Acı Reçete

İlk dört için son şansını kullanmak üzere çıktığı maçta Fenerbahçe Real Madrid’e kaybederek play off larda evsahibi olma avantajını yitirdi. Sarı Lacivertliler maça Sloukas, Datome ve Benett’den yoksun dar bir rotasyon ile başlamak zorundaydı Real  üst üste maç kaybettiği rakibine bu kez galip gelerek hem normal sezonun lideri olmak istiyor , hem de psikolojik faktörleri pozitife çevirmek için sahaya çıkıyordu.

Maça istediği gibi başlayan İstanbul ekibi oldu. 20 dakika boyunca oyunu kontrol etmeyi başardı. Rakip yarı alana geçer geçmez pozisyon almak isteyen Real’e doğru savunması ile geçit vermedi. Hücumda sabırlı top kullanarak , ev sahibinin ritim bulmasını engelledi. Fenerbahçe, son dakika içinde yaptığı  top kaybı ile Madrid’e umut vererek soyunma odasına gitti. Dikkatli ve iyi oyunun iki defosu göze çarptı. İçeri indirilen toplarda uzunlardan iyi yüzde yakalanamadı ve serbest atış yüzdeleri düşüktü. Bunda kuşkusuz Real Madrid uzunlarının iyi müdafaası etkin rol oynadı. Ayon’un Fenerbahçe pota altındaki etkinliği konuk ekibin uzunlarını yoran diğer faktördü.

Üçüncü çeyrek , birinci yarının devamı gibi başladı. Üç saniye koridorundaki kapışmada yenik düşen Fenerbahçe dış şut tehdidi olan Antic ile hücuma derinlik kazandırmak istedi. Dört dakika dolarken Real Madrid sadece bir üç sayılık isabet bulmuş ve 7 sayı geri düşmüştü. Laso’nun aldığı mola, Madrid’in Llull’u hatırlamasını ve temposunu alışılagelen düzeye çıkarmasını sağladı. Burada  Fenerbahçe’nin göstereceği direnç önemliydi.Top kayıpları artıp şutlar girmeyince, tek çare içeriden oynamaktı. Madrid faullerle içeri giren toplara izin vermedi, faul atış yüzdesinin düşük devam etmesi ev sahibine avantaj sağladı ve Madrid son çeyreğe önde girdi. Top kayıplarının artması ve içeriden sayı bulunamaması, Kostas, Gigi gibi oyuncuların ne kadar kıymetli iş yaptıklarını da gözler önüne seriyor. Onlar olmayınca savunmada boğuşan kuleler Udoh-Vesely , hücumda kısıtlı enerjilerini de tüketmiş oluyorlar.

Son çeyrek Fenerbahçe savunması ile ayakta kaldı. Real Madrid’li oyuncular son dakikada gelen Llull’un serbest atışlarına kadar sadece dört saha içi isabeti bulabildiler. Fakat Fenerbahçe hücumda yaptığı kötü tercihler, güvensiz atılan şutlar ve kaçan fauller ile mağlup olmaktan kurtulamadı.

Ekpe sadece 2 ribaund aldı, 15 kıymetli faulde sadece 7 isabet bulunabildi, Rakibinden fazla assist yapan ve çok daha az top kaybeden sarı lacivertliler , ribaundlarda ise geride kalan taraftı.Real Madrid’de Llull 16 sayısı ve Fernandez 3/3 lük üç sayı isabetiyle öne çıktı. Bazen iyileşmek için acı ilaç içmek gerekir. Fenerbahçenin acı reçetesi dün yazıldı. 8 li elemelerde ilk dörde girmiş kuvvetli rakiplerinden deplasmanda galibiyet çalması gerekecek.

Can Sönmez

1 Nisan 2017 , İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir