ortasında takıma katıldılar. Gabriel, James Gist iyileştikten sonra biraz geri plana alındı ve bana kalırsa hata yapıldı. Bize Gist’ten daha fazla problem çıkarabilecek bir oyuncu, umarım seride Pascual karar değiştirmez. Önemli bir isim, görmezden gelinemez. Demetris Nichols da tecrübesiyle Pana rotasyonuna derinlik katan bir isim. Forvetlerde üçlük yüzdesi ağır basan takım bu mevkiide avantaj elde eder.

Uzun rotasyonuna gelirsek ligin en iyi savunmacısı Udoh’un üst düzey formda olması FB için büyük avantaj. Vesely geçen sezonki görüntüsünden uzak olsa da bu seride Udoh ile beraber savunma ve hücumda sezon ortalamasından daha iyi görüntüde olacaktır. Pero Antic yüksek yüzde ile oynarsa FB hücumu inanılmaz rahatlar. Ancak sahada olduğu dakikalarda savunma dezavantajını minumuma indirmesi şart. Anthony Bennett ile Ahmet Düverioğlu’nun ciddi süreler alacağını zannetmiyorum. Pana’nın buradaki en büyük artısı Chris Singleton’ın sezon boyunca hücumda inanılmaz işler yapması. Başlarda yormak için FB hücumlarının Singleton üzerinden oynanması olası taktiklerden biri olabilir. Onun dışında Pana bu mevkiide ciddi aksıyor. Bourousis hiç takıma uyamadı ve seride ekstra bir şey yapmasını beklemiyorum. Gist sakatlıktan döndü ama bana göre buraların oyuncusu değil. Fotsis’in ise çoktan basketbolü bırakması gerekiyordu ama sezon boyunca 22 maçta 12-13 dakika süreler alması Pascual’in uzun rotasyonunda ne kadar zorlandığının bir göstergesi. Bu mevkiide FB uzunlarının net bir avantajı var.

 

Kaan Kızıltan 

Cevabı kolay gibi görünen ama yazmaya başladıkça derinleşen, zorlaşan bir soru.

Oyun kurucularda B.Dixon ve K.Sloukas’ın karşısında Mike James ve N.Calathes var, her biri birbirinden farklı oyuncular, günündeyse durdurulmaz, gününde değilse iflah olmaz oyuncular, burada tercihimi güçler eşit yönünde kullanmak istiyorum.

2 numara Fenerbahçe’nin zayıf karnı, Panathinaikos’un daha üstün olduğu alan ama bu sezon 2 maçta kim ev sahibi ise o takım diğerine üstünlük kurdu, cevabın zorlaşması burada başlıyor, kağıt üzerindeki avantaj veya dezavantaj gerçeğe dönüşmüyor.

3 numara’da KC Rivers ve Gabriel karşısında Datome ve Kaliniç ile Fenerbahçe daha avantajlı gibi görünüyor ama gene eşit diyebilirim.

4 numaralarda Panathinaikos bâriz üstün, Antiç, Bennett, gerektiğinde Datome oynasa da uzun ve kısa mesafe şutu olan rebound alan yani istatistik kağıdında daha çok yer alan oyuncu aradığınızda Panathinaikos daha ön plana çıkıyor, Singleton, Gist ve gerektiğinde Gabriel ile avantaja sahipler.

Pivot pozisyonunda Udoh ve Vesely’nin, rakibin tek gerçek pivotu Bourousis’e üstünlükler var, Singleton pivot oynadığı zaman Fenerbahçe ezip geçiyor ama akıllara ister istemez Atina’daki maçta Fenerbahçe pivotlarının etkisiz oyunu, Panathinakos’un neredeyse pivotsuz maçı kazanışı geliyor, cevap zorlaşıyor.

Aslında çözülmesi zor bu denklemi Fenerbahçe lehine bozacak oyuncular var, İstanbul’daki maçta Udoh yokken Ahmet Düverioğlu’nun 15 dakikadaki 13 sayılık performansı veya Zalgiris Kaunas deplasmanında Melih Mahmutoğlu’nun 12 dakikada 15 sayısı gibi sıradışı performanslar Fenerbahçe’nin âcil durumda açması gereken kutular, muhtaç olduğumuz kudret bençte mevcut.

 

Jacko Namet 

Pozisyon pozisyon bakarsak iki takım birbirine çok denk gözüküyor aslında. Bizim üstün olduğumuz boyalı alana karşılık onların güçlü olduğu ön saha var. PG-SG : Fenerbahçe’nin Kostas-Bobby-Nunnally-Bogdan-Melih beşlisine karşılık Panathinaikos Mike James-Calathes-Feldein-KC Rivers-Pappas beşlisi ile oynuyor maçlarını. Fenerbahçe’nin 5 lisi 170/423 3 saylık atıp %40 ortalama tutturmuşken, Panathinaikos’un 6’lısı 240/528 ile %45 lik bir oran tutturmuş durumda. Buradan da görülebileceği gibi Pana bize göre ön alan şutlarında çok daha fazla deneme yapıyor ve çok daha fazla sayı buluyor. Takım halinde 792 tane 3 sayılık kullanmışlar ki bu bizim 658 adet 3 sayılığımız ile karşılaştırıldığında bizi bekleyen asıl tehlikenin dış alan savunması olduğunu net bir şekilde gösteriyor. Ön alanda oynayacak olan oyuncularımızın mutlaka ve mutlaka baskılı savunma yapmaları gerekli. SF-PF : Fenerbahçe bu alanı Datome-Kalinic-Antic 3 lüsü ile ve zaman zaman Vesely’yi de 4 numaraya çekerek dolduruyor. Pana ise bu alanda Kenny Gabriel, Demetris Nichols, Fotsis ve James Gist ile oynuyor. Açık olarak bizim bu alanda ki üstünlüğümüz gözüküyor. Sadece Gist’in arasıra dışarı çıkarak attığı 3 sayılıklar korkutucu gözüksede bizim dış şut ve sayı potansiyelimiz burada çok daha kuvvetli duruyor. Yalnız bizim 3 lümüzün defansif sıkıntıları olduğu bir gerçek özellikle Gigi ve Antic aynı anda sahada olunca hücumda korkunç bir oyun zekası gelirken, savunma da arkalarında olan oyunculara sıkıntı geliyor. Bizim Vesely’nin 4 numarada olduğu anlarda ki savunma konsantrasyonumuzun üstünlüğünü eğer hücumda da topu içeri geçirmeyi becerirsek maçın kilidi buradan çözülecektir kanımca. C : Fenerbahçe Udoh-Vesely ile oynarken Pana bu pozisyonda Singleton-Bourisis ikilisine zaman veriyor. Udoh’un oyun zekası, oyun bilgisi ve son zamanlarda yükselttiği formu ile bize seriyi kolay edebilecek adam olduğunu söylersem yanlış olmaz. Vesely’nin biraz daha savunma konsantrasyonu sağlaması ve blok sevdasından vaz geçmesi durumunda bu ikili sahada iken Pana çok zor anlar geçirecektir. Bourusis hiç de küçümsenmemesi gereken bir oyuncu. Oyun bilgisi onunda çok üst düzey, özellikle hücum ederlerken savunmanın ortasında pas dağıtışı dillere destan. Bana göre over-rated bir oyuncu olan Singleton ise ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir oyuncu. Dışarıdan şutu olması büyük avantaj, atletizmi çok iyi ama temel oyuna hiç yatkın değil. Bizim sert savunmamız arasında eriyip gitmesi muhtemel yalnız mutlaka şuta çıkarken takip edilmesi gerekli. Sonuç olarak kadro kalitesi bakımından biz onlara göre çok daha üstünüz, Coaching olarak da çok daha üstünüz. Dikkat edilmesi gerekn dış şutlar ve savunma ribaundları. Takım olarak ribaund alan bir ekip Pana biz ise daha çok bireysel ribaundlarda başarılıyız. Bu kadar 3 sayılık kullanan bir takımda dönen şutların havuza düşen bölümünün toplanması çok önemli olacak.

 

Can Sönmez 

Önce iki takıma genel bir bakış atalım. Her iki takım da assist, ribaund, top kaybı, attıkları sayı hatta yaptıkları ve aldıkları faul sayısında çok yakın rakamlar sergiliyorlar. Dolayısıyla birbirleri ile oynayacakları maçta detaylar çok öne çıkacaktır. Panathinaikos kişisel verimlilikte dört oyuncu ile öne çıkarken Fenerbahçe sezon ortalamasında beş oyuncu ile yüksek verimlilik yakalıyor.Her iki takım iki uzun ve iki oyun kurucusundan verim alırken , Fenerbahçe’de x factor Bogdanovic. Takımların en çok assist yapanları Fenerbahçe’de üç kişiye dağılmışken ( Bogdan Kostas, Bobby ) , Pao ‘da açık ara Calathes , onu James takip ediyor. Ribaundlarda uzunlar ön planda, Fenerbahçe ribaundlarda da kısalarından daha fazla fayda alıyor.Top kayıplarında ise Fenerbahçe kısalarından top kaybederken, Pao daha çok boyalı alanda top kaybediyor. Daha yüksek yüzde ile faul atan Fenerbahçe bu durumun aksine en çok faul kazandığı uzunlarından yüksek yüzde yakalayamıyor.

İki takımın birbiri ile yaptığı maçlara bakıldığında ise, Fenerbahçe’de James Nunnally’nin sezon ortalamalarının üstüne çıktığını , Pao’da her istatistiğe adını yazan Singleton’ın kendi rakamlarının gerisinde kaldığını görüyoruz. Bu ve benzeri durumlar farkları yaratacaktır. Fenerbahçe’de kısaların yapacağı savunma önemli, nedeni ise Pao oyun kurucularının pas dağıtımını kesme gerekliliği. Fenerbahçe ön alan savunmalarında tek dezavantajı birebirde geçilme olabilir. Ancak Yunan ekibi James haricinde buna çok fazla fırsat bulamayacaktır. Sarı lacivertliler Bogdan’ın ve Nunally’nin ters eşleşmelerdeki fizik avantajını kullanırsa kısa kapışmasında galip gelen taraf olur.

Boyalı alanda tekrara düşmemek adına Vesely ve Udoh’un üstünlüklerine çok değinmeyelim. Her ne kadar Pao’nun dış tehdidi daha çok gözüküyor ise de , koridorda üstünlük kuran tarafın dış oyuncuların verimine katkısına bakarsak, Fenerbahçenin daha yüksek yüzde yakalayacağını söyleyebiliriz. Fenerbahçe uzunlarının kenar katkısı rakibine oranla daha fazla olacaktır. Kalinic’in pota altındaki inadı ve Antic’in ribaundları ve dış şut tehdidi içeri gömülerek savunma yapmayı seven Pao uzunlarını rahatsız eder.

Fenerbahçe kısalarına baskı yaparak top çalmaya çalışacak Panathinaikos karşısında, dikkatli ve topun değerini bilen bir oyun oynarsa Fenerbahçe’nin Atina’dan istediğini alarak döneceğini düşünüyorum.

 

Furkan Zengin

FB pota altinda cok daha agir basiyor. Aslinda kisa rotasyonunda da agir basiyor . Dixon Sloukas Bogdan kalitesinde kisalar PAO’da yok. Kagit uzerinde baktigimizda FB takimi 10 uzerinden 7 ise PAO en fazla 5 olur. Hayatin gercekleri gibi basketbolun gercekleri de kagit uzerinde yazildigi gibi ilerlemiyor tabiki de. PAO sezonun son bolumunu inanilmaz bir efor sarf ederek gecti FB ise tam tersine. Kisa rotasyonu eger gununde oynarsa FB lehine olacaktir. Uzun ve Uzun forvet de ise isler karisik. Iki farkli tarza sahip oyuncular var. Fenerbahcenin uzunlari pota altini domine edebilirken PAO’nun butun uzunlari 3 sayi tehditine sahip ve bunu rakip uzunlari disariya cekmek icin kullaniyorlar. Bunun PAO icin avantaji atletik kisalarin hucum ribaunduna yuklenmesi oluyor. Bu noktada Datome ve Kalinic’in savunma performanslari kilit olacaktir.

 

Okan Baytın 

PG(1) Nick Calathes/Mike James & Bobby Dixon/Kostas Sloukas : Form düzeyi ve kapasite olarak Pana daha iyi durumda. Bu iki oyunca Pana’nın direksoyununda ve en önemli karar vericileri. Calathes oyun bilgisi, saha görüşü, ikili oyunlardaki başarısı, adam eksiltmesi ve fiziksel gücü ile öne çıkarken, James temposu, sokak basketboluna yatkınlığı nedeniyle deli dolu oyunu, patlayıcı özelliği, gözü karalığı ve potaya gidişleri, tutturduğu zaman önlemeyen dış şutları ile fark yaratıyor. Toplam 49 dk sahada kalarak 2 numaradan da 9 dk kadar süre alıyorlar yani bazen beraber oynuyorlar. Aslında bizim pg lara çok benzeyen bir ikili. Kostas&Calathes ile Bobby&James ile çok benzer özellikler taşıyor. Calathes’in Kostas’a karşı bariz bir üstünlüğü varken Bobby&James karşılaştırması günlük performanslara bağlı değişebilir. Yine de eğer kim daha üstün derseniz ben Pana’yı burada önde görüyorum.

SG(2) James Feldeine/Nikos Pappas & Bogdan/Melih/Nunnally : Feldeine çok öne çıkmayan bir oyuncu gibi dursa da istikrarlı bir skorer. Pappas da fiziksel özellikleri iyi kullanan ve oyunun her alanında katkı verebilen bir oyuncu. Bizim 2 numaralarız karşısında işin hücum tarafında biz çok daha ağır basıyoruz. Savunma kısmında da önde olduğumuzu net söyleyebilirim tek konu Pappas’ın Bogdan üzerine kurabileceği olası baskı, bu tüm serinin kaderini etkileyebilir. Bizim hücum setlerinin en önemli dişlisi Bogdan ve onun performansı çok belirleyici olacak. Onların 2 numarasının işin savunma tarafında daha önemli katkıları olabilir. Yine de bu pozisyonda Fenerbahçe 2 numarada çok ağır basıyor.

 

SF(3) KC Rivers/Demetris Nichols/Vasilis Charalampopoulos & Gigi Datome/Kalinic : Bu pozisyon biraz karışık, aslında Gigi&Kalinic ikilisi birbirini çok iyi tamamlayan iki 3 numara. Hem hücum hem savunma kısmında gayet birbirlerini tamamlıyorlar. Gigi nin oyun üzerindeki etkisi çok fazla, sadece kendisinin değil takımın performansına katkısı var. Kalinic de özellike pis işleri halleden, iyi bir görev oyuncusu. Pana da Rivers faktörü önemli. Özellikle Türk takımlarına karşı efsanevi performanslar sergileyen Rivers yine en büyük tehditlerden biri. Nichols ve Charalampopoulas ise görev oyuncuları. Nichols bazen 4 numaraya kayarak eşleşme problem yaratabilen içerden dışardan oynayabilen bir oyuncu. Ona da dikkat etmek lazım. Sonuç olarak bu pozisyonda da Fenerbahçe nin daha güçlü olduğunu düşünüyorum.

 

PF(4) James Gist/Kenny Gabriel/Antonis Fotsis & Vesely/Antic/Bennet/Kalinic : Hikayeye girmeden başlıklarla karşılaştırmak istiyorum :

Atletizm : Neredeyse eşik, Gist&Gabriel ikilisine Kalinic&Vesely&Bennett yakın duruyor

Şut : Panathinaikos

Oyun Zekası : Ortada

Sırtı Dönük Oyun : Panathinaikos

Savunma : Fenerbahçe

Sonuç : Günlük performanslar belirleyici olacaktır.

 

C (5) : Ioannis Bourousis/Chris Singleton & Ekpe Udoh/Jan Vesely/Ahmet Düverioğlu  : Pana’nın iki uzunun da dış şut tehdidi var, iki uzun da hücumda hem yüzü dönük hem sırtı dönük oynayabiliyor, Bourousis’in oyun zekası Singleton’ın atletizmi var. Savunma tarafında ikisi de kısalara karşı problem yaşayabiliyor, gerçi Singleton atletizmi ile geçilse bile arkadan gelip bloka yetişebiliyor ama yine de çok önemli savunmacılar değiller. Bizde Udoh’un üstün performansı umut veriyor. Eğer Vesely de bildiğimiz Vesely gibi oynarsa Fenerbahçe bir adım öne geçer. Udoh tek başına bu iki uzunla başedemeyebilir. Özellikle Singleton’un %46,5 üç sayılık yüzdesi çok korkutucu. Normal sezonda oynadığımız iki maçta da uzunlarını çok devreye sokturmamıştık, umarım yine aynı şeyi başarırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir