Rakibimiz Brose Basket’in Son Durumu ve Analizi

Euroleage’de normal sezonun son 5 haftasına girilirken sezonun ilk maçında karşılaştığımız Brose Basket deplasmanına gidiyoruz. 25 maç sonunda 9 galibiyet 16 mağlubiyet ile 12.sırada bulunan Alman temsilcisi kendi sahasında çok tehlikeli bir takım. Kendi sahasında 11 maça çıkan Brose bu maçların altısını kazandı. Kaybettiği 5 maçta topladığı eksi averaj sadece 11. Beş maçın 4’ünde 1 veya 2 farkla yenildiler ki bu maçlardaki rakipler Panathinaikos, CSKA ve Real Madrid gibi Euroleague’in en güçlü takımları. Kendi sahasında kazandığı 6 maçta ise toplam 64 + averaj yapıp kazandılar.

Tüm maçlarını dolu salon önünde oynayan Brose Basket tam bir proje takımı. Son iki senedir İtalyan coach Andrea Trinchieri yönetiminde çok başarılı bir grafik çiziyorlar. Geçen sene Top16’ya kalmış, orada da iyi sonuçlar ile 7 galibiyet 7 mağlubiyet almış ve üçlü averaj sonucu Real Madrid ve Khimki’nin gerisinde kalıp play off şansını son ana kadar taşımışlardı.

Geçen  sene takımın en önemli parçalarından biri olan Brad Wannamaker’ı kaybetmiş olmalarına rağmen oynadıkları basketbolda hiçbir şey değişmedi. Zisis ve Strelnieks’in sorumlulukları artaken rotasyona Lo Maodo eklendi.

Coach Trincheiri ile birlikte Alman ekibine transfer olan Nicola Melli iki senedir takımın en önemli oyuncusu. Hatta 4 numara pozisyonunda Euroleague’in ilk 3 oyuncusu haline geldi. Maç başına ortalama 30 dk sahada kalan İtalyan forvet, %56 iki sayı, %46 üç sayı yüzdeleriyle 12,2 sayı, 7,6 ribaund, 2,4 asist ve toplam 18 verimlilik puanı topluyor. Bir uzun için çok fonksiyonel yapısı ile özel bir oyuncu Melli. Yüzü dönük oyunda da, uzun mesafe dahil şut istikrarında da, ikili oyunda ve hatta ters taraftaki boş adamı görebilecek oyun zekasında da adından söz ettirebilecek kadar etkili. Ayrıca eşleşmesine göre sırtı dönük alçak post oyunlarını da gayet başarılı bitirebiliyor. İşin savunma kısmında ise , hem kalıplı hem hareketli oyuncuları savunabiliyor. Şunu net söyleyebilirim ki bugün imkanımız olsa Fenerbahçe’de direkt ilk beş oynayacak kadar kapasiteli ve performansı yüksek bir isim. Sezonun ilk yarısında karşılaştığımız maçta işin skor kısmında çok etkili olmasa da aldığı 12 ribaund ile takımına katkı sağlamıştı.

Brose Bamberg’in  diğer önemli bir oyuncusu ise Darius Miller. 12.7 sayı ile takımın en skorer aynı zamanda en çok top kullanan oyuncusu. O da Melli gibi çok fonsksiyonel oyunculardan biri. Hem içeriden hem dışardan skor üretebiliyor, atletik özellikleri sayesinde iki pota arasını çok hızlı kat edip tehdit yaratabiliyor, savunulması zor bir oyuncu. Bu senenin ardından daha büyük bir takımda onu görürsek kimse şaşırmayacaktır.

Guard rotasyonunda Zisis, Strelnieks, Maodo ve Fabien Causeur takımın öne çıkan oyuncuları. Hiçbiri çok büyük yıldız olmamakla beraber takım oyununun önemli parçaları durumundalar. Zisis orta seviye bir takımın beklentileri büyük olmayan rolünde kendini çok iyi bulmuş durumda. İlerleyen yaşına rağmen takım organizasyonunun en önemli parçası. Strelnieks belki de çok daha büyük bir takımda önemli bir rol alabilecek kadar kapasiteli bir point guard. Özellikle şut seçiminde çok başarılı olan Letonyalı guard tüm takım gibi yüksek şut yüzdeleriyle 11.7 sayı ortalamasına sahip. Maoda henüz saman alevi gibi çıkışlar yaşasa da bazen beklentileri aşan performanslar sergileyebiliyor. Fransız guard Causeur da bu takıma çok kısa zamanda uyum sağlayıp önemli bir parçası olmayı başardı.

Bahsetmek istediğim son isim de uzun rotasyonunda Melli’den sonra en faydalı oyuncu olan Daniel Theis. Atletik yapısı, disiplinli ve istikrarlı oyunu, aldığı süreyi en verimli şekilde kullanıyor olması ile coach Trinchieri’nin en önemli silahlarından biri.

Bir iki önemli istatistiki bilgiyi de takım olarak bakalım. En öne çarpan istatistikleri ribaundlarda. Geçen hafta ribaund konusunda çok iyi bir takım olan Baskonia ile oynadıktan sonra bu hafta da toplam ribaund istatistiğinde 31.1 ile en az ribaund alan takım ile oynayacağız . Hatta bu 31.1 ribaund istatistiği kendi evinde oynadığı maçlarda 29.8 e düşüyor ve yine son sırada yer alıyorlar. Aynı şekilde hücum ribaundlarında da Euroleague’in en zayıf takım Brose. Bamberg

Top çalma istatistiğinde de en kötü sıralarda yer alıyorlar. Ortalam 5.3 top çalan Alman takımı ilginçtir ki kazandıkları maçlarda bu değeri 5’e düşürüp yine son sırada yer alıyorlar. Rakiplerine yaptırdıkları top kayıpları sıralamasında da 10.8 ile son sırada yer alıyor olmaları onların savunma stratejilerini net bir şekilde ortaya çıkarıyor. Top çalma veya rakibe top kaypı yaptırma gibi bir öncelikleri yok. Risk almıyorlar, tek istedikleri rakibin şutuna el göstermek istemeleri.

Rakiplerini düşük yüzdede tutmaya çalışan Bamberg ekibinin kendi şut seçimlerinde ise çok başarılı oldukları söylenebilir. Kendi evlerinde oynadıkları maçlarda %59.9 iki sayı ve %42.5 üç sayı yüzdeleri ile Euroleague’in en iyi takımı durumundalar.

Sezonun ilk maçında Ülker Arena’da oynadığımız rakibimizi oldukça zorlanarak ve son hücumlarını savunarak 1 sayı farkla yenmiştik. Özellikle pota altını çok iyi savunmuşlar Udoh+Vesely ikilisini 6/20’ de tutmuşlardı. Pota altı savunmasını yayın gerisinde çok iyi becerememiş ve %50 ile üçlük atmamızı engelleyememişlerdi. Bir de bunun üzerine üçlük yüzdelerinde %27’de kalmaları maçı kaybetmelerine neden olmuştu.

Bu maçta da pota altı savaşları belirleyici olabilir. Rahat şut atmaları imkan tanımayıp ribaundları toplayabilirsek maçı kazanma şansımız artacaktır. Ancak uzunca süredir bizim de ribaundlar konusunda sıkıntı yaşadığımızı unutmamak lazım. Geçtiğimiz hafta Abdi İpekçi’de ribaundlarda Efes gibi bir takıma 42-33 üstünlük sağladıklarını , %69 üç sayı, %63 iki sayı yüzdeleri tutturup asistlerde de 22-13 önde oldukları maçı 19 sayı farkla kazandıklarını da hatırlatalım.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir