Fenerbahçe keyifsiz

Fenerbahçe dün akşam evinde Maccabi Fox Tel Aviv ile karşılaştı. Galip gelen misafir takım olurken, hiç hesapta olmayan bir mağlubiyet Fenerbahçe’nin puan tablosuna yazılıyordu. Sahadaki ekibin son yılların en zayıf Maccabi takımı olduğunu Tel Aviv’deki fanatik taraftarlar bile kabul etmiş durumdalar. Öyle ki salona ısınmaya çıktıklarında dahi iki takımının fizik farkı net gözüküyordu.

Bunun yanı sıra , bir çok kez koç değiştirmiş ve rotasyonunu yitirmiş Maccabi’nin kağıt üzerinde hiç şansı yoktu.

Maç başladığında ve çeyrek sonu sayılar 25-15 olduğunda maçı seyretmeden skoru takip eden biri maçın bittiğini düşünürdü. Ancak oynanan oyuna kötü başlayan taraf fenerbahçe idi. Boyalı alanı kullanmıyor, topu dolaştırmadan şut atıyordu. Maccabi ilk dakikalarda maça ısınamamış ve savunmasındaki defolar ortaya çıkmıştı. Bu yüzden ev sahibi boş şutlar atıyordu ancak isabetler kurulmuş oyun üzerinden ve perdelerden gelmiyordu.

Beklenen oldu ve ikinci çeyrek yüzdeler ortalamalara doğru inişe geçti. Aslında maç geneline bakarsak ,hem iki hem de üç sayılık atışlarda sezon ortalamalarının gerisinde kalınmadı. Bariz fark şutların atıldığı bölgedeydi. Fenerbahçe sayılarının üçte ikisini boyalı alandan bulan bir takım, dün akşam neredeyse yakın mesafe kadar dış şut kullandılar. Maccabi ise kendi ortalamasının üzerinde isabet buldu. Kötü gününde yakaladık , neden olmasın hissiyatı ile direnç artıran konuk ekip ikinci çeyrek sonunda farkı kapattı.

Üçüncü çeyrekte hücumdaki yanlış seçimler , savunmadaki dengeyi de bozdu. Maccabi tepsiyle sunulan bu ikramı reddetmedi ve öne geçti. Maçın seyri İsrail ekibinin istediği şekle girmişti.  03:30 kala Maccabi 6 sayı ile üstünken Fenerbahçe savunması hatalarına bir yenisini ekledi , topu dışarı çıkıyor diye bıraktılar. Tam o sırada Rudd topa yakındı ancak oyuna düzgün çeviremediği top bir anda Fenerbahçe hızlı hücumuna dönüştü. Bu hızlı sayı ,arenanın ortamı, seyircinin hareketlenmesi, oyuncuları biraz oyuna döndürdü derken , hakem Udoh’u tedavisi için dışarı aldı. Oyuna giren Antic üç sayı , ribaund , faul atışları ile 8 sayı bularak takımını öne geçirdi. Şans melekleri güçlüden yanaydı. Çeyrek bitimine 6 salise kala kendi yarı alanından çıkardığı topta Nunanly Vesely ikilisi mucize bir sayı buldu ve herşeye rağmen skor 59-56 Fenerbahçe lehineydi.

Basketbol boyalı alanı kullanan ve orada patron olan takımın kazandığı bir oyun.  Setlerin işlemiyorsa, uzunlarına top indiremiyorsan , kısalarınla penetre edip bir şekilde boyalı alan sayısı üretirsen sorunlarının çözümünü bulabilirsin. Dün kenar yönetimi dahil bir formsuzluk içerisinde olan Sarı Lacivertliler son top dahil bunu beceremediler. Son hücumda , dolayısıyla son savunmada Antic’in sahada kalması, oyun durmayınca savunma değişikliği yapılamaması da sahadaki kötü tercihlere ilave oldu.Son saniye topunu iyi kullanan Maccabi maçı 81-79 kazandı

Maçla ilgili rakamlara bakarsak, Maccabinin sezon ortalaması 14 olan top kaybının altında kaldığını (12) ve ortalama alınan 9 hücum ribaundunun üstüne (11) çıktığını görüyoruz. Melih ilk kez 34 dakika gibi bir süre aldı ve 18 verimlilik puanı ile maçı bitirdi.

İlk dört için artık hesap yapma devri kapanmış oldu. Bundan sonra alınacak her mağlubiyet sezonun emeğini boşa çıkarabilir. Aman dikkat!!

Can Sönmez

22 Mart 2017 , İstanbul

Fenerbahçe keyifsiz” te bir düşünce

  1. okanbaytin diyor ki:

    Maç önü yazısında belirttiğim gibi bu takımın bizi yenmesi kadro ve basketbol seviyesi olarak mümkün değildi. Tek açık kapıları bizim rakibi hafife alan ve savunmada gevşek oyun tarzımız olabilirdi. Maalesef maçın başından sonuna kadar bu şekilde oynadık. Rakibi sürekli oyun içinde tutup dirençlerini arttırdık. Giren şutların etkisiyle zaafiyet başlarda çok ortaya çıkmasa da , hem pg eksikliği hem de dış şut hariç hücum etme zengiliği yaratamayan Fenerbahça, savunma hatalarının zirve yapmasıyla iyice eksik kalmaya başladı. Hele son topu bir kullanma şeklimiz var gerçekten evlere şenlik.
    Maalesef play off da saha avantajı sağlayacak ilk dört sırayı bence dün akşam kaybettik. Kalan 3 maçta hiç mağlubiyet kredimiz kalmadı ki, deplasmandaki Efes ve Real Madrid maçlarını kazanma ihtimalimiz çok yüksek durmuyor. Birini bile kaybetsek kalan 3 maçını kazanma şansı çok yüksek olan Baskonia 4.sıraya çıkacaktır.
    Son olarak şunu söylemek istiyorum, Daçka, Baskonia ve Maccabi toplam 6 maç verdik. Bu seviyedeki bir takımın kaybetmemesi gereken maçlar bunlar. Bunun bedelini play off larda ödemeyiz inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir